Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starý odznak - pátrání přímo detektivní

8. 9. 2016

Starý odznak - pátrání přímo detektivníp8201073.jpg


kousek od nejjižnějšího okraje Lesa psích duší po hluboké orbě se ozval zvuk detektoru. Nebylo třeba nic kopat, jen ohnout záda, i to může být někdy už náročné:-). Malý předmět ležel opuštěně na ornici, byl krásně zelený měděnkou. Ohnula jsem hřbet a sebrala ho. Docela mne zaujal, určitě je to nějaký starý odznak. Na půlce toho dvoucentimetrového předmětu držela ještě ornice. Pluhem však zasažen nebyl, alespoň tuto orbu. Každý nález jsou dvířka do daleké minulosti a tenhle odznak tu ležel víc, jak sto let. Když najednou máte takový předmět v ruce, máte pocit, jak historie přímo volá. Prostě chcete vědět víc.

Opatrně jsem odznak zbavovala zeminy, nemajíce brýle, bude muset počkat až domů. Jediná první pomoc pro mou zvědavost bylo omytí vodou z kádě.  A nafocení. Když nevidíš jako rys, udělej si fotku, tu si zvětšíš hned na místě.

Zemina se nálezu pustila téměř okamžitě, bez foťáku ani ránu, tak jsem hned odznak nafotila. Byl to můj první nález tohoto odznaku, tak mne spíš zaujala jeho druhá strana. Nápis: Provazník a spol. Praha VII.p8201072.jpg
Doma jsem fotky dala "dektektorářský facebook" a za chvíli jsem měla odpověď.  Za kterou moc děkuji. Sokolský odznak "NA STRÁŽ" od sochaře Stanislava Suchardy.

Odznak byl zaveden po 5. Všesokolském sletu v roce 1907. Postupně se stal nejrozšířenějším spolkovým odznakem.
Pátrala jsem dál po tom nápisu. Ve vedlejší vesnici bydlí několik rodin tohoto jména, ale může to být jen shoda náhod.Tak jsem oslovila přímo sekci muzea, které se Sokolem zabývá. Kupodivu odpověď přišla už druhý den:

Dobrý den,

já se obávám, že Vám k nápisu nic zajímavého neřeknu. Zřejmě se jednalo o
sadu odznaků Na stráž a na druhou stranu si sokolové z jednoty Praha VII.
nechali vyrýt nápis. Dívám se do brožurky o Sokole Praha VII, Provazník
starostou nebyl a ani toto jméno není nikde uvedeno. Mohl to být třeba
náčelník nebo vedoucí jednoho z mnoha oddílů.

Přeji pěkný den a jsem s pozdravem

Kateřina Wágnerová

Mgr. Kateřina Wágnerová
Vzdělavatelský odbor ČOS
archiv - knihovna - muzejní sbírky
telefon: + 420 257 007 269

Sice jsem se toho opravdu moc nedozvěděla, ale mezitím se odznak louhoval v olivovém oleji, panenském a už po pár dnech měděnka byla fuč, pak kartáček a trochu solviny a následně kus staré košile, kterým jsem nález vyleštila.p9081150.jpg Po desítkách let v zemi tak vykoukl odznak ve své plné parádě a já se budu dál pokoušet pátrat.

Zapsala Eva

foto Eva

Dodatek: Uplynula asi hodina od zveřejnění článku a kamarádka Romana mi poslala řešení záhady. Provazník a spol. byl výrobce odznaků. Díky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nález

(Lucka, 8. 9. 2016 20:19)

Paní Evo, to je tak strašně zajímavé! :-) Já bych šla hned hledat s Vámi! Já před lety našla na poli u Chocerad minci z 19. století. Je tedy v hrozném stavu, ale fascinuje mě ta představa kdo, kdy a za jakých okolností ji asi ztratil! A že já byla třeba první po více než 100 letech, kdo ji zase držel v dlani :-)

Re: nález

(Eva, 9. 9. 2016 15:04)

Klidně to není problém, mohu detektor i půjčit, mám dva. Právě ten pocit, držet takovou věcičku, ten je úžasný. Některá dokonce i vypoví svůj příběh, jako například v článku o kulce.

Re: Re: nález

(rendy, 19. 1. 2018 18:52)

Hm pěkný nález.chodím v okolí chocerad pár let a mám 3 kg nálezů z polí .mince,odznaky svátostky a všehochutě.ale to je na polích všude.jinak tento odznak zcela běžná záležitost bez hodnoty.

Re: Re: Re: nález

(EVA, 21. 1. 2018 16:02)

Tak vítej v klubu:-). Možná jsme se někdy v lese potkali.

Re: Re: Re: Re: nález

(Rendy, 10. 10. 2018 23:07)

Nepotkali ale nebránim se ,můžem zahledat spolu.vzal bych na místa nad chocerady kde to pěkně drnčí.a mám pár míst v okolí kde je dost mincí r.u.jinak spíše jezdím sudety.