Jdi na obsah Jdi na menu
 


Staré pohlednice s velkým překvapením

24. 8. 2011

Lehký větřík odnášel směrem k silnici drobné papíry. Nepořádek mne vždy rozladí, speciálně ten, co zůstává v přírodě. Najednou koukám, že asi metr ode mne leží stará pohlednice, na které je jezevčík ležící na posteli. Celý život sbírám psí pohlednice, tak jsem po ní hned skočila, než mi jí vítr zase vezme.

img_0007.jpg

Jaké bylo mé překvapení, když jsem jí otočila. Nevěřila jsem svým očím. Zmocnila se mne lovecká horečka. Kde je jedna, třeba jich bude víc. Odložila jsem feny a šla zkoumat. Staré cihly, kusy omítky, igelitky a nějaká roztrhaná krabice. To bude ono. Byla plná suti, ale i různých pohlednic. Bohužel, ranní rosy udělaly své. Většina pohlednic, různých i novodobých byla prostě zničená. Ale několik se jich ještě zachránit dalo, ty jsem hned vyndala a dala do kapsy. Alenka vám je tu představí v lepším stavu, než ve skutečnosti jsou. Holt umí zázraky. Pěkně vás napínám, co? Čí vlastně byly? To se budete divit. Ale nejdřív trochu historie.

 První skutečnou pohlednici vytiskl v roce 1870 francouzský papírník Léon Besnardeux. Bojuje o prvenství s Augustem Schwarzem, který je považován za vynálezce pohlednice. První pohlednice byly trochu jiné, text napsal pisatel na její lícovou stranu přímo do obrázku. V roce 1881 přichází první pohlednice s předtištěným vánočním textem takzvané Christmas cards. Už v roce 1899 začíná v Praze vycházet první časopis pro sběratele pohlednic.

img_0003.jpg

Když jsem zjistila, že ty "mé" jsou adresovány Alfrédu Ženíškovi , jeho choti a také jeho hospodyni, doslova mi to vzalo dech. Jeho vila tu stojí dodnes a zahradní domek obývala paní Ženíšková, až do své smrti. Domeček odkázala jedné známé herečce, jejíž přítel možná při stavebních úpravách pohlednice vyhodil.

img_0002.jpg

Aldréd Ženíšek - bratr malíře Františka Ženíška. Na pohlednicích je patrné, jak v průběhu času se z prokuristy banky stal, až jejím ředitelem. Pohlednice jsou z různých koutů, například jedna je z Ruska, jedna nebo dvě z Německa. Uvidíte i pohlednici, kde je nyní město Sázava n. Sázavou a další. Příjemnou procházku časem.

Autor Eva, pohlednice upravila Alena.

 

Náhledy fotografií ze složky Staré pohlednice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

staré pohlednice

(Jarka a Roky, 27. 8. 2011 23:37)

moc hezký..taky jich mám několik po dědečkovi,on byl jejich vášnivý sběratel.

Re: staré pohlednice

(Eva + Alena, 28. 8. 2011 9:27)

Děkujeme. Jééé, tak to by byl taky příběh........:-)))))))))

Staré pohlednice

(Věra, 25. 8. 2011 18:58)

Staré pohlednice má zajímavý příběh...moc se mi líbí,hezký jsi to napsala..

Re: Staré pohlednice

(EVA, 25. 8. 2011 19:06)

Díky, Věrko. A moc.