Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mayský kalendář a kruhy v obilí

1. 5. 2011

Jak přesné jsou mayské letopočty?mayan_calendar_s.jpg

      Mayští astronomové neměli k dispozici žádné složité přístroje, přesto na základě svých pozorování přesně vypočítali délku tropického roku na 365 dnů( my dnes víme, že úplně přesně je to 365 dnů, 5 hodin, 48 minut a 45,4 vteřiny). Tento tropický rok ve svém kalendáři zvaném haab rozdělili do 18 tzv. unialů, cyklů po 20 dnech, zasvěcených každý některému božstvu. Tak např. 3. unial byl zasvěcen bohu války Tohilovi, 13.unial bohu deště Chacovi. Na začátku každého unialu byly bohům přinášeny krvavé oběti a dlužno podotknout, u Mayů to byly především oběti zvířecí. Při 18 unialech však indiáni docházejí k celkovému počtu 360 dnů, do zbytku cyklu tak chybí 5 dnů. Dávní astronomové pro tyto dny zvolili „nouzové řešení“. V těchto dnech vládne pán chaosu Uayeb a všichni obyvatelé se vyhýbají jakékoli činnosti, protože by byla předem odsouzena k nezdaru. Současná německá autorka Heike Owusu dokonce uvádí, že se uchylovali i k sexuální zdrženlivosti, protože věřili, že dítě zplozené v měsíci uayeb by bylo celý život posedlé démonem.

      Mayové , jak známo, používali celkem tři kalendářní systémy. Tím nejdůležitějším, rituálním, je pro ně tzv. tzolkin s 260 dny.Mayové ho nejspíš odvozovali od délky těhotenství. Při jeho dělení opět užívají dvacítkový systém a tzolkin rozdělují na 20 cyklů po 13 dnech. Mayský den začíná při západu slunce a končí s dalším západem.

       Třetí systém – kalendář dlouhého počtu – Mayové vypočítávají od 13.srpna 3114 př.n.l. Jeho konec by měl při jejich propočtech nastat právě toho obávaného 21.prosince 2012 , kdy by se měly všechny tři kalendářní cykly protnout. Nakolik tuto předpověď mohly ovlivnit ony „dvacítkové“ cykly, nebo, jak uvádějí dnešní archeologové, falšování cyklů samými Mayskými nárokovateli trůnu ? Jak vyplývá z nejnověji nalezených a rozluštěných stél, při úmrtí starého vládce se o jeho místo přetahovalo vždy několik uchazečů a o tom právoplatném  vždy rozhodl rodokmen, odvozený s využitím dlouhého počtu. Ostatně, když na území Střední Ameriky vtrhli koncem 15. století evropští dobyvatelé, křesťanští misionáři nemilosrdně ničili „Ďáblovo dílo“, pečlivě propracované kalendáře. Unikla tak pouze hrstka vzácných stél. Jednou z nich je tzv.Drážďanský kodex. A ten, s odchylkou jen několika vteřin, předpověděl zatmění slunce, k němuž došlo v Mexiku v roce 1991.

      A tak můžeme věřit i tomu, co píše spisovatel Duncan : „Mayové, Aztékové a další středoamerické národy věřili, že na samém konci velkého cyklu všechny věci přestanou existovat a vznikne zcela nový svět,kterým začne zcela nový velký cyklus…“

      Ještě několik poznámek : je známo, že mayský kalendář, včetně jeho náboženských rituálů, využívali také Aztékové a další středoamerické indiánské kmeny. Aztékové byli ale mnohem krutější než např. Mayové. Jejich oběti byly zásadně lidské. Na oslavu měsíce Atlcahualo, k usmíření boha deště Tlaloca, bylo vždy vybráno 7 nejkrásnějších dětí otroků, nebo druhorozených synů šlechtických rodů.Malé děti byly oblečeny do rituálních rouch, naloženy na květy vystlaná nosítka a tak odneseny do chrámu, kde jim kněží vyrvou srdce z těla. Stejně krvavé oběti se pořádají , když se setkají cykly dvou kalendářů, což se stává jednou za 52 let. Všichni při západu slunce s hrůzou očekávají, jestli vyjde nové slunce.Potom kněží jako dík bohům obětují dalšího člověka. Vyrvou mu srdce a v jeho hrudi zažehnou nový oheň, který pak roznesou po celém Tenochtitlánu. Kruté. Ale o co milosrdnější byla praxe katolické inkvizice?

Zaslala Eliška

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Potrebujeme duchovnú potravu.

(Dimitar, 4. 5. 2011 20:33)

Výborne.Keby sa niečo podobne mohlo vysilat aj o sumeroch.Informáciach,ktoré sú na hlinených plhatňach nachadzajúcich sa Londinskom muzeu.
Alebo o indigových a kryštalových detí.

Re: Potrebujeme duchovnú potravu.

(Eva a Alena, 5. 5. 2011 11:39)

Pokusíme se vaše přání splnit. Máte pravdu, obojí je velmi zajímavé téma.

Mayská proroctví

(Eliška, 2. 5. 2011 17:09)

Tak vidím, že jste se také dívali. Je to opravdu velmi zajímavé, až člověku mrazí v zádech.
A teď ještě po celý měsíc květen můžeme při východu slunce vidět na obloze minimálně 6 planet naší sluneční soustavy pěkně v řadě za sebou. Je jich tam prý 9, ale ostatní nejsou vidět pouhým okem. Prý. Já je ještě neviděla, to až budu mimo Prahu a někde na kopci. Astrologové ale říkají, že tato formace s sebou přináší řadu katastrof. No, už jich letos bylo celkem dost (Japonsko, USA a pod.) , tak doufejme, že astrologové nebudou mít pravdu.

Re: Mayská proroctví

(Eva, 2. 5. 2011 17:32)

Děkujem, Eli, za pěkný komentář, snad katastrofy nebudou, ale bohužel ........ . Musím si naštelovat hvězdářský dalekohled, snad se mi podaří něco vidět.

Dííííky

(Alena, 1. 5. 2011 22:40)

Dojedu fotky a hned se podívám.

Re: Dííííky

(Eva, 2. 5. 2011 9:00)

Dám sem toho víc.