Jdi na obsah Jdi na menu
 


Se psem bezpečně v autě

18. 5. 2011

 Na předním sedadle, jedině jako modelka při focení ...

img_1305.jpg

Cestuji často na delší i kratší vzdálenosti a většinou se mou jezdí i můj pes. V kombíku je dost místa i pro další spolucestující a zavazadla. Už od štěněte jsem dbala na bezpečnost a zvolila jsem plastovou přepravku. Máme kovovou klec na léto, i když je v autě klimatizace, lépe větrá. Zkusila jsem i bezpečnostní postoj, ale jsou situace, kdy je ideální psa zavřít do přepravky a bez toho, aby se cokoliv v autě umazalo a dojet domů. Často se setkávám s údivem jiných majitelů psů, že můj pes spokojeně nastoupí, čeká a cestuje v autě ve své „boudičce“.  Naučil se to a je v ní spokojený.

Motorista se dopouští přestupku, stejného jako je se nepřipoutat, když veze svého mazlíka tak zvaně na volno na sedadle nebo na klíně spolujezdce.   Co se stane, při intenzivním brždění, raději nechtějte ani vědět. Nevěřícím doporučuji malý pokus s vejci. To si vezmete jedno vajíčko, doporučuji zavázat do mikrotenového sáčku, to posadíte na místo spolujezdce. U vás v ulici při rychlosti 20 km/hod na to dupněte. Myslím, že zastavíte u nejbližšího kontejneru, abyste rozbité vajíčko vyhodili. Vašemu pejskovi, ale přeji šťastnou cestu a vám doporučuji bezpečný způsob přepravy.

Máte tedy tři možnosti přepravy psa:

1.      Dostatečné - v zavazadlovém prostoru s mříží, bezpečné pro vás, nebezpečné pro psa.

2.      Dobré - požít postroj a bezpečnostní pásy, musíte ale zakrýt sedadla a pokud vozíte  i spolujezdce vzadu, praktické to není.

3.      Ideální – pes v upevněné přepravce v zavazadlovém prostoru.

Jako všemu i tomuto způsobu přepravy se musí pes naučit. Nastupovat i vystupovat učíme psa nejlépe doma po seznámení s novou přepravkou. Volíme klidný povel například „do bedýnky“ povel „hop“ nepoužívám, hodí se pro jiný cvik. Psa jemně vedeme do přepravky, necháme ji otevřenou a po chvilce s povelem „ven“ psovi umožníme prostor opustit. Nešetřete pochvalou a pohrajte si s oblíbenou hračkou. Pamlsky při nácviku nedoporučuji, krmení před cestou není vhodné, někteří psi při cestování mají žaludeční problémy a zvrací. Než umístíte přepravku do auta, seznamte psa i s tímto prostorem. Štěně nenechejte skákat, nechte ho ale nejdřív si v kufru sednout nebo lehnout.

img_1306.jpg

Po chvilce s povelem „ven“ psa vyndáte z auta, nikdy ho nenechávejte hned odběhnout. Po opuštění auta nechte psa přisednout a odměňte ho hrou s oblíbenou hračkou. Nakonec přepravku umístíte do auta a pokuste se psa do ní navést. Psovi pomůžete nebo umístíte k autu provizorní schůdek, abyste mu nastupování usnadnili.  Opět psovi po chvilce umožníte auto opustit a odměníte ho hrou.  Při nácviku nespěchejte a na psa nekřičte a používejte vždy stejné povely. Vaše trpělivost se při nácviku vyplatí, cestování se psem bude bezpečné a po čase bude váš pes považovat tento prostor za svojí jistotu na cestách.

18.5.2011 Alena

img_1287.jpg

A můžeme vyrazit na cesty

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář