Jdi na obsah Jdi na menu
 


Se psem na stejné vlně

9. 3. 2011

Negativní psovod nejenže vše přenáší na svého psa, který odmítá spolupracovat, ale naopak sám má pocit, jak výcvik se neubírá tím správným směrem.  Naše myšlení psa ovlivní víc, než si myslíme. Pes je totiž výborný telepat, který zachytí každou naši myšlenku. Pomyslíte na jeho očistu nebo návštěvu veterináře a najednou miláček je někde dobře zašitý a vy ho nemůžete najít.  A to jste neřekli ani slovo.  To samé funguje i při výcviku. Psovod je myšlenkama jinde, přemýšlí, co všechno mohl doma stihnout, kdyby právě kvůli psovi nemusel na cvičák a pod. Je roztěkaný a částečně naštvaný, pes mu nabourává jeho pohodlí, jeho soukromí. Nesoustředí se plně na rady výcvikáře, poslouchá na půl ucha, někdy ani to ne.  Pes zachytí tyto signály a chová se naprosto totožně.  Jeho páníček vysílá signály negativity a on je , sice zmatený, přijímá. Pak nastává situace, kdy pes například se snaží napadnout své psí kolegy, lidi okolo sebe a někdy i vlastního pána, protože opravdu neví, jak se má zachovat. Negativní psovod dokáže rozhodit nejen celou cvičíci skupinu, protože navíc zbytečně huláká na svého už nervózního psa, jeho řeč těla je křečovitá a pro psy nečitelná, ale někdy se nechá strhnout i výcvikář. Negativec pak odchází se svým rozhozeným psem s lehkých uspokojením v duši, jak to všem nandal, ale taky s pocitem, že si toho psa neměl pořizovat. Neměl.  Takhle se nikdy nechovejme, pokud chceme se zaobírat myšlenkou, jestli si pořídíme psa.  Když už ho máme, buďme v jeho přítomnosti vždy pozitivní a uvidíme sami, jak bude šťastný a my také. Jeho život je příliš krátký, tak se radujme z přítomného okamžiku s ním.  

   Zamysleme se, jestli děláme vše tak, aby nás náš pes pochopil. Autor Eva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dobrý den

(Michal, 9. 1. 2014 10:13)

Nemám se svým psem (nyní 17 měsíční belgický ovčák - groenendael) příliš problémů a většinou je zvládám vyřešit si je sám. Není to zdaleka můj první pejsek a nikdy jsem pejsky necvičil, ale vychovával (kříženec pudla, jack russela, švýcarský ovčák). Jen občas hledám dobrou radu. Bohužel s naším pejskem jsem měl snahu chodit cvičit na cvičiště, ale vždy jsem byl velice sklamán. Na jednom cvičišti mě paní cvičitelka začala učit jak se správně vyslovuje groenendael a jaké má povahové rysy i když jsem si ho pořizoval cíleně právě pro jeho povahu, na druhém jsme seděli 50 minut z hodiny na trávě a diskutovali jak se má pejsek venčit a jaké má mít vodítko. Na dalším byla parto místních "borců", kteří pomlouvali všecho a všechny a nesmírně dobře se bavili na cizích příchozích a nepřítomných "kamarádech". Poslední nejotřesnější skušenost byla na cvičišti (díval jsem se na dění jen za plotem) kde cvičitel instruoval o tak 30 let staršího pána s asi 7 měsíčním německým ovčákem slovy:" Ty vole tak ho kopni do slabin a on poslechne." Pán byl natolik inteligentní, že se otočil a odešel.
Ale proč se na Vás obracím? Hledám cvičiště, které by mi pomohlo naučit mého pejska obraně. Ale ne nějakému "kousání do rukávu na body", ale opravdové obraně, tak aby uměl útočníka spacifikovat, ale při tom mu jen minimálně ublížil (aby se při tom uměl vyhnout obličeji a aby netrhal), prostě ten svýcarský ovčák dovedl manželku ochránit proti útočníkovi, který se jí snažil ukrást tašku, s prominutím ho kousl do zadnice a pak ho chytl za ruku, v které držel kradenou tašku až ji pustil a potom mu nedovolil utéct až do příchodu policie, a udělal to prakticky bez výcviku. Tenhler náš poslední pejsek má obranářské sklony taky, ale nejsem si zcela jist jestli by udělal jen co je nezbytné. Umíte takový výcvik? Povely jako ke mě, k noze, chůzi u nohy bez vodítka zvládáme, ne dokonale, ale zvládáme. Nechci a nemá chuť vychovávat nějakého dokonale vycvičeného šampiona ani chodit po výstavách, jen prostě tohle chci aby uměl.
Závěrem; když už píši. Celým Vaším webem se prolíná Ceazar Millen. Naprosto chápu Vaše výhrady k němu, ale rád bych podotkl, že je tam také pár dobrých rad, které i fungují, např. vycházení s pejskem z domu, které by si majitelé pejsků měli rozhodně osvojit. Kolik psů vyletí z domu a "seřve" vše co se vyskytuje v blízkém okolí, zná pár takových jezevčíků a jorkšírů. Jen na vše se musí člověk dívat s odstupem. A v tom si myslím, že i CM je rozhodně prospěšný.
michal.hatlak@seznam.cz

Re: Dobrý den

(Eva Hačmor, 9. 1. 2014 13:39)

Začnu od konce:-). Rozhodně hodně věcí je u CM prospěšných, ale jsou to staré, osvědčené metody. Možná se k nim dopracoval sám, jako mnoho před ním. Já tehdy jen poukázala na jeho omyly. Nic víc. Sama ráda na jeho videa koukám. Učíme se totiž všichni, nikdo nemá patent na rozum.
Váš požadovaný druh výcviku sice možný je, ale předem Vám napíšu, že obrana je přestrojená forma zvládnuté poslušnosti. Kousání na rukáv nebo celé tělo je trochu odlišné a pochopitelně bez těchto pomůcek obrana učit nejde. I zde ovšem je nutná ta poslušnost, kdy psovod musí mít při nácviku psa dokonale pod kontrolou. Vaši manželku pes ochránil instiktivně a zvládl to na jedničku. Prostě to bylo v něm. Spoléhat na to by však bylo ošemetné. Proto jsou to hodiny tvrdé práce a ty stojí hodně peněz. Figurant musí být profík. Taky musí vysvětlit psovodovi, co se bude dít a jak se má psovod chovat. Já bych Vám spíš než Hačmor, doporučila třeba Centrum Rychety v Uhříněvsi, můžete se obrátit na tento mail: aranice@seznam.cz
Vaše zkušenosti z předešlých cvičáků evidentně nejsou pěkné a často slyším podobná slova. Bohužel. Musím se však neznámých kolegů i zastat, třeba rada s vodítkem může být velmi důležitá. Nejen jaké použít, ale i jak ho držet. Výplně hodin o ničem - to je takový nešvar, který u nás nepěstujeme. Vám dám radu, chtějte se domluvit rovnou s figurantem. I my si figuranta, když je třeba, musíme najímat. Většinou ale zde lidi preferují pouze zvládání psa:-).

Re: Re: Dobrý den

(Michal, 10. 1. 2014 9:12)

Děkuji za doporučení. Skusím to v Uhřiněvsi. A naprosto chápu co píšete o výcviku k obraně. Jen prostě potřebuji tu správnou radu a tak trochu i člověka, který alespoň trochu chápe, že Groenendael je taková dost citlivá duše (aspoň ten náš určitě) a velice dobře si pamatuje všechno, hlavně to co se mu nelíbilo. O tom mě nakonec poučovala i ta pani co mě učila správné výslovnosti.
Děkuji Vám

Re: Re: Re: Dobrý den

(Eva Hačmor, 10. 1. 2014 11:53)

Není zač a přeju hodně štěstí. Víte, já až tak plemena nedělím, spíš se snažím vypozorovat, jaký pes je a co od něho mohu očekávat. Proto každý výcvikář by si měl nejdřív psa otestovat zároveň s jeho majitelem. Tak se dozví nejvíc a teprve poté sestavit plán na další postup, který by měl nejdřív majiteli vysvětlit. Hromadné rady nebudou nikdy fungovat na všechny psy.

Bez nadpisu :-)

(Iva, 13. 7. 2013 15:04)

Hned na začátek - nemám problém se svým psem, nehledám pomoc, mám dobře zvládnutého bulteriéra. Není to můj první pes, byla jsem majitelkou dvou německých ovčáků, toto je druhý bulteriér. Přesto velice často brouzdám na netu, čtu, prohlížím videa a psech jejich výcviku. Velice mě zarazily vaše negativní reakce na pana Cesara, doporučujete všem přečíst váš návod na výcvik psa - uvědomujete si, že kladete úplně stejný důraz na to samé jako on? :-) - negativní postoj psovoda, správný výběr psa, myšlení člověka při výcviku..
A dle mého
- i kdyby to mělo jen pomoci k osvětě "hloupých" lidí odsuzujících "bojová" plemena, tak má on na tomto velký podíl.
- i kdyby spousta byla dělána pro komerci, málokdo má schopnosti a co si budeme nalhávat i finanční možnosti ,napravit psy zkažené člověkem a ještě si je popřípadě ponechat.
S pozdravem Iva.

Re: Bez nadpisu :-)

(Eva Hačmor, 13. 7. 2013 18:52)

Reakce nejsou negativní, jen jsem napsala svůj názor, ne vždy se musím ztotožnit s CM. Nebo mít svůj názor je špatné? Vlastní zkušenosti? Jeho metody někdy zklamou, protože dělá chyby. Prostě tak to je. Určitě proti němu nic nemám. Má dobré manažery, ne schopnosti, pomáhat je také součást vlastní propagace. Oko jiného kynologa s letitými zkušenosti a praxí prostě chyby vidí. Nic jiného, prosím, nehledejte.