Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střelba - reakce psa, reakce majitele

19. 1. 2011

1.listopad-2010--b.jpg

Už několik let pozoruji, jak mnozí majitelé propadají hysterii při myšlence na konec roku, vyhýbají se zkouškám, kde je povinná střelba a přitom je to ve většině případů zbytečné. Mnohdy sami napomáhají upevnit reakci na střelbu u svého psa! Chovám psy už léta, měla jsem psy lovecké, pak jsem přešla na služební plemena. Žádný z mých psů a nejen mých, i těch, co jsem měla na výcvik, špatnou reakci neměl. Prostě výstřel nebo petarda k životu patří a je jen na nás, jak my budeme reagovat. Já radím, podobné aktivity si vůbec nevšímat. Pes se třeba může leknout, ale když vidí, že majitel zůstal v klidu, nic na svém chování nezměnil, uklidní se sám. Mějte na paměti, že pes je telepat a dokáže vaše myšlení dokonale zmapovat. Jednou jsem šla po Choceradech se svýmai psíma holkama a jeden „puboš“ jim hodil petardu přímo za zadní nohy. Holky v klidu pokračovaly v chůzi, já jen otočila hlavu a prohlásila: „Špatné co, nevyšlo ti to?" „puboš“ byl zklamaný a holky v naprosté pohodě. Máme v okolí dvě střelnice, takže je slyšet střelba každou chvíli, jak u Verdunu. Mnohokrát při tomhle rámusu mi přijel na stříhání zákazník, jehož pes se prý bojí. Vše ale bylo nakonec jinak. Pes stál, protože viděl, že já nešílím a páníček to měl zakázáno komentovat. Odvedla jsem řeč na úplně jiné téma, aby se páníček uklidnil a ten jen zíral, že pes žádnou reakci na střelbu nemá. Takových tu byly desítky.

 

Všude se píše, jak pes při střelbě má být vedle páníčka a ten ho má uklidnit. Myslíte, že je to dobré? Není. Pes žije například v kotci, ale poslední den v roce se najednou ocitne doma, kde ho páníček začne objímat, začne nadávat na všechny prodejce bouchacích věčicek a tím dokonale psa rozhodí. Zatímco by pes byl v klidu, nyní v klidu rozhodně nezůstane. Pán se zlobí, pán si není jistý, pes znervózní. Jen tím, že byl vytržen ze svého prostředí, stoupla jeho nervozita. Už u svých psích mimin v době vtištění - to je do 7. týdne věku, střílím. Vidí klidnou matku, vidí, že se nic neděje a jsou v pohodě. Kdysi na cvičáku majitelka boxera při střelbě na place, skákala po svém psu, zaléhávala ho svým tělem a její zvukové projevy . . . . Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Upevnila se špatná reakce na střelbu. Pak jsem dostala na nápravu psa já. Paničce jsem zakázala se přiblížit k našemu domu a hned při prvním krmení ve smečce, jsem vystřelila. Ten den boxer trucoval v boudě a ostatní měli jeho porci. Druhý den si už jídlo hlídal. Všechny psy jsem odložila u misek, i jeho a vystřelila. Zůstal na místě, jen z lehu vstal. Pak všichni dostali povel "papat" a boxer luxoval misku bez problémů. Střílela jsem všude, což bylo někdy na pováženou, zkuste vystřelit mezi lidmi na zastávce tramvaje. Během týdne problém se střelbou přestal a boxera vůbec nezajímala. Horší to pak bylo s majitelkou, ale nakonec si dala říct. Prostě jsem jeden podmíněný reflex nahradila druhým, příjemným.

 

Proto berte střelbu normálně, nestresujte svého psa, je to naprosto zbytečné. I když se pes lekne, zachovejte klid. Klidným hlasem můžete použít slovo "klídek" a víc si projevů nevšímat. Ukažte svému psovi, že vůdce nic nerozhodí. Vyvarujte se nadávání „pubošům“, když po psovi hodí dělbuch. „Přeražte“ ho třeba dodatečně, ale když u toho nebude váš pes. Ten by si to mohl spojit střelbu s útokem na dotyčného a vznikl by další problém. Neprchejte ze cvičáku jen proto, že se bude střílet, upevníte opět podmíněný reflex na cosi špatného. Přeji klídek a hodně štěstí při výcviku.

 

19.1.2011 Eva     

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

střelba při chůzi

(Ilona, 18. 11. 2014 20:11)

Dobrý den, mám problém, že moje fena NO začala řešit střelbu při chůzi na vodítku. Pokud se nestřílí. krásně vyšlapuje, kouká na míček a vyskakuje si pro něj. Jen do té doby, než se vystřelí z poplašňáku. Fena stočí uši dozadu a snaží prchat dopředu. od té doby nechce ani míček ani pamlsky nic. pokud se střílí a je odložená, tak se jen dívá, při odložení za pochodu vleže se koukne odkud to šlo a jede dál. Při ZM a IPu se střílí při chůzi a nejsem si jistá že to fena ustojí. Při procházce pokud jsem mimo cvičák tak ji to tolik nestresuje, v naší smečně to vůbec neřeší. Co s tím?? perfektně čuchá a kouše, ale ta střelba je problem. Chci ji vzít ke střelnici, ale co když to nepomůže??Ilona

Re: střelba při chůzi

(EVA, 24. 11. 2014 16:49)

Dobrý den,
myslím, že nemusíte házet flintu do žita. Když neprchá při odložení a ve smečce střelbu vůbec neřeší, tak by to mělo být lehce odbouratelné. Nějak si spojila aport + střelba= trest. Proč, to je otázka. Předpokládám, že je to velmi ochotná fenka k práci, která se moc snaží. Určitě bych zkusila střelbu, někde hodně daleko střílet, v jiném prostředí, louka, les, obyč. prochajda, kdy nic nechcete a bum:-). Hlavně všemu dát čas. Pokud trénujete jen na cvičáku, doporučuji trénovat všude. Píšete, že se tak děje jen při chůzi u nohy, kdy sleduje míček, pak už o něj zájem nemá. Taky cvičím na míček, ale občas ho u sebe nemám, naopak, je položen třeba na kladině, na zemi, pověšen někde, aby se pes těšil, ale nebyl závislák při poslušnosti jen na míčku. Vždy pes ví, kde se míček nachází a těší se snad ještě víc. Zní to, jako rada naruby:-), ale funguje to. Taky vy se snažte být v klidu. Už čekáte, že bude reakce na střelbu a pes je telepat, tudíž znervózní také. Také je dobré dát nějakou přestávku ve výcviku. Nic se nestane, pes nezapomene, naopak se víc těší. Nebude třeba hárat? To se některé feny chovají divně, hlavně na začátku. Buďte v klidu, to je nejdůležitější.

reakce na střelbu

(Lenka a draci, 11. 2. 2011 7:37)

Jsem rovněž přesvědčená o tom, že hodně majitelů může reakci psa na střelbu vlastně vypěstovat sám. Jsem rozhodně proti jakémukoli chlácholení, litování, ale to platí i u mnoha dalších věcí. Bohužel, ne vždy se podaří psa od štěněte vyvarovat nějakému hodně nepříjemnému zážitku, který zanechá následky. A získaná reakce na střelbu je asi horší, než vrozená spojená s bázlivostí. Tady asi nic nevyřeší snaha to ustřílet. Začne být problém se všemi situacemi, kde se střílí a pes je vlastně chudák, protože nemá klid ani na vycházce, při krmení a podobně a ještě více se stresuje. Z mé zkušenosti je lepší vyrážet na procházky kolem střelnice a podobně, je to trochu jiný typ zvuku. Bohužel, poplašńák si hodně psi spojují s petardami. Spíš je lepší jednou za čas, ale opravdu jednou za čas jednou - zdůrazňuji jednou vystřelit tam, kde to potřebujeme, tedy třeba při poslušnosti a tomu psovi vysvětlit, že musí fungovat. A pokračovat ve výcviku, jako by se nechumelilo. Pes se pak naučí, že jednu ránu prostě přežije a pak už má klid. Chce to ale na zkouškách jednoduché opatření, nevystavovat psa před jeho vlastní poslušností střelbě ostatních psů. Prostě ho popovézt a počkat, až má pes před ním odstříleno.
A petardy a ohňostroje?
I když s tím pes nemá problém, o Silvestru či čertovské noci ani jednoho nevystavuji pobytu v takovém prostředí. Znám hodně případů, kdy to pes nakonec neunesl, utekl a skončilo to i dopravní nehodou. Ale místo uklidňujících prostředků to řeším hlukem a světlem. Naši miláčci tráví Silvestra doma v klecích zakrytých dekou v pokoji, kde je rozsvíceno a rádio vyřvává na plné pecky.

Re: reakce na střelbu

(Eva, 11. 2. 2011 13:39)

Lenko, to byl případ jen toho boxera, jinak postupuju naprosto individuálně. Jinak za tvůj komentář děkujeme a vážíme si každého odborného názoru. Určitě to zas někoho pomůže posunout dál . Já naštěstí reakci na střelbu u svých psů nikdy neměla, nikdy jsem je neuklízela, naopak jsem se mockrát přesvědčila, že při ohňostrojích chrněli, jak vepříci, absolutní nezájem. Tím, že prakticky od narození, teda to neslyší, ale po 6 dnu, kdy sluch je funkční, střelbu znají, je to opravdu přirozený jev v životě, nebyly problémy. Ono období vtištění je hodně důležité.

STŘELBA

(Lidka www.zdvorakovasadu.wbs.cz, 19. 1. 2011 18:26)

MILÁ EVIČKO,
TAK TO JSI MĚ VZALA VEŠKERÁ SLOVA O STŘELBĚ A JEJÍM NÁVYKU U PSŮ Z ÚST,VŠE JE TAK JAK JSEM TO UČILA PÁNÍČKY PŘI VÝCVIKU JÁ.JEN JEDNOU ASI PŘED 4LETY ,PŘIŠLA DÁMA S FENKOU ,ŽE SE JÍ BOJÍ STŘELBY ,JÁ JSEM NELENILA A ABY BYLA DÁMA SPOKOJENÁ DĚLALA JSEM VŠECHNO MOŽNÉ ,JEN ,ABYCH JEJÍ VÝSTAVNÍ FENU ODNAUČILA BOJÁCNOSTI,TRVALO MĚ TO DOST DLOUHO A JEN VINOU MAJITELKY ,KTERÁ DĚLALAVŠE PRÁVĚ NAOPAK ,MÍSTO ,ABY SE NECHOVALA PŘI STŘELBĚ JAKO PLAŠAN TAK TO TU FENKU VLASTNĚ NAUČILA,PROTOŽE TO BYLA VÝSTAVNÍ FENA A SBÍRALA JEDEN POHÁR NA VÝSTAVÁCH ZA DRUHÝM ,TAK NĚJAK S MOU POMOCÍ A PŘÍMLUVOU ,DOVEDLA FENU DO CHOVNOSTI A PAK SE ODVDĚČILA TÍM ,ŽE NA FENĚ PRODUKOVALA SICE HEZKÁ PSISÁNKA ,ALE TA POVAHA ,TA POVAHA ,TOTIŽ TA FENEČKA SE NIKDY NEDALA DOHROMADY ,ABY NEMĚLA I MALOU REAKCI NA STŘELBU,ALE TO DÍKY SVÉ PANÍ,KTERÁ MĚ UŽ NEPOSLOUCHALA A MYSLELA ,ŽE SPAPALA ŠALAMOUNOVO HOVÍNKO A PROTO TO DOPADLO TAK JAK TO DOPADLO,LÍTO MĚ BYLO TÉ FENKY ,PANIČCE BYCH I DNES NAPRÁSKALA ZADEK.TAK TO JENOM ,ŽE NĚKDY SE MŮŽEŠ PŘETRHNOUT A STEJNĚ TO VYJDE PRÁVĚ NAOPAK.TAK TO JEN MALÉ SDĚLENÍ.VŠEM PŘEJI AŤ SE JIM TO NIKDY NESTANE.

Re: STŘELBA

(Eva, 20. 1. 2011 8:03)

Jo, Lidko, přechytralost majitelů znám a dobře. Dám sem ještě za pár dní Střelbu 2, ta bude právě o miminech. Nejhorší jsou dnes ti, co ti dají ještě najevo, že jsi tvor méněhodnotný, protože oni četli na netu...... . Tak te´d mohou číst)))))) . Ta paní by asi nevydýchala nového majitele našeho štěněte. Tenkrát si pán nechal mimča předvést i s maminkou a vytáhl poplašňák, jestli si může vystřelit. Řekla jsem mu, aby si posloužil. Vyšla rána, děti dál se snažily vytáhnout tkaničky z našich bot, matka byla také v pohodě, pán spokojený.

Střelba............

(svatopluk z Frýdku aj Místku, 19. 1. 2011 20:45)

Svatá pravda,děvče!Taky nemám problém,jen bych potřeboval poradit, co s vrtulníky?Má snahu je lovit,pokud přistávají tady v nemocnici.Co když mi nějaký přinese domů?

Re: Střelba............

(Eva, 20. 1. 2011 7:54)

Pilota nechte žít, vrtulník dejte do sběru a za prašule hurá na Hawai. Ale vážně, nežádoucí činnost, zkus přerušit činností žádoucí a za tu ho pochval. Jde to.

Tak jsem to schytala..

(mimišák, 20. 1. 2011 7:20)

Evi, článek jsem dala k přečtení manželovi.. a asi jsi rozsekla jednu naši dlouhodobou diskusi. A ano - máš pravdu. Znáš mne, takže je jasné, co jsem zastávala já, a co manžel. Besi reakci na střelbu nemá - nicméně po loňském Silvestru se na prvním cvičáku po výstřelu z odložení postavila. A začal virvál - cvičáková Hanka zakázala "domácí střelbu" a u dalšího střílení byla Besi pod zostřeným dohledem. Jasně, že z toho byla paf. Nicméně manžel udělal přesný opak, než požadovala Hanka - a jednu dobu to u nás bylo jak u Verdunu. Besi se to nelíbilo, mně taky ne - nicméně manžel zjistil, že pokud střílí nad plnou miskou, Besi ani nemrkne. Aniž by tušil, co ty víš - na dalším cvičáku už byla Besi opět v klidu a Hanka žasla. Tvrdila, že pokud má pes reakci na střelbu, nedá se to odnaučit. A vida - laik žasne, odborník se může divit.

Re: Tak jsem to schytala..

(Eva, 20. 1. 2011 7:51)

Romčo, manžel se zachoval podle mého úsloví, co pes nechce, udělej mu milionkrát, ale za jiných podmínek. Jééé, nemám tohle nechat tesat do kamene))))))). No, nic. Každý výcvikář by měl oznámit předem, že bude střílet a pokud si pes z lehu stoupne, stačí ho jen v klidu zase do lehu vrátit. U nás v Hostivaři se kdysi oznamovalo jen začátečníkům, ostatním se střílelo i ze samopalu, a to jsou pořádné rány, kdykoliv. Pes byl třeba na žebříku a prásk.