Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přivolání, základ výcviku, aneb, jak začít.

Přivolání psa, je nejdůležitejší povel, který nejvíc potřebujete! Začnete ihned s nácvikem po koupi pejska.  Naučte se psa zaujmout pískací hračkou nebo maličkým kousíčkem pamlsku, abyste byli pro svého psa zajímaví.  Tento požiteček držte zhruba ve výši prsou. Tím dáte najevo, že něco máte, co by mohlo být zajímavé.  Já preferuju pískací hračku, ta zaujme už svým zvukem.  "Požitek" pak šoupněte do kapsy a počkejte, až pejska zaujme něco jiného, odběhne si třeba cosi očuchat.  Stůjte rovně,  "požiteček" si dejte opět do výše prsou a dejte povel: " Rexi, ke mně!" Jméno pochopitelně použijete podle svého psa. Povel dáte jen jeden, nikam se přitom, neplácejte, klasický zlozvyk začátečníků. Při povelu pískáčkem pískněte. Výborná reakce psa je, když hned reaguje na podnět k blíží se k vám. Když pes přiběhne, musí se podívat vzhůru, což ho motivuje k sednutí. Pokud si nesedne, ale třeba na vás skáče, "požitek" si strčíte třeba za triko, ideální je náprsní kapsa, psa srovnáte, aby seděl před vámi. Nadšeně pochválíte, opravdu se nestyďte a dejte najevo radost, jak je pejsek geniální. Pes dělá hlavně pro pochvalu a nadšení svého pána, takže projevte spokojenost.  Pejskovi zavelte : volno - důležitý povel na zkoušky, pes by se měl radostně odpoutat od psovoda, a dejte mu "požiteček". S hračkou si s ním chvíli pohrajte.  Trénujte všude, neopakujte žádný povel nikdy mockrát po sobě, psa by to přestalo bavit a vy chcete, aby vždy radostně přiběhl.  Trénujte, než půjdete na prochajdu, to psa moc motivuje, když vidí vodítko. Zavěšte si vodítko na svůj krk, aby ho pes viděl a zavelte ke mně. Pes se naučí, že i v tomto případě nikam nepůjde, dokud nebude ukázněně sedět před vámi. Věřte, že tohle je nejtěžší.  Náš Morgan úplně zešílí, když vidí, že půjdem ven, takže ubrzdit se na povel, je pro něho těžké. Má přivolání jak ke mně, tak za klidu k noze, psovod stojí, pes přisedne i za pochodu k noze, ale to proberem příště. Já přivolání střídám, ale opravdu zde se jedná o psa vycvičeného, takže zatím trénujte povel ke mně.  I při krmení pes dostane mističku, až když ukázněně předsedne.  Toto  velmi zúročíte  venku.  Pes se prostě naučí vás sledovat a brát. U malého štěněte na první nácvik si sedněte na bobek a třeba zatleskejte a dejte povel.  Prcek k vám poběží radši.  A chyby co děláte? Běhání za psem vašeho pejska určitě nadchne, ale úspěch nebude, vždycky se vzdalujte vy od psa. Třeba i poklusem, vyděsí se, že mu utečete a bude vás následovat.  V přírodě, kde si nebudete jistí, můžete pro začátek přivolání trénovat na laně nebo prádelní šńůře. Ne na stopovačce, tu budete potřebovat později třeba na stopu, pokud se výcviku chcete věnovat. Mraky povelů psa rozhodně nezaujmou, počká, až se vysakrujete a stejně neposlechne. Proto použijte různé fígle, jak psa zaujmout a tím ho mějte stále i na dálku pod kontrolou.   Nezapomeńte, že vy jste šéf, který velí, chválí a krmí. Dotazy a komentáře jsou vítány.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

otázka

(Tomáš, 23. 12. 2014 14:50)

zdravím,nastal mi problém,mám 8 měsíční fenku,do 5měsícu reagovala perfektně,ale teď na povel zavolání nereaguje na mě,jen na přítelkyni.Bojí se když ji zavolám a krčí se,přitom jsem jí nikdy nic neudělal,jen nevím co jí dělali tam,odkud jsem ji bral,byla začervená,podviživená a a lehce tlučená.Mrzí me že najednou se mě bojí a neposlechne mě,prosím poradte mi někdo dekuji..

Re: otázka

(EVA, 25. 12. 2014 17:46)

Skoro to vypadá, že fena začne hárat. To se někdy mění úhel pohledu na samce:-). Je to celkem běžný jev a pokud jste někdy při přivolání nejednal nějak ukvapeně, nejspíš to samo odezní. Přesto zkuste vzbudit její zvědavost, hrajte si v její přítomnosti s nějakou hračkou, ale nezapojujte fenu. Zvědavost jí určitě nedá a sama se bude chtít zapojit. Chce to klid a nijak v přítomnosti feny nezmatkovat. Dělejte v přítomnosti feny pro psy zajímavé věci, jezte před ní něco z hodně šustivého pytlíku:-), ale jinak si jí nevšímejte. Nedávno jsme řešili podobný případ, kdy fena byla při začátku hárání na tom stejně, možná hůř. Po pár dnech se vše srovnalo.

otazka

(simona, 22. 2. 2012 15:10)

ja mám problém s mojou fenou,na privolanie nereaguje keď na prechádzke v lese uvidí nejaké zviera ktoré môže uloviť.hneď vyrazí dopredu,ja nestihnem ani zareagovať kolkokrát.keď ju privolám, ani sa len neobzrie,ani obraz ani zvuk,uši má jednoducho "vypnuté".skúšali sme aj odbiehanie aj pískacie hračky, vtedy však nezaberá nič.jednoducho jej lovecký inštinkt je velmi silný. veľa krát takto naháňala srnku, a keď sa asi po pol hodine vrátila (ja som už šalela od strachu) tak som ju vyhubovala a zase vypla uši,počkala kým ja skončím a zase sa jašila, ako keby nerozumela že urobila niečo zlé. vie mi niekto poradiť čo sa dá robiť? dakujem

Re: otazka

(Eva, 22. 2. 2012 17:47)

Jednoznačně asi poradit nelze, navíc se zřejmě jedná o dospělou fenu? Jednoznačně fena vás nerespektuje, nemusí jít nutně o nadměrný lovecký pud, ale něco se hýbe, tak to letí ulovit. Panička jí v tu chvíli nezajímá. Přivolání už v útlém věku asi nebylo důsledně nacvičováno. Po příchodu k vám je kárána, já vím, člověku se zvedne adrenalin:-))))))), ale možná jen připoutání na vodítko by pro začátek mělo stačit. V lese vůbec bych vodítko, třeba navíjecí, vřele doporučovala. Víc, jestli máte zájem, mohu poradit na mailu: eva.slivanska@seznam.cz. Zkuste písnout více podrobností o feně, třeba se doberem nějaké pomoci.

Re: Re: otazka

(Simona, 23. 2. 2012 7:53)

jedná sa o fenku 1,5 ročnú, ktorú sme zachránili od množitela, ešte ako šteňa. fenka bola utláčaná ostatnými psami,vyhladovelá,dlho si bránila misku a vždy zožrala všetko naraz ani to nepožula a potom to vyvrátila-tak sa bála aby jej to niekto nezjedol.toto sme však po čase prekonali,avšak doteraz je problém so žranicou,papá málo,preto je trošku atletická. od malička má problémy s inými psami-zvlášt menšími, bohužial loví akékolvek plemeno menšie od nej. s velkymi psami problém nemá, aj ked sme sa ju snažili socializovať,chodili sme na cvičák,ale tam nás bohužial nebrali ako ostatných cvičiacich,a asi tam sa stala chyba. fena je hyperaktívna, kým sme išli na cvičák,musela sa aspoň hodinu predtým vybehať aby ako tak reagovala na povely.na cvičáku však snami nemali trpezlivosť,hneď skonštatovali že je hyperaktívna a už už jej chceli nasadiť elektrický obojok lebo vraj neposlúcha.týmto sa naše návštevy cvičáku skončili. cvičíme sami,avšak akonáhle sme vonku a zbadá iného psa alebo zviera,nepočúva. navíjacie vodítka sme už pár krát roztrhli,zopár krát ma na stopovacom vodítku povláčila po zemi..keď ju ale nepustím pobehať a doslova ju nezničím a nevybijem jej energiu,potom má deštruktívne sklony a vybíja si energiu ničením všetkého čo jej príde pod ruku. jej energiu sme však zistili ako ju využiť:bavia ju prekážky,preliezanie,skákanie,behanie..to na cvičáku otvárali len ústa že kto ju to naučil a kto jej to kázal-nikto,baví ju to samu :-) len už nájst taký cvičák,kde nás nezatratia hneď ako nás uvidia :-)

Re: Re: Re: otazka

(Eva, 23. 2. 2012 11:05)

Škoda, že jste nezvolila mail, jdou tam dát různé přímé odkazy, tady ne. Ale tak to zkusíme takhle. Nepíšete, kolik bylo feně, když jste jí od množitele brali. Ono totiž to 7. týdne věku je období vtištění, kdy si štěně ukládá do paměti vše, co zažije. Už tady bude první malér. Nechutenství může způsobovat začervení feny. Množitel určitě neodčervoval pravidelně, fena - matka, asi také odčervena nebyla. Zde na Hačmoru je článek, Odčervujte, odčervujte, odčervujte. Vy jste jí určitě odčervili, ale škrkavky napadají už plod a tak jejich larvičky mohou pak žít kdekoliv, klidně i v mozku, kde vylučují toxiny a může být malér právě i v jednání feny. Povahu feny utváří totiž nejen prostředí, kde žije, ale i další příčiny, něco genetika, něco právě zdravotní stav. Psa nelze předělat za týdny nebo měsíce. Doporučuju trpělivost. Navíjecí vodítko si pořídit na mnohem víc kil, než fena váží. Nikdy nedělat na stopovačce, ta má své specifické určení, ale pořídit si lano s pořádnou karabinou. Lano alespoň 20 m. Dá se objednat v různých horolezeckých potřebách. To pak můžete uvázat za pevný strom a vyzkoušet přivolání. Nikdy cvik neopakujte mockrát a trénujte v různých místech. Zlepšete celkově poslušnost, chůzi na vodítku, aby fena netáhla, poslouchala na všechny povely ihned. Vždy buďte v klidu, nervozita se na psa lehce přenese. Fena se musí naučit vás sledovat, nebojte se od feny na laně se vzdálit, tím trénujete i odložení, ale zároveň zasejete semínko pochybnosti, jestli jí tam nenecháte. Ničení předmětů zamezte už jen v náznaku, že ona něco začne ničit. Důrazné fuj a případné škubnutí za obojek, dělá zázraky. Vždy buďte v myšlenkách o krok před ní. Zkuste si brát na procházky nějakého psího kámoše s majitelem. Je dobré v tomto případě jí pejsky servírovat pomalu. Můžete se jakoby "náhodou" potkat, když fena bude třeba zajištěná lanem, aby nemohla ublížit, ani zdrhnout:-))). Když vyrazí ve zlém, lano jí spolehlivě zastaví. Proto ten strom, vás by odvlekla. Disciplína musí být i doma, vše řešte jednoduchými povely a hodně chvalte. Bylo by dobré cvičit třeba agility, ale až jí budete mít pod kontrolou. Zatím bych využívala přírodní zdroje, padlé stromy, dá se po nich přecházet, dají se přeskakovat a hned trénujete i poslušnost. Procházka nemusí být jen lítání, fenu to začne bavit. Využívat aportíku, jestli aportuje. Ten bude za dobře odvedenou práci, jinak ne. Myslím, že to bude pro začátek stačit, když se postup osvědčí, ozvěte se.

Chce to trpělivost

(Ema a Helena, 14. 4. 2011 17:39)

Ano jeden povel a dost,ale také námto nešlo.Neposlouchala už je to lepší.Chce to vydržet.Pa

Re: Chce to trpělivost

(Eva, 14. 4. 2011 18:01)

Ema má přivolání suprové, jen kdyby tolik u toho nežvanila, ale holt to k jejímu plemeni patří. Náhodou je ozdůbka Hačmoru, bez Emči si nedovedu cvíčo představit.

Moc pěkné!

(mimišák, 19. 10. 2010 12:41)

Můžu laické připomínky? Z vlastní zkušenosti: člověk si myslí, jak má přivolání zvládnuté - ale jen v nerušivém prostředí. Doma je to snadné - ovšem jak zaujmout pesana víc než cizí pes? Po prvním skupinovém cvičáku jsme se museli vrátit ke stopovačce (a proč ne stpovačka?). A ani ten trik s útěkem nezabral. Hodně důležité je určitě i načasování povelu - a pokud můžeš, sem s těmi fíglemi, mně už občas docházela fantazie. Těším se na pokračování

Re: Moc pěkné!

(Lenka a draci, 11. 2. 2011 11:03)

Já používám stopovačky dvě. Jednu výhradně na stopu, tu nikomu ani nepůjčuji a pak jednu na všechno ostatní. Tu si bere každý, takže pes snadno rozpoznává tu svou posvátnou stopovačku a tu druhou šňůru. http://zdraka.sweb.cz

Re: Re: Moc pěkné!

(Eva, 11. 2. 2011 13:08)

Přesně tak, Leni. My máme 20 m lano. Posvátnou stopovačku mám taky, Morgan hned ví, že bude stopička. Na téhle stopovačce dělal stopči ještě Dan, našla se náhodou v roce 1977 a od té doby je to můj talisman. A zabírá))))))))).

Re: Moc pěkné!

(Eva, 19. 10. 2010 13:14)

Tohle je prvotní návod, vzruchy se potom musí trénovat při každé příležitosti, kdy vítáme každého narušitele, každý vzruch. Proto prvotní tréning, upoutání psa na psovoda, by měl probíhat podle návodu. Další upevnění respektu psa, je chování na vodítku, které tu bude probráno později. Rada na tvůj dotaz je celkem jednoduchá, cvičit s pomocníkem, který psa zaujme, bude třeba svačit, házet si míčem, ale na zvědavého psa se důrazně usápne, že v jeho teritoriu nemá co dělat. Pomocník může použít třeba vodu ve spreji nebo jiné odpuzovadlo. Tak přeruší nežádoucí chování, protože se pes zarazí a je mu jasné, že porušil pravidla. Ale opravdu bez narušení fena vždy přiběhla s radostí a chutí? Naše skupina trénuje přivolání kolektivní, kdy psi jsou všichni na volno a v tom nejlepším kalupu je všichni přivolají zároveń. Tam je potom vidět, kde má kdo slabiny. Poslušní přijdou, neposlušní najednou zjistí, že se není s kým honit a blbnout, tak přiběhnout taky. V případě, že nastane situace, kdy je nucen psovod si pro psa dojít, něco při nácviku bylo špatně, pak by měl psa upoutat na vodítko a třeba na cvičáku ho někam stranou uvázat. Tím mu dá najevo, že se zlobí.

Re: Moc pěkné!

(Eva, 19. 10. 2010 13:58)

Běhám mezi pc a krámem, ještě k té stopovačce. Veškerý "vercajk" , který používáme k výcviku pes rozlišuje. Stopovačka by měla sloužit jen ke stopování, nikdy k jinému účelu. Proto i postroj na stopování by měl opět sloužit jen na stopu. Pes vidí postroj a ví, že půjde na stopu nebo vidí ten druhý, masivní a těší se na obrany. To samé vodítko. Například v neděli jsem byla nucena vzít na jízdu stopovací postroj, náš dědaauto nemá vzadu pásy, manžel mne vyhodil na kraji lesa a odjel. Sraz jsme měli mít na jedné lesní křižovatce. Morgýš nadšený postrojem, stopuje s obří chutí, chtěl vyrazit na stopu. Tak jsme chvíli počkali a vyrazili. To doslova, on čuchá v poklusu. Terén je složitý, cest mnoho, přesto stopu něco přes km zvládl na jedničku. Mne teda málem kleplo a prvně jsem stopovala se psem vlastní auto. Jen podle vzorků pneumatik v blátě jsem mohla v letu sledovat, že cváláme dobře. Asi jsme vzbudili pozornost u pár lidí, co se dá dělat. Na jednom rozcestí trochu zaváhal, pak jsem zjistila, že tamtudy projelo auto dcery. Tak proto naučit psa, co je na co.

Re: Re: Moc pěkné!

(mimišák, 19. 10. 2010 17:54)

aha - tak příště.. mně totiž připadá, že čím víc Besina umí, tím víc se mi vynořuje otázek a nejasností. Díky!

Re: Re: Re: Moc pěkné!

(Eva, 20. 10. 2010 9:38)

To je naprosto normální, i po všech letech praxe občas nějaký problém konzultuju s dalšími odborníky. Člověk se pořád musí učit. Kdo se neptá, je na dobré cestě hodně pokazit. Každý psovod by měl pozorovat reakce svého psa a podle toho postupovat, nebo zjednávat nápravu. Universální řešení prostě neexistuje.