Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes se za mnou courá

31. 3. 2011

Video jsem viděla dříve, než jsem zjistila, že tu máme od p. Renaty dotaz. Tak nejdřív, co mne zaujalo. Mladá, šikovná fenka no, nemá problém s aportem, což je poloviční úspěch výcviku. Čemu se divím: Na cvičáku asi byly samy, tudíž, proč lano? Fena je neustále krmena, což já nechápu, nedělám na pamlsky, snažím se, aby pes měl radost, když pozná, že já jásám nadšením. Celé video je o krmení, fena vůbec neprovádí povely, jen sleduje jídlo, podle kterého reaguje. Její krátkodobá pamě´t není fixovaná na povel, ale na jídlo. Chůze u nohy - podivné hopsání, kdy už bude požitek. Chybí mi tam klasické vodítko, kdy už jeho držením dávám psovi najevo, že bude u nohy. Celé držení těla si pes zafixuje a kus práce s podmíněným reflexem je hotov. Pokud nemám zmáklou chůzi na vodítku, nesnažím se zkoušet chůzi bez něho. Nácvik aportu na laně je zbytečný, naopak lano překáží, strhává psa v ten nejnevhodnější okamžik. Já aport nacvičuju všude tam, kde mohu bezpečně psa pustit, ale lano nepoužívám. Je to o přivolání, základu výcviku. Na cvičáku se občas lano musí použít, což je jiná situace, ale zase je to jen o přivolání. Strkání vodítka, stopovačky, lana do kapsy také nepovažuju za dobré. Vodítko si vždy věším na krk, stopovačku, třeba po stopě smotám a věším na zadní poutko kalhot, tak mi nepřekáží. Chyb tam byla celá řada a zde máte naši následující debatu, protože se fena začla courat.

Renata: Dobrý den, nevím už koho se zeptat, jelikož rady se různí, tak to zkouším u vás - moje fena se u chůze u nohy začala zamnou courat. Je jí 9.měsíců a nikdy dříve to nedělala, cvičím formou hry, balonky pozitivní motivace pamlsky, ty už ale vynechávám, jelikož má potom čubina čumák u země a zkoumá jestli jí nějaký pamlsek nespadl na zem a nereaguje na povel. Vím, že je fenka mladá, ale nemyslím si,  že necelá minutová chůze u nohy se zapojenou hrou je dlouhá doba. Nikdy sem jí nešlápla, neseřvala neublížila a přesto se začala za mnou courat . Zkoušela jsem vaší metodu, jak tu radíte poškubávat vodítkem, ale má to obrácený efekt fena zavzdoruje ještě víc, podotýkám, že u cvičení nemá strach není plachá ani hysterická je spíš tvrdohlavá a nebo si povel špatně vyložila, nevím si rady tak mi zkuste poradit děkuji.

ODPOVÍDÁM: Dobrý den, courá se jen při výcviku? Trénujete chůzi u nohy taky běžně v terénu? Chodíte dostatečně rychle, aby se nenudila? Když zpomalí, asi taky zpomalíte? Chodíte na cvičák? Nejlepší chůzi u nohy natrénujete na obyčejné procházce, aby měla zájem někam jít, což jí zaujme a přestane myslet na to, že musí poslouchat. Netrénujete příliš často? O jaké se jedná plemeno? Žádná rada není univerzální. Pokud předtím byla fixovaná pouze na pamlsky, normálně třeba jen stávkuje. Zkuste jí zaujmout, třeba jiným zvukem, zamlaskáním, lusknutím prsty. Musela bych to vidět, pokud to sem nemáte daleko, zastavte se. Eva . (To jsem ještě nevěděla, že se jedná o p. Renatu, na jejíž video jsem náhodou koukala.)

Renata:  Dobrý den, na cvičák chodím, právě je problém v tom, že to není můj první pes je to fena německého ovčáka, začala mi stávkovat je to asi 14 dní, pokouším se cvičit i na procházkách a všude jak to jen jde, venku problém nemám, tam totiž nikdy pamlsky za chůzi u nohy nedostávala, taky jsem nikdy netrvala na nějak dlouhé chůzi to ani na cvičáku, zkoušela sem jí ty pamlsky vyměnit na balonek na který je taky fixovaná a pozorovala jsem, že má snahu zrychlit a potom se jakoby zbrzdí důvod nevím, jako by už čekala, že ho dostane, ale nikdy sem jí ho přitom nedala v klidu vždy za chůze, rychle chodím dostatečně, ovčák je klusák tak chodím, abych podmiňovala klus, tak krásně cvičila mám i videa a teď nevím co si zamanula, zkouším všechno vrátila sem se i k těm pamlskům a efekt nula, k vám to mám daleko, jsem z Ústí nad Labem mám vás na fb v přátelích Renata S. dávám často i videa na zeď, tak možná víte o jako fenku se jedná, jsem s toho rozhozená a nechci chybovat, proto sháním nějakou radu, děkuji.

Eva:  Aha, právě jsem se na facu dívala na vaše video. Tam se evidentně budovalo jen na dobrůtkách, ne na vztahu. Ono je to líbivé, vypadá všechno, že s pamlskem jde cvičení skvěle, ale opak je pravdou. Přiznám se, že jsem zírala na video, kolik toho vaše ovčanda, mimochodem moc pěkná holka, dostala. Když se podíváte sama, uvidíte, že ona vůbec u nohy nejde, jen hopsá a čeká, kdy bude dobrota. Samotný cvik jde mimo ní. Já bych doporučila přestávku. Dejte jí takové prázdniny, nebudete cvičit na nic, dělejte si prochajdy, ale nic moc po ní nechtějte, hlavně jí pořád necpěte. Je jednoduše přetažená, to dřív či později potká každého psa, se kterým se neustále cvičí. Mezi lidma ukázněnost, ale v necivilizaci, pustit, ulítat a domů. Pokud je venkovní, klidně prochajdy pár dní oželte. Ona má chuť do práce, je skvělá, tak toho využijte. Za pár dní se sama bude předvádět a chtít něco dělat. Nebojte, taky jsem si párkrát v minulosti duševně vyhořela psa))))). S tím se setká skoro každý. Ona cviky nezapomene při delší přestávce. Pak začněte bez těch mlsků, prostě provést cvik. Pamlsek ano, ale třeba po celém zopakování cviků. Ráda budu vše sledovat, tohle je příkladný případ a byla bych ráda, kdybych k nám na Hačmor mohla dát vaše facové video. Eva .

Renata:  moc děkuji za pomoc, čubinka je venkovní, tedy kotečková volně na zahradě nepobíhá jelikož kousek od zahrady je romská ubytovna a čert nikdy nespí, tudíž spíše vyjíždíme za venkem autem, je scela možné, že je přetažená to přiznávám, přišlo mi že cvičí ráda a s úžasným nasazením a možná sem přehlédla fakt, že je to na její věk moc a přitom jsme začali cvičit teprve v lednu , před tím nic jenom hry a hry vybudovat si vztah přímo ke mě bude u holčiny těžké, manžel má též fenku a ona na ní visí, i když nesdílejí kotečky spolu bude to asi běh na delší trať, ale doufám, že se to napraví , prázdniny nám nevadí, nikam se neženeme, vše má svůj čásek, tak moc děkuji, že jste si našla čásek s radou i pro mě. Videa klidně můžete použít, nevadí nám to vůbec, hlavně aby si někdo vzal ponaučení, jak né  Pevně doufám, že se to spraví a že zase bude výcvik radost . Ještě jednou děkuji Renda .

Eva: Děkuji, že mohu naši debatu použít a přidat video. Koukám, je víc věcí, které spolu souvisí. Závislost na manželově feně je celkem pochopitelná. Ta jí supluje matku. Ona není pravda, že štěně potřebuje matku jen do 7 týdnů. Moje druhá fena Zara byla od stejného chovatele a dokonce příbuzná s první, Lissou. Viz archív. Závislost Zary na Lisse byla velká. Žily spolu několik let, a když jsem odvezla Zaru do Chocerad a Lissa zůstala v Praze, byla rodičů, ale cvičila jsem jí já, setkání bylo vždy velmi nadšené ze strany Zary. Lissa byla trochu rezervovanější. Pak už to šlo do další závislosti, měla jsem Zary dceru Ayonicke, té pak dceru Coru........ . Celá řada závisláků, po mnoha letech je Morgan první, kterého jsem si nevyrobila))). Já feny vždy brala spolu všude. Byly spokojené a jedna před druhou se předváděly, která cvik provede líp. Když je bral manžel, chovaly se stejně. Při společných akcích jsme si je někdy i prohodili. Takže pro vaši fenu bude ta manželova vždy vzor hodný zbožňování, i když si třeba nemusí v období hárání v budoucnu rozumět. Prázdniny dejte a dopřejte jí společnost té druhé. Až začnete zase lehce cvičit, dbejte na přesnost cviku, ale ještě tu máme prostor debaty, pak to jen naházím)))) do článku, aby to bylo více čtené a přidám video. Eva .

Renata: Jsem ráda za rady, jelikož pejskařů je hodně a rady se velmi různí ,když mi chtěli na fenku narvat ostnáč, že na to jdu moc vědecky, tak sem jenom vytřeštila oči a nedovolila jsem to. Každý mi říkal, že prostě poslouchat bude i kdyby čert na koze jezdil, ale já nepotřebuju psa robota, který cvičí strachy, já chci psa kamaráda, který cvičí rád. Tím nemyslím, že by neměl fungovat cukr a bič to zase né, ale musí se to umět správně použít,  jelikož štěně i dospělý pes se dá zničit velice velice lehce, ale odstranit špatnou zkušenost a nebo návyk je strašná a zbytečná práce, proto se velmi ráda spojuji se skušenými pejskaři a nechám si poradit. Není slabost přiznat, že si nevím rady, je to lepší než to celé zkazit. Proto moc děkuji, jen sem se chtěla zeptat, jak dlouhé odpočinkové by měly prázdniny pro holčinu být, abych to neuspěchala a nebo abych jí nenechala zase moc dlouho. Máte pravdu, že malá je na tu starší jako pijavice a ta starší to jenom tiše trpí, jinak by jí asi zakousla  Chtěla sem je od sebe úplně eliminovat, krom jízdy autem, to máme jedno společné, tudíž holky jezdí vzadu spolu, ale píšete, že je mám nechávat spolu hrát, jenže ta starší jí brzo zláme nohy,  v plné rychlosti jí bourá hlavou do boku doku, malá udělá několik salt a kotrmelců, tak se bojím, aby jí neublížila. Je to všechno těžké, ale budu jí poutat na sebe myslím si, že ona mě až tak nepotřebuje a v tom je asi též problém, musím jí naučit, že já jí budu chybět, jestli to psa naučit lze, kdyby byla v bytě je to jednoduché, ale kotečkový pes... je to jiné, no ale budu se snažit ze všech sil, abych vše napravila. Tak ještě jednou díky a hodně úspěchů na Hačmoru .

Eva: Odpočinkové prázdniny se nedají přesně určit, zkuste si lehce zacvičit po 14 dnech, když bude mít fenka chut´, pochvalte jí a po maximálně deseti minutách všeho nechte. Ona dospívá a rady, že pes musí poslechnout za každé situace jsou sice dobré, ale měly by být přiměřené věku psa, který teprve poznává svět. Nácvik každého cviku dělat přesně, nic neodpustit, ale neopakovat nic několikrát po sobě. V praxi i na chodníku si mohu udělat pár obratů, srovnat si psa a nemusím se nikam daleko trmácet. Tím naopak fixuju povel zcela nenápadně, pes si neuvědomí, že vlastně cvičí. Ostnatý obojek jsem nepoužila nikdy. Své všechny psy i cizí, které jsem měla na výcvik jsem prostě nejvíc brala do reálného světa a tam vždy dodržovala přesnost. Věřte, že pes jdoucí mezi lidmi, začně chůzi u nohy brát tak samozřejmě, že výcvik na cvičáku pak bere samozřejmě. Tím, že vezmu psa mezi lidi, čeká, kam dojdem, jestli bude nějaká zábava, navíc se skvěle socializuje, a tak se těší. Naopak nácvik na cvičáku je vlastně recept, jak má psovod postupovat a kterých chyb se má vyvarovat, ale jinak se to musí "vychodit" v reálu. Feny nechte spolu si hrát, je to nejlepší cesta. Psí hrátky vypadají někdy surově, ale je to jejich určité, psí sdělení a nácvik na věci příští. Je jasné, že starší fena zkouší, kolik toho mladá vydrží a snese. Ona se ale jednou ozve a třeba starší zpráská. Od starší je to provokace k nějaké akci. Číhá, jak se mladá zachová. Nechte to na nich. Celý život jsem zastávala to, že když je v rodině víc psů, měli by spolu žít ve smečce , nebrat jim jejich přirozenost. Vždycky se mi to vyplatilo. Naopak o vztah ke mně se předháněli, každý pes se snažil vždy předvést, že je lepší, než kolega. Většinou žili v kotcích, ale ty měly otevřené, protože mám před kotci ještě oplocený výběh. Dokonce i porod se odehrával kolektivně, když jsem měla i psy kluky, byli u porodu. Rodící fena sama určila, kdo smí přijít blíž, kdo ne. A "tatínek" mnohdy nebyl biologický otec, ale cítil se tak. Psí babička dokonce pomáhala kojit. Měli bychom totiž respektovat jejich život, jejich zvyklosti, pak jde vše samo. A případné psí rvačky v soužití jsem nikdy neřešila, psí "rodina" si nikdy vážně neublíží, ale prostě si občas jen řekne své názory. Naopak třeba oddělené feny, to pak teprve může být pěkný mazec.  

Tak a vidíte sami, že problém s couráním je velmi zajímavý a má víc malých problémků.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář