Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žiju s roztroušenou sklerózou - pomáhá mi pes

8. 11. 2011

na-ceste--2-.jpgMá se bojovat s nemocí? Ne, myslím, že stačí žít a snažit se přijmout nemoc, jako součást vašeho života. Ne každý dokáže svou chorobu milovat, tak jako paní Květa Fialová.

Hlavně žít jako dřív a těšit se z obyčejných všedních věcí. Můj příběh jsem neměla v úmyslu zveřejňovat. Není snadné mluvit o tom a chvíli trvá, než překonáte všechny změny, které sebou nemoc přináší. Já osobně jsem měla největší psychický problém někomu říct: „mám roztroušenou sklerózu“. Pokud ale máte kolem sebe bytosti, které vás podrží, je to všechno o moc snazší.  A konečně moje kolegyně Eva mě tak trochu popostrčila, abych se s vámi o své zkušenosti podělila. Třeba to někomu pomůže, aby se lépe vyrovnat se stejnou nepřízní osudu.

Před několika lety, když jsem onemocněla. Měla jsem pocit, že už nebudu sázet žádné kytky, že to nemá cenu. Bůh ví, co bude na jaře! Psychicky jsem byla na dně, fyzicky taky, protože jsem věděla, co moje diagnóza RS znamená. Nebylo to zvlášť radostné období. 

2007_08_27_008.jpgSkleróza multiplex – postihuje centrální nervovou soustavu mozek a míchu, onemocnění postupuje ve vlnách, kdy ataky (záchvaty) jsou střídány obdobím zdánlivého klidu. Slovy doktora House jsou dvě formy RS, jedna velmi progresivní a ta druhá s hrami na vozíku. Onemocnění není nakažlivé, ale je neléčitelné. To jen ve stručnosti podrobné informace o nemoci a léčbě se dočtete například na stránkách WIKIPEDIE. Upozorňuji, že tyto informace nejsou moc optimistické, ale velmi dobře zpracované.

Začala jsem se znovu všechno učit. Chodit, dělat běžné věci a učila jsem i psát.  Možná, nebýt našeho psa, bych zůstala zavřená doma a nechtěla bych ani vyjít ven. Ale znáte to. Minimálně 3x denně musíte vyrazit na procházku. Byla jsem strašně unavená, ale ten mokrý čumák mně vždycky zvedl, vystrkal a odovedl ven. Je pravda, že v jedenácti letech už Dorotka neměla takovou potřebu pohybu, ale ošidit se nenechala. Moji kluci mi sehnali auto s automatem a já začala být zase mobilní.  To mi moc pomohlo, abych nebyla na nikom závislá. Musela jsem sice pořád odpočívat a baštila hromady léků, no nic moc. Přece jen po roce jsem bohužel už musela myslet na to, až Dora nebude, že budu hledat nového psa. Zvažovala jsem, že si přivedeme domů staršího pejska, ale vzhledem k vyhraněnému názoru Dory (NO) na dospělé psy, jsem vybrala štěně červeno-zlaté Australanky. 2008_05_10_006.jpg

Přivezla jsem si malého medvídka, kterého čekala jen samá překvapení. Mě ostatně taky.  Když nás po čase teta Dora opustila, na výchovu malé puberťačky jsem zůstala sama. Chtěla jsem z ní časem mít asistenčního psa a místo toho jsem asistovala při lumpárnách mé Rú. Vřele doporučuji canisterapii  australským ovčákem. Ve chvílích kdy si myslíte, že zvládnete chodit, musíte běžet, abyste byli u té ohavné zdechliny dřív než to psisko. Když se vrátíte z vycházky, místo kafíčka a odpočinku, vyčesáváte bodláky a jiné svízele z chundelatého kožichu. A to je svízel, když máte problém se učesat sami. A tak musíte cvičit a rehabilitovat nepřetržitě. A to mi pomáhalo pomalu se dostat zpátky.  

„Zrychlit krok, klus!“ to, že zase poběžím, tomu bych před časem vážně nevěřila. Můj asistenční pes vesele skáče vedle mě a směje se. Chodily jsme s Rú cvičit na cvičák. Pak nás Hačmor přijal s otevřenou náručí. Byl to balzám na mou psychiku a začala jsem si zase věřit. Šly jsme ke canisterapeutickým zkouškám a složily jsme je. Doufám, že to nebudou jediné zkoušky a tak cvičíme a dnes i pomáháme s výcvikem dál. Tedy musím zdůraznit, cvičím a učím se hlavně já.  S Hačmorem jsme podnikaly i vycházky do okolí, hlavně do kouzelných Lurd. Pro mě je zázrak to, že tam vůbec dojdu, takže věřte, jsou opravdu zázračné!      

Při onemocnění roztroušenou sklerózou je doporučována rehabilitace.  Já doporučuji nepřetržitou rehabilitaci canisterapií. Zítra jdeme na pole cvičit stopy, nepřidáte se?        Alena a Rú

p5151867--2-.jpg

Foto archiv Eva a Alena

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Skoro na vlastní kuzi

(Jana , 9. 11. 2011 10:58)

Dobrý den, pri ctení tohoto príbehu se mi kutálely slzy po tvári. To, co popisujete jsem zazila skoro na vlastní kuzi. Mojí mamince se pri porodu rozjela tato nemoc a po 12,5 letech jí bohuzel podlehla. Vsechny nesnáze, bolesti a starosti jsem sdílela se svou maminkou ve velmi utlém veku a vse mám vryto v pameti. Kdyz zemrela, bylo mi 12,5 roku. Byla jsem s ní sama a starala se o ní. Táta zbabele odesel, nemohl se s máminou nemocí vyrovnat. Pokazdé, kdyz o této nemoci slysím, je mi velmi ouzko. Kdyz mamce zacala nemoc napadat nohy, dostala nejprve hul, pak berle. Bylo mi 9 let, kdyz me napadlo, ze kdyz máme porídím psa, ten bude pres den s ní, kdyz já budu ve skole a ona se nebude cítit tak sama. V hezkých dnech jí donutí jít ven a sednout si na lavicku, zkrátka jsem jí ty chvíle chtela nejak zpríjemnit. Tak i pres veskeré zákazy jsem vysypala kasicku a za usetretrené korunky jsem mamce porídila fenku cerného pudlíka. Jmenovala se Darinka. Paní chovatelka, kdyz se dozvedela, nac toho pejska chci, dala mi obrovskou slevu. Mamka ze zacátku nebyla nadsená, bála se starostí okolo toho, ale nakonec byla strasne stastná. Zacala chodit na procházky-dokud to slo, kazdé pohlazení psí srsti, olíznutí psí prítelkyne, radostné poskakování a postekávání bylo pro mamku balzámem na dusi. Nebyla sama, mela si s kým povídat. Kdyz jí krmila, sla s ní ven a po té vycesávala ty bodláky, pripadala si moc potrebná a to bylo to, co o co slo. Byla jsem na sebe pysná a dodnes jsem, ze jsem mamince zpríjemnila poslední roky zivota.
Preji paní Alene moooc zdravícka, sil a príjemných chvil se psíma kamarádama do dalsích let.

Re: Skoro na vlastní kuzi

(Alena, 9. 11. 2011 13:39)

To co jste si prožila v dětství, je velká a zároveň smutná zkušenost, kterou si nesete životem. Je úžasné jakou jste byla oporou pro svou maminku. Děkuji za Váš příběh, je dalším důkazem nezištné psí pomoci.

Re: Re: Skoro na vlastní kuzi

(Jana, 20. 11. 2011 20:52)

Paní Alenko, moc Vám dekuji za uznání. Nevím, jestli jsem byla své mamince oporou. Nekdy si myslím, ze jí to muselo strasne moc trápit, ze se o ní stará její malá dcera. Je to uz velmi dlouho, maminka zemrela v zime v roce 1987 (na tátovo narozeniny...). Dnes uz mám svou rodinu, témer 5letého ulicníka a obcas mne napadá, co kdybych i já... Od dob, kdy moje maminka onemocnela, se do dnesní doby v lécbe snad nic nezmenilo a stále se o této nemoci skoro vubec nemluví. A kdyz obcas narazím na nejaký prípad je mi uzko okolo srdícka a proto jsem moc ráda, kdyz ctu Vás clánek plný sil postavit se té zákerné potvore a bojovat. VELICE VÁM FANDÍM a MOOOOC DRZÍM PALECKY. Budu i nadále sledovat vase stránky a myslet na Vás a Ru...
P. S.: Mám doma 7 psu-oharu, jezdím s nimi po závodech. Dnes uz jen spís trénuji manzelovi psy a obcas si zajedu pro radost nejaký závod. Minulý víkend nasi psi zajeli 1.místo na MS v Nemckém Borkenu. Takze psi mne od té doby doprovázejí zivotem. To jsem já: http://www.bering.estranky.cz/clanky/kdo-je-kdo-v-musherskem-sportu/dej-kazdemu-dni-sanci--aby-se-stal-tim-nejkrasnejsim-dnem-tveho-zivota-.html

Re: Re: Re: Skoro na vlastní kuzi

(Alena, 22. 11. 2011 12:15)

Také si myslím, že by více informací pomohlo pacientům a jejich okolí k pochopení této nemoci. Léčba probíhá už jinak, než jen pomocí kortikoidů a imunosupresiv a přesto, že jí nelze vyléčit, zmírnění příznaků nám pacientům léky už třetí generace zpříjemňují každodenní život. Pozdravuji vaší "smečku" a určitě zavítám na vaše webové stránky. A.

(Kačka+Tulí+Roneček+Wínulka, 9. 11. 2011 15:25)

moc zdravíme Alenku a Rú :-)))
.. s úctou a pokorou Vám přejeme, ať Vám při všem stále svítí slunce ..

Je krása si přečíst takové řádky, zahřejí a dají člověku sílu.. krásně napsáno a já děkuji, že jste se podělila..

Mnoho úspěchu a úsměvů :-)))

Přeje smečka z Podčerchovských lesů :-)))

Re: ♥

(Alena, 9. 11. 2011 23:02)

Posíláme s Rú do Podčerchovských lesů přání - samá ☼ ☼ ☼ ☼ ....

spojený osud

(Zdenka, 5. 11. 2011 13:55)

Zdravím vás, paní Alenko:-) Musím souhlasit že u každého onemocnění, ať už u RS, nebo Diabetu či jiné závažné nemoci se musí bojovat! A díky vašemu nenahraditelnému psímu kamarádovi Rů to jde ale mnohem a mnohem lépe. Sama mám také canisterapeutického a asistenčního psa, Rona- díky kterému jsem schopna žít na plno, a díky kterému mohu chodit ven snažit se žít normální život. Také mám kamarádku, která má RS- má psa Houp -a drží ji tak jako Rů vás, či Ron mně. Moc děkuji za to že můžeme mít po boku takový lék jako je PES.

Re: spojený osud

(Alena, 5. 11. 2011 15:29)

Jistě je mnoho léků konvenční medicíny, které nám pomáhají, ale jsem ráda, že můžeme užívat, sice návykovou :-))), ale báječnou medicínu jménem P-E-S

krásně napsané

(Jarka a Roky, 5. 11. 2011 10:08)

Paní Alenko,z osobních zkušeností vím,že člověk si nesmí říct,to nepůjde,to nezvládnu..přeji Vám,aby se nemoc zastavila,aby jste s Vaší milou Rů prožívala samé hezké dny při procházkách..třeba v Lurdech a my se těšíme na Vaše krásné fotky,abychom tam aspon virtuálně mohli být s Vámi....Jarka

Re: krásně napsané

(Alena, 5. 11. 2011 15:25)

Fotím kudy chodím, a doufám, že to bude trvat alespoň tak dlouho, dokud to bude vás, návštěvníky stránek bavit a zajímat :-)). Díky!

Krásně napsané

(Eva, 4. 11. 2011 10:40)

Lidí s RS stále bohužel přibývá a určitě jim tvá zkušenost vleje optimismus do žil.

Re: Krásně napsané

(Alena, 4. 11. 2011 12:42)

Díky <3

KRÁSNÁ PRAVDA.

(Lidka www.zdvorakovasadu.wbs.cz, 4. 11. 2011 10:41)

MILÁ PANÍ ALENKO,
MOC VÁM PŘEJI AŤ SE NEMOC ZASTAVÍ TAM ,KDE JE TO MOŽNÉ SDÍLET ,ABY JSTE SE STÁLE MOHLA TĚŠIT ZE ŽIVOTA ,KRÁSNÝCH BAREV PŘÍRODY,HODNÝCH LIDIČEK JAKO JE PANÍ EVIČKA A NEJVÍCE Z TAKOVÝCH PSISÁNKŮ JAKO MÁTE NYNÍ " RÚ " .JSEM MOC RÁDA ,ŽE TO NEVZDÁVÁTE AČ MÁTE TAKOVOU NEMOC ,PŘI KTERÉ JE KAŽDOU CHVILKU JINAK,ZMÁM TUTO NEMOC OSOBNĚ U SVÉ JEDNÉ KOLEGYŇKY,VÍM ,ŽE NENÍ LEHKÉ SE SE VŠÍM VYROVNAT ,ALE PO ČASE ČLOVĚK USOUDÍ ,ŽE NELZE PROTI VŠEMU VŠEMOŽNĚ BOJOVAT - OBČAS NEVYHRAJEME.
PROTO VÁM NADÁLE DRŽÍM PĚSTI A MOJI PSÍCI PACIČKY ,AŤ SE NEMOC NEZHORŠUJE A VY STÁLE MŮŽETE OBDIVOVAT SE SVÝM PSÍKEM A SVÝMI PŘÁTELI KRÁSY ZEMĚ ,OBLASTÍ A KRAJŮ JAKO NYNÍ LURDY.CHYSTÁM SE JE TAKÉ NAVŠTÍVIT ,A MOŽNÁ SE TAM SPOLU I SETKÁME.PŘEJI HEZKÝ DEN A VAŠEMU PSÍKOVI DÍK ZA TO ,ŽE VÁM MOC A MOC POMÁHÁ,SAMOZŘEJMĚ I VŠEM LIDEM OKOLO VÁS ,KTEŘÍ NEZIŠTNĚ DOPLŇUJÍ DENNĚ VÁŠ ČAS.
LIDKA A SAD

Re: KRÁSNÁ PRAVDA.

(Alena, 4. 11. 2011 12:37)

Děkuji za váše řádky, psala jsem to pro všechny , kteří potřebují povzbudit na cestě svým životem. Nepřízeň osudu není jen nemoc. Přeju krásný den.