Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podzimní canisterapeutické zkoušky 2012

7. 10. 2012

 Podzimní canisterapeutické zkoušky 2012

img_2049.jpg

Po dvou letech jsme jely s Rú na přezkoušení Canisterapeutického týmu v Třemošné. Zkoušky pořádaly Pomocné tlapky ze Starého Plzence. Sjelo se skutečně maximum týmů a program probíhal přesně podle harmonogramu: prezentace, veterinární prohlídka, krátké uvítání a rozdělení do skupin. Místo konání opětimg_2030--1-.jpg přednáškový sál bezbariérového domu Exodus. Psi se během zkoušek pohybovali v interiéru druhého patra objektu na kobercích. To jen uvádím, protože zvláště někteří psi tuhle situaci nezvládali a měli tendenci značkovat.

Naše skupina nastupovala až v 11:45 a Rú měla dost času. Do sytosti se proběhla se smečkou labradorů na báječně udržované louce za říčkou Bělou. Ručníky na ranní rosu jsem měla sebou a tak nastupovala na zkoušku vysušená a načesaná. Jistě exteriér není podstatný, ale pro tento typ zkoušky je důležitý i čistý a upravený pes. Na procházce jsme potkaly rodiny s dětmi, i mnoho lidí v historických Rakousko-Uherských armádních uniformách. V Třemošné právě probíhal sraz C K historických vojenských nadšenců. Rú img_2035--2-.jpgse nechala ochotně hladit i od vojenské samaritánky v doprovodu vojáka a přijímala obdivné poznámky na báječně hebounký kožich.

K samotným zkouškám jsme nastupovaly na minutu přesně. Výčet dvanácti disciplín nás čekal v plném rozsahu, stejně jako ty, kteří skládali zkoušku poprvé.(Podrobný popis článek z roku 2010). Na povelové disciplíny jsme se nijak zvlášť nepřipravovaly, ale na invalidní vozík a chůzi osoby o francouzských holích doporučuji psa připravit. Letos nás pořadatelé překvapili, měli malou figurantku, která dokonale zvládla simulaci klátivého pohybu o holích i s pádem. V naší skupině psů, ale nikdo negativně nereagoval a někteří se jen chtěli účastně podívat, jestli se dívence něco nestalo. Nová byla i simulace veterinární prohlídky. „Doktor“ chtěl dokonce zabalit psa do bílého pláště, který byl silně nastříkán dezinfekcí. To byla pro nás, snad nejtěžší část zkoušky, ale Rú to zvládla. Dívala se sice na mne, jako by říkala: „ vždyť víš, že já cizí mužský nemusím, ale pro tebe to chvilku vydržím, ale doopravdy jenom chvilku“. Při návštěvě ležícího dětského pacienta, který doprovázel křik dítěte, že se bojí psa a vzrušené mávání rukama, už byla opět jako doma.img_2046.jpg Nechala jsem na ní, aby situaci vyřešila sama. Rú se jen rozhlédla po zúčastněných dospělých, a když nikdo do vzniklé situace nezasahoval, uklidnila děcko důkladným konejšivým olíznutím a bez povelu si okamžitě lehla zády k malé figurantce. Ulehá tak předpisově sama a odměnou jí byla pořádná „muchlovačka“, hlazení a tahání za uši.

Po náročném zkouškovém dopoledni následovala velice příjemná část programu. Došly jsme si na oběd v místní jídelně, kam mohli i čtyřnozí účastníci zkoušek - prostě pohoda. Odpolední přednášku s ukázkami polohování pacientů a besedou jsem poslouchala velice pozorně. Ač jsem některé informace už znala z minula, konkrétní příklady z praxe byly nové. Přednášku sice občas přerušilo hlasité chrápání, to někteří naši psí svěřenci využili čas k odpočinku. Trochu jsem jim záviděla, po převzetí certifikátu o úspěšném zvládnutí zkoušky na výbornou, mne čekala ještě cesta domů. Bylo krásně a celkem žádný provoz a já jsem si mohla v duchu probírat dnešní zážitky. Velice mě potěšilo, když nás oslovila paní s dlouhosrstým německým ovčákem a ptala se, jestli to nejsem náhodou já a nemám článek o canisterapii na webu. Prý se v něm inspirovala ke složení zkoušek se svým psem.

img_2037--2-.jpg

Pokud zvažujete jít na tento typ zkoušky se svým psem, je tu moje malá poznámka na závěr. Dokonalá socializace a příprava základních povelů je samozřejmost, seznámení s rehabilitačními pomůckami vřele doporučuji, strpět kontakt s cizími osobami můžete psa naučit, ale aby canisterapii váš pes vykonával opakovaně, s láskou a ochotou, tak to musí být vrozené.

Přeji vám krásné chvíle strávené s vaším psem při výcviku ale i jen tak. Protože mít psa, to je vlastně nepřetržitá auto-canisterapie.Přečtěte si jak probíhaly zkoušky na podzim 2010 s podrobným popisem jednotlivých disciplín.

Canisterapeutický tým Rú a Alena

Více informací O společnosti Pomocné tlapky o. p. s.® 

img_2050--2-.jpg

 

 

Náhledy fotografií ze složky Canisterapeutické zkoušky 2012

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Holky, udělaly jste mi

(Eva Hačmor, 8. 10. 2012 10:26)

obrovskou radost, jsem pyšná, že máme takovou výcvikářku právě na Hačmoru. Také jsem ráda, že právě tvůj článek zde na Hačmoru inspiroval další kynoložku ke složení canisterapeutické zkoušky. Škoda, že ve článku není víc fotek Rú, ale chápu, že dělat zkoušku a fotit zároveň, je nepřípustné. Holky jste ♥♥.

Re: Holky, udělaly jste mi

(Alena, 8. 10. 2012 12:45)

Díky moc za pochvalu, Rú byla opravdu šikovná, ale být členem týmu a zároveň fotit průběh zkoušek, to jsem prostě nestihla .-)