Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americké metody výcviku versus české.

14. 5. 2011

Nejdřív začnu tím, jak poznat kvalitního výcvikáře - cvičitele. V dnešní době se výcvikem a nejrůznějším napravováním psů zabývá hodně lidí. Ne však všichni jsou na svém místě, naopak vás obírají o peníze.  Kvalitní cvičitel se může prokázat vykonanými zkouškami, absolvovanými závody, většinou i odchovanými svými jedinci. Rozhodně to není člověk, který začal se psy "včera".  Ani mediální kampaň z podobných jedinců machry neudělá. Když lovíte na netu svého výcvikáře, zajímáte se o jeho kvalifikaci? Ne. Má přece hezké stránky, videa a fotky, tak hurá do toho.  Zaplatíte, výcvik nikam nevede, tak usoudíte, že váš pes na to nemá. Chyba. Má. Jen vám to bylo vysvětleno, případně předveno špatně.  Taky svému cvičiteli nikdy nic netajte, zkušený stejně pozná, když psovod lže. I tím si zabezpečíte lepší výsledek. Tak a nyní video p. Stilwell. Koukejte dobře a pak si přečtěte, co na to říkám já. Tak co? Líbil se vám boxer Zulu? Asi moc ne, co? Klasická ukázka toho, když pes je dominantní doma a páníčci mu to trpí. I Victoria  jim sice toto vytýká, ale tím to tak nějak končí.  Sice doma vše začíná, ale venku pokračuje. Videí je hodně, všude na těchto amerických videích vidíte pak jediné. Tlustý pes, do kterého se sypou pamlsky, výcvik se odehrává na navíjecím vodítku, což je první co vám český cvičitel vytkne a zatrhne, chůze chvíli po pravé straně, chvíli po levé, když není respekt, je přeci pamlsek. Na druhém videu sice uvidíte, že i Victoria použila klasické vodítko, ale sama ho držet neumí. Odbourává agresi u Zulu tím, že mu přivede kamarádku klidnou a podřízenou. Zafunguje to a majitelé slzí dojetím, jak ten jejich nevychovanec je hodný. Co však bude s nepřátelským psem? Američtí psi jsou věsměs všichni kastrovaní, také Zulu  o svou chloubu evidentně přišel. Tak až vám bude někdo líčit, jak kastrát se chová jinak, vidíte, že tím to opravdu nebude. Zulu se chová tak, jak mu to projde doma. Zulu do svého prázdného výběhu dostává i různé překážky, majitelé mají rozpis, kdy se mu kdo bude věnovat.  Pes není dítě, jak není šéf smečky, nebude to v budoucnu fungovat. A už tu budeme mít třetí video, já je záměrně prohodila. Victoria má psí respekt, protože je cizí a Zulu není dominantní jedinec, jen dominující. Mám pocit, že kolegové výcvikáři se už počůrali smíchy, když ne, tohle je dorazí. Přichází na návštěvu maminka. Majitelé Zulu sedí, nic nedělají, protože přece platí cvičitelku. Zulu je nebude respektovat nikdy, ale Victorie zaperlí, když osvobodí oslintanou a ošlapanou matku od Zulu. Procházka se Zulu bude dál peklo. Svírané vodítko oběma rukama a pes v tahu nebude nikdy fungovat. Už vás dál nebudu trápit, ale když nepochopíte svého psa, proč se tak chová a ještě mu to umožníte, žádný zázračný cvičitel prostě vám nepomůže.  Tak takhle ne a vezměte si poučení.  Autor Eva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Amerika

(Iva, 15. 4. 2014 22:12)

Reaguji na videa a komentáře.Vidím,že jsou 2 roky staré.Výcvikáře dělám 25 let a mám asi 40 zkoušek včetně vrcholového závodění. Spojila jsem metody Caesara s českými a funguje to super.Viktorie zjevně nemá o výchově a výcviku žádné zkušenosti.Nečůrala jsem smíchy,spíše naopak,je mi líto psa a majitelů,kteří nevědí nic.To je problém většiny majitelů psů všech plemen.Přesně tak narazí naši na takové rádoby výcvikáře,zaplatí fůru peněz a výsledek žádný.Dobrý výcvikář,nebo instruktor,nemusí mít mraky zkoušek,ale citlivý přístup k jednotlivému psovi a mít pro to srdce.Než jsem začala používat metody Caesara Millana,tak jsem jeho videa zkoumala 3 roky.Nyní můžu s čistým svědomím říct,že ve spojení s českým stylem a citlivým přístupem,metoda funguje.

Re: Amerika

(Eva Hačmor, 17. 4. 2014 18:17)

Díky za komentář, máte naprostou pravdu, že citlivý a znalý přístup zmůže nejvíc, používám ho také. I v této odpovědi zdůrazním, že se jednalo o poukázání chyb, ne o kritiku obou jmenovaných. Všude je něco dobrého a něco špatného.

:-D

(mimišák, 16. 5. 2011 8:35)

Ale jo - taky jsem u vytržení koukala na několik dílů.. oproti Dr. Žertové a Polepšovně mazlíčků to bylo rozhodně o třídu výš. Akorát jsem měla dojem, že Victoria chce psa "přečurat" - oblbnout, aby udělal, co v podstatě nechce.. a spíše se specializovala na menší rozmazlené psy - a technika přes "mlsíky". A co Caesar Millan - znalec psí duše? Toho jsem v akci neviděla - ale zajímal by mne názor, jak ho vidíš ty.

Re: :-D

(dorotka, 14. 9. 2012 8:14)

Myslím, že kdo viděl v akci Ceasara tak nemůže nic vyčítat....pouze závidět. Ne vše, co je z Ameriky je špatné- navíc je to Mexičan:D Když jsem viděla "ty naše" v akci tak jsem si říkala že snad "žertují".

Re: Re: :-D

(Eva Hačmor, 14. 9. 2012 11:58)

Ví, že C. M. je Mexičan, ale to nic nemění na tom, že z pohledu zkušených kynologů, těch, co opravdu v životě něco dokázali a jsou to schopni předat dál, mají jeho metody značné mezery.

Re: :-D

(Alena, 16. 5. 2011 9:07)

Cesara M. jsem viděla několik dílů, zpočátku jsem byla překvapená jeho výsledky. C.M. přijede vyslechne problém, vezme vodítko ev. přivede svého klidného psa a z ďáblíka se stane v jeho rukou zázrak. Je pravdou, že když odjíždí, dá majitelům rady typu: choďte se psem na procházky ev. do psího parku. Hlavně tam radí lidem, že mají sami se psem cvičit. Žádné klikry a narvané pamlskovníky. Jinak to funguje, jako všude, když přijde dominantní vůdce, tak pes poslouchá. Práce na převýchově je na výchově majitelů, jen je to po „americku“ s happy endem a děkovačkou na konci. Rozhodně na to fyzicky má a pracuje i s velkými plemeny, což u Viktorie je vidět, že má problém. Alena

Jaké že metody?

(Eva, 4. 9. 2012 1:50)

Chtěla bych jen upozornit na to, že V. Stilwell není američanka, nýbrž pochází z Velké Británie a páníčci Zulu (podle přízvuku) nesporně také, tudíž ty americké metody nezní v nadpisu zrovna nejlépe. Nic ve zlém.

Re: Jaké že metody?

(Eva Hačmor, 4. 9. 2012 13:21)

Ajaj. Díky za upozornění. V závěru to však vyjde stejně. Budem muset něco provést s nadpisem. Ještě jednou díky.

Zulu

(Soňa, 16. 7. 2012 13:25)

Maj kliku , že to lízátko , být navíc agresívní to by byl teprve problém :((
Jen mě děsí ta představa být jejich sousedem - poslouchat to celý den , to by mě moc netěšilo ....

Re: Zulu

(Eva Hačmor, 16. 7. 2012 14:32)

Ani mne ne:-)))))

...

(Lenka, 13. 1. 2012 9:54)

Tato videa byla nedostupná, tak jsem si na youtube našla jiné a jen jsem zírala na způsob, jakým se tato "cvičitelka" snažila přimět psa, aby si na ulici sedl :-O Ano, nakonec si sedl, po x-tém střihua jen proto, že byl už znuděný, že se nikam nejde...mezitím se na to posadil snad i kameraman.

NO COMENT

(Jana, 19. 9. 2011 15:58)

to je dílo..

(Luďka, 23. 8. 2011 14:02)

tak to jsem se fakt posmála ...jak majitelům tak z mého pohledu i rádoby ,, cvičitelce,, na vysokých podpatcích...komentovat to nemá význam a když, tak je to na 10 stránek A4..... vůbec tak nějak ty ,,americký,, výchovy jsou k někdy na zástavu mozku.... ale když něco říct? tak by mě zajímalo proč si ke 2 ma prckům pořídí ještě jednoho ,,valibuka,, který je pracovní a sportovní plemeno každým coulem.... bych se jich ráda zeptala.... protože jak vidno moc velký prostor ten chudák za zdí skrz kterou kouká byť dírkou po vypadlém suku , nemá.... se dívim že ještě nezačal utíkat.... a pochybuju že psa tak fyzicky a psychicky denně vytíží aby jak se říká dal pokoj.... ve své podstatě lituju psa ( tlustej ,rozmazlenej ,který neví kam patří, s omezeným pohybem atd..) než jeho majitele... být psem tak uteču a už se nevrátím...hahaha

Re: to je dílo..

(EVA, 23. 8. 2011 14:47)

Koukám, máme stejný názor:-)))))). On Zulu utíkal, ale jen k sousedům. Je to typicky americké, máme pejska a on nám ho někdo možná vychová, když ne, skončí v útulku....... . Ty podpadky snad rozchechtali všechny výcvikáře:-)))). Alem jako byznys to má paní cvičitelka dobře pojaté:-))))).

omluva

(Romana podruhé, 17. 6. 2011 13:03)

za překlepy, já si to prosím příště zkontroluji :-)))

Re: omluva

(Eva, 17. 6. 2011 14:10)

Překlepne se každý:-))))))) a po shlédnutí těchto amerických skvostů se není čemu divit:-))))))))))). Jinak absolutně souhlasím, je to o vztahu pes + psovod a o dobrém vedení dobrého výcvikáře, který vše vysvětlí psovodovi. Já u těchto videí málem čůrala smíchy.

Výcvik

(Romana, 17. 6. 2011 13:01)

tak to by měl Aron smůlu, kdyby se mnou taklhe vláčel, hopsal na plot i mou hlavu .-)). Pro,míná mi to všechny ty poblbý reklamy, na úžasný, zdravý a nutný věci, bez kterých se nedá přežít. Kutura nekultura. Buď jsem pejskař a pak vztah mezi námi dvěma šlape (popř. mezi námi třemi, přičtu-li i malýho Damču) a je to o vzájemném respektování, spolupráci, lásce, prostě vztahu (neubtěžuji zároveň ty druhé nepejskařské). Nebo jsem parodie na pejskaře, protože jsem nutně jako dolněk potřebovala to nejmódnější plemeno, aniž jsem vůbec připustila, že každý živý tvor potřebuje i můj čas, protože výchova musí začít ode mne. Nejprv mne to někdo kvalitní naučí, abych já to mohla kvalitně naučit svého psího kamaráda

Americké..............

(svatopluk z Frýdku aj Místku, 15. 5. 2011 9:01)

Je to jiná kultura, i děti vychovávají jinak.Ale kolik"chovatelů" se chová u nás stejně nebo i hůř(z mého pohledu).

Re: Americké..............

(Eva, 15. 5. 2011 11:14)

Fakt jiná kultura:-)))))))). Mezi pejskaři se najde i hůř ovládaných jedinců, ale ti neplatí za výchovu, anebo právě postupují podle podobných návodů.