Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvikové pomůcky na Hačmoru

23. 4. 2012

Výcvikové pomůcky na Hačmorup8140072.jpg

Většina lidí má představu, jak by to mělo na cvičáku vypadat. Klasika, kladina, žebřík, překážky, případně prvky z agility. Přijde k nám hodně lidí, co nějakým cvičákem prošli a nestačí se divit. Najednou spatří na place soustavu krabic, kterou má jejich pes přejít. Pes má jít u nohy, psovod jde vedle krabic, pes po krabicích. Zdánlivě jednoduché, ale pro mnoho psů je to problém. Je to něco nového, co nikdy nedělali. Máme hodně malých plemen, tak krabice vybíráme tak, aby malé plemeno s tím nemělo potíže. Krabic je několik, jsou upevněny k zemi kolíky. Zlepšovák kolegyně Alči. Krabic je všude dost a většinou je dostanete zadarmo. Pes se tak naučí zvládat chůzi u nohy i ve ztížených podmínkách. Dál k tomuto cviku používáme starý žebřík, který leží na zemi. To není nic nového, ale opět zkuste si to. Ani to nemusí být pro vašeho psa jednoduchá záležitost. Na fotce ukázkové provedení pražský krysaříkem Emou. Vodítko lehce prověšené u Heleny v pravé ruce, levá ruka je volná, připravená k povelu k noze. Další fotkap8140068.jpg vám ukáže, když se nedaří. Jako další pomůcku na tento nácvik používáme rozřezané pytle od granulí, nebo můžete použít kartony z krabic. Pytle navíc psovi voní, měl by je přejít, ale neměl by reagovat zájmem o ně. Hodnota takové pomůcky 0.

p8140065.jpg

 

Naposledy jsme použili klasickou krabici od banánů, která má ve dnu kulaté otvory. Nemusíte jí nijak upevňovat. Nejdřív bylo klasické zdolání za chůze u nohy, pak jsme do otvorů dali mikroténové sáčky a přidávali další věci. Vítr pomohl, hýbající se sáček už byl pro štěňata trochu problém. Možná se někdo zeptá, proč by to měl pes umět? Je to tréning jeho nervové soustavy. Jedna moje zákaznice takhle přišla o jorkšíra. Na vodítku přece chodit nebude, to podle ní bylo týrání psa a učit ho poznávat svět taky ne. Právě letící mikroténový sáček po chodníku, tohoto nervózního pejska tak vykolejil, že uskočil do silnice, kde právě jelo nákladní auto. Našla ho o 100 m dál, bohužel mrtvého. Proto je důležité servírovat už štěněti různé situace, aby věřil svému pánovi a nenechal se duševně rozhodit.

K rozvíjení nebojácnosti něco překonat, nebo něčím prolézt, používáme agiliťácký kruh. Ten náš se dá dát až k zemi, takže už štěňata si průchod zkusí. Opět vždy vidím psovodův úsměv, jaká to bude mušina, ale taková mušina to pro některé není. Psovod pak vidí, jak je podobná zábava někdy nelehká.

Když jdeme cvičit například do lesa, používáme přírodní zdroje. Padlé kmeny, bezpečné vývraty, prostě, co se namane. Pes se naučí pracovat všude, je to zábavné a jeho víra v psovoda se tak upevňuje. Navíc mnoho psů sice do lesa chodí, ale páníčky ani nenapadne, že si tam mohou i zacvičit. Výcvik v lese, rozhodně nemusí být jednoduchý. Naopak.

Dobře poslouží i PET láhve. I z těch se dá udělat průchod, takový závěs z petek, kudy projde psovod i pes. Opět nulová hodnota pomůcky, kterou můžete použít kdekoliv. Jen jí prosím, opět odneste, kam posléze patří. Pokud petky něčím naplníte, zatížíte, můžete si vyrobit i různý slalom po položení na zem a trénovat chůzi u nohy mezi petkama. Je to oblíbená hračka všech psů, můžete jí použít i jako odměnu po výcviku.petka.jpg Každý pes jí rád prokousne a rozšroubuje. A pro pokročilé, odekorujte si překážku nebo kladinu petkama, jestli bude výkon psa stejný?

Máme velkou výhodu, že majitelka výcvikového placu nám vychází všemožně vstříct, tak trénujem poslušnost i vedle slepičí voliéry. Protože pes by měl poslechnout za každé situace a nenechat se rozptylovat ničím. Opět zkuste si to, pokud máte možnost. Jen dobrý vztah psa a psovoda zvládne podobnou situaci. Není lehké někdy psa upoutat na sebe, protože slepice, kterou třeba vidí prvně v životě, je mnohem přitažlivější. A nemusí to být jen slepice. I zde předcházíte mnoha malérům, které mohou v životě nastat. A někdy se třeba rozhodnete pro canisteraputický výcvik, kde můžete mít třeba kočičku v kleci přímo na zkoušce. Při vašem nácviku by pochopitelně měla zvířata být bezpečně izolována od vašeho psa.

Protože část výcviku věnujem i tomu, aby pes nesbíral cokoliv přitažlivého najde, vítáme například zbytky od oběda, které jsou různě naaranžované. Nebo používáme ty nejchutnější pamlsky. Opět pes by měl okolo takového projít v klidu, hladově nepolykat, naopak si vůbec nevšímat. Ani tento cvik není lehký a reakce psovodů někdy bývají hodně pomalé. Proto cvik děláme nepravidelně, a kdekoliv. Sice psovod ví, že bude cosi, ale pro psa je to překvápko. Myslím, že je to dobrý cvik, do budoucna se tak předejde možné otravě, protože nějaký úchyl prostě nemá rád psy. Velmi doporučuji.

Tak toto byla jen malá ukázka, co můžete použít, co funguje a vaši kapsu to vůbec nezatíží a jak to děláme na Hačmoru.

beata-pri-chuzi.jpg

 

Autor Eva

Foto Hačmor - archív

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Něco veselého

(Lenka, 28. 3. 2013 11:54)

Hezký den. Teď se šíří po netu a mezi lidma nová forma přivýdělku, skvělé na jaro, když je hodinka, dvě času! Sama si takto vydělávám už od ledna a penízky přibývají :) Do práce chodit sice nepřestanu, nicméně když to jde, tak to dojím, co to jde!! Píše o tom na www.Cervena-Cerna.cz

aby pes nesbíral cokoliv přitažlivého najde

(Roman, 14. 2. 2013 0:17)

Dobrý večer. Zajímalo by mne jak tento test provádět při venčení na volno? Test jsme natrénovali na cvičáku na vodítku i bez vodítka vždy při chůzi u nohy. Venčím ale zásadně na volno. Pokud při volném pohybu narazí na kus masa tak nemám šanci zasáhnout. Zkoušel jsem stopovačku ta fungovala bezvadně jen do té doby než jsem ji pustil bez ní. Děkuji za radu.

Re: aby pes nesbíral cokoliv přitažlivého najde

(Eva Hačmor, 14. 2. 2013 13:08)

Budu se snažit odpověděť co nejlépe. Začnu tím sběrem masa, i když v článku o tom nic není. Jakékoliv braní, jakékoliv potravy, je vždy nežádoucí. Potrava má být v misce, případně pamlsek v ruce psovoda. Já osobně pamlsky nepoužívám při výcviku vůbec:-). Takže, aby se zamezilo sběru a požírání, tím i rozptylování psa, je nutné ho tento zlozvyk odnaučit. Není to lehké, ale vyplatí se to. Předejdete tak i možné otrávené návnadě, které se poslední dobou nějak rozmnožily. V článku je, že pytel byl od granulí, použít jde cokoliv.
Píšete, že jste podobně trénovali na cvičáku, jak s vodítkem, tak i bez. Tudíž předpokládám, že pes zvládá chůzi u nohy s i bez vodítka. Pokud ne, vřele doporučuju chůzi cvičit právě s vodítkem. Pak to bude fungovat i v přírodě, která nám nabízí nepřeberné množství překážek a prolézaček. Padlé kmeny, lavičky, možnost zdolání nějaké strouhy, apod. Tím zase pes získává další neocenitelné zkušenosti.
Stopovačku, pokud chodíte na cvičák a chcete dál rozvíjet schopnosti psa, zásadně nepoužíváme na nic jiného, než na stopu. Od toho je název. Pak totiž má pes problém na stopě. Je to takový běžný nešvar:-)))))). To vám však na cvičáku měli sdělit.
Pes by měl mít základ všeho výcviku - přivolání. Potom nepotřebujete ho na ničem dlouhém vodit. Trénovat všude a za každé situace. Na cvičákách se běžně sice používá na přivolání lano, ale to je jen taková berlička pro prvotní nácvik, když ve skupině cvičí víc pejsků. Snad jsem to napsala srozumitelně:-)))), kdyby ne, písněte. Píšu ve fofru:-))). Eva