Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pejskaři, rádoby pejskaři a procházky

26. 1. 2021
 
 
Pejskaři, rádoby pejskaři a procházkyp1151835.jpg
 
Zima. Led nebo hluboký sníh. Čas, který osobně moc nemusím. Psi jsou však ve sněhu šťastní, tak hurá na prochajdu.
Zde bych chtěla napsat, jak by se to nemělo. Něco jsou mé osobní zkušenosti, něco od mých zákazníků.
Jdete, nemáte kam uhnout klouže to.
Tu proti vám a vašemu psu se doslova řítí běžec a ječí, že mu to klouže. Vůbec ho nenapadne, jak riskuje útok i toho nejhodnějšího psa. A klouže to i majiteli psa.
Rodina roztažená kam to jde, řvoucí a absolutně ji nezajímá, že proti nim někdo jde. Já osobně, když to jde, tak uhnu mimo cestu, dám si psa k noze, nebo do lehu, což ale nejde všude. Někdy si udělám radost v rámci opakování socializace a takovou rodinou projdu:-). Kde jinde trénovat v liduprázdné vísce, že. 
Těsně uhýbající přímo před psem. Jednou by se takový mohl divit.
Nedodržování vodění psa na vodítku v obci. Ten zákaz není nelogický, ani psa nijak neomezí, ale zabrání mnoha incidentům, které vznikají zbytečně. Dovolávat se toho, jak máte psa poslušného, jen momentálně neposlechl, je naprosto bezohledné. Já osobně mívám pocit, že jsem například u nás jediná, která vodítko používá v obci. 
Špatná socializace psa a vůbec žádné jednání ze strany takzvaného pejskaře. Ten je přece borec, koupil si pytlík pamlsků a shlédnul nějaké video do půlky, dál už byl machr:-)
Chybí předvídavost a hlavně přerušení nežádoucího jednání psa.  Prostě komunikace se svým vlastním psem pytlík pamlsků nenahradí.
Máte se minout s takzvaným pejskařem a na jeho vodítku je vrčící a nesnášenlivá příšerka. Uhnete, kam to jde, ale dvounožec příšerce ještě povolí vodítko, aby se mohla na vašeho psa vrhnout. Vůbec mu nedojde, jak by měl mít psa u nohy a povel fuj, který ale pes musí znát, by měl pes respektovat.  Opět nekomunikace. Mluvte se svými psy. Pokud je máte rádi a nemáte je jen proto, že je mají sousedi. 
Uvědomte si, jak právě na ledovce, ale i v bahně je každý nestabilní. Pak jsou články, kterak jeden pes pokousal druhého, ale kdo je na vině?
Začátkem zimy bylo hnusné bahno a cesta příšerná. Holly je vychovaný pes, ale tohle už jsem měla strach. Ne, že by někoho zahryzla, ale děti padající z jedné strany z posedu si mohly ublížit pádem a dokazujte, že jste jen bruslili v bahně a dětí se nedotkli. Rodiče happy, na druhé straně volně puštěný pes, ten se jen křenil a mezi tím asi 1 m klouzající cesty. Nejdřív jsem se zeptala, zda půjdou tam, nebo tam, že počkám. Prý se zdrží, ať klidně jdu. Díky Holly jsem úsek prošla, ale pocit, jak se rozplesknu a něco si udělám, nebyl hezký. Rozhodně tohle nikomu nepřeji.
Kdysi Holly byla přejetá cyklistou. Přesně přes hrudníček. Následky tu jsou. Co za zmetka přejede vzrostlé štěně? Když nás už po několikáté míjela paní na kole, vždy to vzala s kopce velkou rychlostí a šup okolo Holly, řekla jsem jí, že ne každý pes jí toto bude tolerovat. 
Znám plno slušných cyklistů, co zastaví, počkají, až si pejskař upoutá psa a ještě poděkují. Holly se sama řadí k noze.
Další nešvar je lítání po lese, kdy pes vůbec nevnímá nic, jen lítat po stopách a třeba i honit zvěř. Majitel je v klidu, přece se mazlík musí proběhnout. Tak najednou k vám přiletí cizí pes a může být velký malér. Nebo naopak zvěř vyhnat a ta se vám nemusí vyhnout. Nedávno takto letělo celé stádo srn a já, kolegyně ze spolku Les psích duší a Holly. Stádo letělo přímo na nás. Holly by je nehnala, ale protože jsme se předtím bavily, kterak psa zbrzdit, když už je nastartovaný, dala jsem povel !lehni", který Holly splnila běhe vteřiny. Kolegyně jen koukala:-). Ono totiž přivolání, pokud je takové to " pokojové" psa nezastaví, ale povel odlišný ho k zemi většinou přiková. Tedy opět napíši, že ho musí znát. 
Všimněte si, jak nepejskař řve jméno psa, ale žádný povel k tomu není.
Prostě komunikujte se svým psem, ale také třeba s tím, koho míjíte. Někdo i obyčejné pozdravení proti strany, psa uklidní. Vždy se snažte mít situaci pod kontrolou a řešit v klidu. Klidný psovod = klidný pes. 
Vřele doporučuji navštívit cvičák, který funguje a kde je více různých plemen. Takové ty jednodruhové spolky je někdy mazec. Ve svém vyhledávači si zadejte ZKO A JMÉNO VESNICE ČI MĚSTA VE SVÉM OKOLÍ. Poté si o cvičáku také něco zjistěte a na první návštěvu jděte klidně bez psa a nasajte vše dobré od těch, co už něco dokázali. A nekoukejte na tv:-). Když jsem slyšela, kterak na cvičáku jsou špatní, ale ty chůvičky a couračka........ V životě jsem žádnou couračku nepotřebovala. Také byla hezká připomínka ohledně navíjecího vodítka. To byl klasický popruh, ale na cvičák to neberte. Chce to klasické vodítko, lehké a příjemné do ruky, ne kládu:-). Pán byl v telce tlačen do šíleného popruhu a přitom pes mu utíkal, opět problém, nekomunikace a nezábavy, ale představte si, jak pes uteče a někde uvízne s takovou couračkou. Fuj. 
Opět je to o komunikaci a třeba přislíbení, že na louce si budeme házet míčkem. Věřte, že pes rozumí a bude se těšit celou cestu. Přemístit psa z bodu A do bodu B a nic spolu nezažít a nepodniknout, psa otráví. Hrajte si a váš pes nebude mít touhu utíkat, nebo demolovat byt.
Pejskaři, rádoby pejskaři a ti ostatní, buďte k sobě hodní, svět pak bude hezčí. A předvídejte, co může být tam, kam nevidíte.
 
Autoři
Eva a ostatní, co jsou slušní k okolí.