Jdi na obsah Jdi na menu
 


APORT

16. 10. 2013

APORTaport-u-krysaricky.jpg

            je rozvíjení kořistnického pudu vašeho psa, který je každému psu vlastní. Tento pud je daný a správným postupem je možno ho využít v každém věku. Nejlepší však je začít rovnou od malého štěněte. Rozvíjení zájmu o aport nejenže usnadní celý výcvik psa, ale je to i velký nácvik pro tréning na stopách. Zdá se vám to divné? Není. Pes zvyklý hledat aport ve vysoké trávě, v lese nebo oranici si vlastně jen upevňuje své vyhledávací schopnosti. Hrajte si s aportem, ukažte svému psu, že i vás těší blbnout s míčem, kopat ho, házet ho, prostě se stáváte plnohodnotným lovcem:-) a parťákem. Váš pes to rozhodně ocení.

Měla jsem různá plemena psů a aportovali všichni s nadšením. Dokonce i několik kocourů se bez problémů naučilo aportovat. I kočka si svou kořist přece nosí. Každou chvilku slyším to stejné, pes nemá zájem o aport, co mám dělat?  Já se na oplátku ptám, co takový pejskař nedělal a je toho opravdu hodně.

Málokdo si uvědomí, jak už čtyřtýdenní štěně se snaží aportovat. Prostě chce mít něco jen pro sebe, a tak uvidíte, že mrně čapne třeba list a snaží se s ním někam ukrýt. Jeho kořistnický pud se právě probudil. Už zde by mohl chovatel vlohu rozvíjet. Slova, aportíček, ty jsi hodný pes, nás nic nestojí a v tomto období vtištění jsou navždy v té malé hlavičce spojená s prvním kořistnickým pudem. Každým týdnem se kořistnický pud prohlubuje. Když si přineseme štěně domů okolo 8. týdne, dáme mu sice hračku, ale tím celá aktivita končí. Štěně hračku zničí, páníček se naštve, přece stála tolik peněz, ale vůbec ho nenapadne, jakou udělal právě chybu. Štěně si chtělo hrát a pojalo to po svém, když se nehýbala. Kdyby hračku rozpohyboval, klidně přivázat na provázek a tahat, nebo prostě házet a pozorovat, co štěně bude dělat, viděl by plno možností, jak tuto hru později zúročí.

Když k nám někdo přijede, vždy se diví, proč má ten pes tolik hraček. Má. Důvod je prostý. Čím víc hraček, tím větší mám pozornost kořistníka:-). Nikdy neví, kdy nějakou hodím nebo do ní kopnu. Tahle pozornost se mi hodí při dalších cvicích. Má kapsa většinou dvě další hračky - aportíky obsahuje. V případě Holly jsou to míčky.  Nikdy nezapomínejte na to, že hračky jsou majetek váš a ne psa, jak tu v jednom článku uvádím. Já rozhoduji, jestli si budeme hrát a ta hra bude pohyb. Ne nuda s ožižláváním a cupováním. O výcvikových pomůckách a pamlscích tu také máme články, já takové věci nepoužívám. Stejně, jako kladení pamlsků na stopu. Vychovat sběrače a ne stopaře, by bylo pod mou pejskařskou čest:-). Dřív by byl takový pejskař přímo zatracen, dnes je to móda.To jsem však trochu odbočila.

Kvalitní chovatelé toto vědí a nelitují času si se svými štěňaty hrát, proto výběr chovatele by měl být při výběru vašeho psa klíčový. Tato rada platí pro všechna plemena psů, to je jasné.

Aport nikdy nehledám za psa, ale naopak se snažím ho povzbuzovat, aby i v nelehkém terénu se naučil hrou pracovat a plně se na práci soustředil. Je to ta nejlepší metoda a nejúspěšnější. Aport v občas v nestřeženém okamžiku i "ztratím":-), abych psa donutila opět nenásilně pracovat. Povel - ztratila aport, většinou vede nejdříve k prohlídce:-) kapsy a ke zdešení:-), že fakt ta panička ho nemá:-). Aportér se vydá okamžitě na průzkum.  Většinou trvá malou chvíli, než aport najde. Někdy jsem přímo zákeřná:-) a aport umístím třeba na nižší větev, aby pes dosáhl a naučil se hledat pach i výš, než jen na zemi. Oboustranná radost po nalezení, motivuje opět psa k vynaložení čím dál většího úsilí. Pozor, nedělám to denně, každá hra může u některých psů, když by se opakovala pravidelně, vést k ochabnutí nadšení a to přece nechceme. S aportem se pes ale každý den pořádně vylítá.

Když už máme aportovacího kořistníka, který by pro aport skočil třeba s mostu:-), pomalu přecházíme k provedení bezvadného cviku. Já osobně začínám od konce. Vždy trvám už od úplného malička, aby aport pes držel. Ne povelem, ale opět hrou. Tím si zajistím, že pes vždy aport drží a někdy usedá sám od sebe, takže část cviku mám v kapse. Pak to jen upevním, aby pes věděl, že když hezky přinese, usedne a předá, aport zase poletí a vše se bude opakovat.

aport.jpg

 

Teprve později, když tohle funguje, dám si psa k noze, ovšem při hodu ho přidržím za obojek. Po dopadu aportu, dám povel aport a psa zároveň vypustím. Když aport přinese, měl by ho ještě nějakou chvilku , malou, podržet, aby se nenaučil ho vyplivnout. Pak už jenom povel pusť a aport odeberu. Právě ta část, kdy pes má neupoutaný sedět u nohy a rozletět se na povel bývá nejtěžší, proto nic nechtějte rychle. Dnes to nevyšlo, za týden možná také ne, ale pak to jednou přijde. Nespěchejme. Hodně kořistničtí psi s tím mohou mít trochu problém:-), stejně, jako s povelem pusť.

Na cvičák si vždy aport, ze začátku hračku, nosíme svůj! Když se výcviku budete věnovat na vyšší úrovni, tedy časem, přijde na řadu i cizí aport, ale o tom tento článek není.

Další velká chyba, která je velmi obvyklá, je víc psů pohromadě. A celkem je jedno, jestli jsou vaši vlastní nebo cizí. Vždy se najde pes, který bude chtít schvátit aport pro sebe, takže se vše může zvrtnou v šarvátku. Vlastní pes, který byl v rodině dříve, bude chtít také aport pro sebe a opět vše může vyústit v konflikt, který může způsobit i nezájem o aport. Proto trénujte jen vy a váš pes.

Už slyším vaše komentáře, no jo, pes jí aportuje, tak se jí to kecá:-), ale dám jeden příklad, který snad přesvědčí.

Má nynější Holly byla prodána, protože neaportovala. Zajímavé je, že chovatelka se s tímto problémem potýká u všech svých psů. Holly začala aportovat už za hodinu,

blbe-se-nosi.jpg.jpg

co jsem jí koupila. Byl tedy problém v ní? Rozhodně ne. Stal se snad zázrak? Také ne, jen přirozené rozvíjení kořistnického pudu. Stačilo velmi málo. Video vám ukáže, jak aportovala už za čtyři dny, co zde našla nový domov.  Ještě tam nebyla ta šílená dravost se klidně přizabít:-)))), aby míč doběhla co nejdřív, ale je vidět, jak jí to bavilo.

Další video, které jsem náhodně našla na youtube, ukazuje právě už nácvik u malého prcíka a uvidíte, že začátky je možné začít kdekoliv, třeba doma v chodbě.  Toho bičíku ke konci videa si nevšímejte, psovod ho používá ke korekci cviku, ne na mlácení psa:-), aby si to někdo nevyložil špatně. Vy ho rozhodně nebudete potřebovat.

Foto se vzorně provedeným aportem u krysařičky patří p. Pavle Zemanové a vy můžete vidět, jak opravdu na plemeni nezáleží, jen na vašem přístupu.

Aport i rozvíjí přemýšlení, rozhodně to nepodceňujte. Instinkt divokému psu, vlku, šakalovi, nařizuje vyřídit si své problémy sám. Oproti tomu pes domácí spoléhá na svého pána. Byla provedena i vědecká studie. Něco se nedaří, tak páníčku řeš. Já postupuji jinak, proto Holly svým jednáním se lehce liší. Koukněte na video, kde přemýšlí o každém svém postupu, jinak ví, že dřevo na ní spadne. Přesto jí hra, kterou si zvolila sama baví . Naučte svého psa přemýšlet.

Tak aport do kapsy a šupky si běžet hrát, já jdu uaportovat Holly:-).

uz-letim.jpg

 

Autor Eva

fotky a videa - hačmoří archív

 

inzerce:Hana Mišíková chovatelská stanice německých ovčáků Z TROJMEZÍ

prodej štěňat po celý rok.

 

banner-z-trojmezi.jpg

 

banner-fitmin-web.jpg

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nevěřil jsem

(Petr K., 9. 12. 2013 14:18)

Přečetl jsem a nevěřil, ale nedalo mi to. Mám kavkazana, 3 roky. Odmítal vzít do tlamy cokoliv, co se nedalo sežrat. 10 dní se nedělo nic, pak jsem jednou otevřel dveře od výběhu s pes letěl pro balón. Má takový veliký. Teda měl jsem ho já. Asi jsem ho pěkně bavil, když jsem si sám hrál:-), ale chytl se na hru a tuhle mi přinesl i klacek. Sám. Prostě si chtěl hrát. Jen víc takových rad. Fakt jsem spokojenej a pes taky.

Re: Nevěřil jsem

(Eva Hačmor, 9. 12. 2013 15:11)

Jsem ráda, že i u vás se zadařilo, děkuji za hezký komentář. Budem se snažit, aby dobrých článků jen přibývalo.

fakt to funguje

(Zdena, 23. 11. 2013 10:52)

Moc díky za perfektní návod. Moje fena měla vždy s aportem problém, ale začla jsem postupovat dle vašeho návodu a hurá - mám aportérku. Bez problémů jsem nyní složila i zkoušku. Budou nějaké další rady? Hačmor už mám v oblíbeném.

Re: fakt to funguje

(Eva Hačmor, 25. 11. 2013 10:41)

Paní Zdeno, tenhle komentář mne potěšil. Jsem moc ráda, že návod je využíván. Příjemné aportování a hezký den. Eva