Jdi na obsah Jdi na menu
 


Má náš pes barevné vidění?

Už dávno jsem si všimla, že každý pes dává přednost některým barvám, ale rozhodně ne všichni psi stejným. Můj poslední pes Morgan jednoznačně upředností vždy červený míček před míčky jiné barvy.  Zelený se mu také líbí, hraje si s ním, ale když vytáhnu červený, zvítězí ten.  Když vybírá mezi stejnými pamlsky různých barev, opět upřednostní tyto barvy. Kdysi jsem dala svým fenám růžový míček, obě byly vášnivé aportérky, přesto tuto hračku neměly v oblibě. Dokonce se snažily jí i pohřbít. Většinou jsem míček našla a za nějaký čas ho vpašovala mezi oblíbené barvy. Obě feny přeferovaly červenou a modrou, ale i černá byla přitažlivá. Žluté hračky Gwenie nemilosrdně likvidovala. Růžový míček pak na pár let zmizel, až letos opět vykoukl na svět při opravě plotu. Byl pohřben velmi hluboko. Omyla jsem ho a nabídla Morganovi. Výsledek - váhal, jestli ho vůbec uchopit, pak ho opatrně vzal a šel ho vrátit zemi. Všimněte si, že i výběr barvy vašeho oblečení někdy psa zarazí. Jeden velš rodině likvidoval veškeré hnědé a šedé oblečení i s botama. Jiné barvy ho nechávaly klidným. Královská pudlice Bessynka jednoznačně dbala, aby i obojek a vodítko byly zelené barvy a i hračky a pamlsky musely být zelené. Hračky  v oranžové barvě bývají mnohdy psy neoblíbené a snaží se je zničit, nebo naopak si jich ani nevšimnou.  I výběr partnera zřejmě ovlivńuje barva.  Má vlkošedá fena se ochotně pářila s ovčáky černými se znaky. Žluté s černým sedlem nebo vlkošedé se snažila odmítnout. Morgan zase dává přednost celočerným fenám. Z takové doslova šílí. Bohužel žádnou zatím neměl. Jeho partnerka byla stejného zbarvení , žlutá s černým sedlem.  Díky mému povolání tu má přehlídku fen různých barev a plemen. Nejvíc celočerných fen k nám chodí kníraček, to pak je schopen olízat každou stopu, kterou božská černá nožka zanechala. Naopak bílé feny mu nic neříkají. A nyní k přírodě. Představte si, že příroda vlastně varuje tím, že nebezpečné jedince většinou i barevně označí. Jak živočmorgan-pri-hre.jpgichy, tak rostliny. Jaký by byl důvod, aby to právě pes neviděl? Určitě máte stejné zkušenosti, klidně nám o nich napiště, můžeme je přidat k tomuto článku.  Eva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Aha

(mimišák, 25. 1. 2011 8:53)

Evi díky - opět super článek. Besi taky preferuje černou, modrou a červenou. Zelená a bílá je fuj. Asi vyzkouším tu hru s barvama na aportu. Jeden gappay míček se šňůrkou nechce vít do tlamy - zkusím vyměnit zelený špagát za černý. Pokud to vyjde - jak nezávadně načernit dřevěnou aportovací činku? (rozhodčí netolerovala obmot - ale barva snad u zkoušky předepsaná neni?!)

Re: Aha

(Eva, 25. 1. 2011 12:54)

Zaskočila jsi mne, ale myslím, že barva by u zkoušky rozhodovat neměla. Rozhoduje váha aportu a dřevo. Omotání skutečně některé rozhodčí vytočí. Jsem zvědavá, jak černý špagát bude úspěšný.

Re: Aha

(Ela, 25. 1. 2011 19:23)

Ještě, že je Denny černobílý, to by ho snad Besinka brala ! No, Denny především " jde po krku " psům stejně zbarveným jako je on. Že by žárlil ?

Re: Re: Aha

(mimišák, 26. 1. 2011 7:51)

Eliško! Já zírám - a moc zdravím. Dennýsek by se Besi určitě líbil - i velikostí i povahou.. moc zdravím a posílám pohlazení pro celou smečku :-D i od zbylých Lumpů

Re: Máme to u naší fenky úplně stejně

(Zuzka, 11. 2. 2015 17:52)

naše roční fenka Besi má nejraději černou, červenou a modrou barvu. Modrá auta očichává běžně, doufá, že v nich najde svou čtyřnohou kamarádku, která nás bere autem s sebou na výlety. Červenou barvu má na pelíšku, stejně tak jako černou. Ona sama je celočerná - labradorka křížená s ovčákem a psi ji milují tak, že ji to až začíná obtěžovat. Někdy se na ni vrhnou na vycházce i dva naráz, kteří si ostatních fenek jiné barvy ani nevšimnou. Dokonce mám pocit, že i na přechodu pro chodce dokáže naše Besi rozeznat zelenou a červenou barvu.
P.S. Takže ani já nevěřím, že psi nevidí barvy.

Re: Re: Máme to u naší fenky úplně stejně

(EVA, 13. 2. 2015 15:46)

Děkujeme za krásný komentář, čím dál víc se potvrzuje, že vědci mít pravdu nebudou. Myslím, že pro našeho nebožtíčka Morgana, by Vaše fenka právě svou barvou byla hotový sexysymbol:-). Moc miloval právě černé fenky. Na hračkách jsem vyzkoušela naší Holly, nemá problém přinést žlutý míček, oranžový, zelený,..........., přesně barvu rozliší.

barevné vidění

(alena, 25. 1. 2011 20:34)

ahojky ,tak jak jsem už psala na FC jsem ráda ,že nejsem cvok a konečně někdo uznal ,že pes vidí barvy ,nebo je rozezná. Náš Charlie od mala preferuje fialové míčky ( už má asi pátý ) s řasama na které nedá dopustit a jiné barvy cupuje :)) Míčky jsou velmi odolné ,ale zelený ,modrý a červený zlikvidoval za pár minut ..Takže kdejaké nesmysly pro psy neberem a pro fialový míček jedeme třeba 40 km:))

Re: barevné vidění

(Eva, 26. 1. 2011 5:13)

Naprosto souhlasím, mne by moc zajímalo, kdo první kdysi přišel s takovou pitomostí, že pes vidí jen šeďě. Jeho původní prapředci by asi měli velké problémy s přežitím.

Re: Re: barevné vidění

(alena, 26. 1. 2011 7:46)

ahojky Evičko.
přečetla jsem si článek o barevném vidění a je to docela zajímavé.
http://www.celysvet.cz/vidi-psi-cernobile.php

Re: Re: Re: barevné vidění

(Eva, 26. 1. 2011 12:50)

Tak článek nas odkazu jsem si přečetla, ale opět podle mne to nesedí. Autorka píše, jak psy nerozeznají červenou a zelenou a my všichni už víme, že se to tak neděje. Škoda, že nám pejskové k tomu nemohou říct své. Docela mi to připomnělo, jak jeden historik tvrdil, že Mayové neznali kolo. Na hodně jejich odkazech se objevuje právě kolo.

Pes má určitě barevné vidění !

(Ela, 25. 1. 2011 19:18)

Máme v rodině 3 pejsky, papillona a dva jorkšírky - kluka a holčičku.
Můj papilonnek si například nikdy nevezme hračku, která je červená a je nervózní, když mu navlékám červený obleček. Prostě tu barvu nemá rád-
Naproti tomu malá jorkšírka Ájinka červenou zbožňuje. Miluje svoji červenou mikinku a pokud má možnost vybrat si, do čeho se "oblékne", vybere si právě tuhle. Když jim hodím několik míčků, vybere si vždycky neomylně ten červený.
Také na barvu psů reagují různě, je to opravdu zvláštní, i když tady asi pouze barva nebude rozhodující.
Jestliže tedy psi na barvy reagují, není přece možné tvrdit, že je nerozeznávají.

Re: Pes má určitě barevné vidění !

(Eva, 25. 1. 2011 19:38)

Eli, ve vztazích fungují i jiné atributy, ale barva je důležitá. Je jasné, že jí psi rozlišují. Mezi námi, u lidí je to podobné. Já upřednostńuju blońdáky)))))))))))). Hladím smečku.

Dorotka NO

(Alena, 24. 1. 2011 17:47)

považovala, ještě když žila, všechny bílé psy za méněcenné a zcela systematicky jim šla po krku. Možná proto, dává Morgýš Rú najevo svoje atipatie.

Re: Dorotka NO

(Eva, 25. 1. 2011 12:59)

Alenko, holt navlíkneme Rú do černého a uvidíme)))))))))). Nebo jí dáme na krk Emču))))))). Podle mne mu ale vadí její hypnotizující pohled. Navíc mám pocit, že jí začíná brát jinak, už na ní tak neřve))))))).