Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dračí smečka od německých ovčáků k čínským chocholatým psům

28. 3. 2011

 noell-postoj.jpg

Za uplynulých dvacet let se naše dračí smečka značně rozrostla. Z původní tříčlenné vlkošedé mafie jsme se dostali na číslo osm a občas plus šest až deset mimi.  Tedy ještě upřesním, šest německých ovčáků a dva  čínští chocholatí psi. Pro mě se při představě psa vždy vynoří ojedinělá a opravdu pro mě nejkrásnější na světě  hlava německého ovčáka jako ztělesnění inteligence,  síly a ještě něčeho, co neumím pojmenovat. Po letech vlokšeda, jsme přeladili na černo. Splnila jsem si svůj sen v momentě, kdy do naší rodiny přišla nezapomenutelná Fren Kateko. Černá jako uhel, jen několik drobných znaků na hlavě a na koncích nohou. Prostě moje barva, kterou nesou dál i ostatní draci – Gimi, Kobra 11, Kato a Pinta, všechn z Nového Draka. Ve stejném dresu je i  naše Ichell Niox, pracovně přezdívaná jako šílená Šíla. Jediný Simír vybočuje svou vlkošedou barvou z řady, je to Ital, tak mu to promíjíme.

A jak se k takové mafii dostali naháči? V době, kdy jsem pracovala v jednom z bezvadných zverimexů v Jindřichově Hradci, přišel zákazník a z bundy mu koukala srandovní psí hlava. Představil mi štěně číňana. Protože jsem  původem zootechnik nějaký čas působící ve velkochovu prasat, byla jsem přesvědčena, že kůže naháče bude hrubá a štětinatá jako u vepře. Poprosila jsem, zda si ho mohu pohladit. Báječné překvapení, hebounká a teploučká kůže toho malého tvorečka a ještě oči, které naznačují, že k lumpárnám nemá daleko. Uplynulo asi 17 let a naháči Emánek - Noelle Kalis z Třeště a May Day - Cawaira from Sampan Roztocká hvězda se stali součástí našeho života a musím říct, že je s nimi opravdu sranda a nezadají si s lumpárnami ani s černými draky na dvoře.

Ale proč to píšu. Právě za mé éry v obchodě s chovatelskými potřebami a všemožnou havětí byla našim dodavatelem i firma Salač. Tehdejší jejich krmivo šlo na dračku, hlavně majitelé koček si ho nemohli vynachválit a starší dámy ho kupovali pro své čtyřnohé společníky. Dokonce mi z té doby zůstalo i firemní triko s obrázkem psí smečky a pořád drží a je mé oblíbené. Pak jsem prodejnu opustila a dala se na dráhu novináře. Přibývali draci a začali jsme se poohlížet po něčem levnějším, takže jsme vařili. Stále jsem však  v našem městě vídávala dodávku firmy Salač, s nápisem Pro Pac a dokonce jezdil i ten samý šofér. Protože naši naháči jsou na rozdíl od draků doslova stvořeni pro výstavy, začali jsme je objíždět. Poprvé jsme narazili na stánek firmy Salač a zaujaly  nás pamlsky v podobě malých kostiček, které jdou lehce rozlomit na menší kousky a jsou bezvadným pamlskem pro výcvik. Paní nám poradila, že fungují  i na nácvik stop a od té doby jsme z výstav vozili pro celý cvičák krabice těchto pamlsků.

Před nedávnem jsem se přes facebook seznámila s Evou Slivanskou, ta mi doporučila granule od Salače. Vzala jsem kalkulačku a granule Sportmix nás vycházejí pro celou smečku na měsíc asi jen o pětikilo  dražší,  než vločky s masem. A neběží mrazák a sporák. Pro náš dračí potěr, tedy štěňátka Q a R vrhu z Nového Draka jsme zvolili Pro Pac a taky spokojenost. Dnes jsou již téměř všichni u nových páníčků, doslali od firmy Salač chovatelské balíčky na rozjezd a já stále s nostalgií vzpomínám na tu úžasnou práci ve zverimexu,  kam většinou chodili zhruba stejně postižení zákazníci  a člověk za pár měsíců věděl,  co má který pejsek či kočička rád, který miláček a jak je rozmazlený.

Tak to jen tak v krátkosti                   Lenka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Naháčové na draka :-)

(Dáda, 12. 4. 2011 13:44)

Kdo si myslí, že náháčové se nehodí k velkým psům, tak nemá pravdu. Naši nahatci zapadli k draků jak se říká zadek do záchodové mísy. Jak lumpárny, tak i při krmení dravé zvěře se cítí nadmíru povýšený, když můžou žrát mezi velkýma drakama.. :-) Prostě naháčové na draka.. :-D

Re: Naháčové na draka :-)

(Eva + Alena, 18. 4. 2011 7:19)

Vzhledem k tomu, že naháčci ani ovčouni nezkazí každou zábavu, obé plémě je velmi vynalézavé a velmi, velmi pohyblivé, musí se doplńovat skvěle. Je vidět, že i po skončení soutěže je článek hodně čtený a to je dobře.