Jdi na obsah Jdi na menu
 


Staré píšťalky pro psy - nálezy p. Jana Kočího

26. 8. 2011

s4300021.jpg

Když detektor označí nález, jeho majitele se vždy zmocní ohromné vzrušení. Co bude dnes za překvápko? Pak už jen opatrné vyjmutí z půdy, což třeba v lese nemusí být zrovna idylka, protože právě nad vaším nálezem je mohutný kořen, nebo poházené střepy, taky dobře zaklíněný kámen, tak se někdy pěkně zapotíte. Když pak nález vyndáte, mnohdy ani není hned poznat, co to vlastně je. A takhle se jednou vyloupla tahle krásná a zcela netradiční psí píšťalka.

První nálezy píšťalek pocházejí už z paleolitu.

image006.jpg

Vyráběli se z dutých kostí a v pozdějším období daly vzniknout prvním hudebním nástrojům. Tehdy si asi nějaký majitel píšťalky všiml, jak dobře na ní reaguje jeho pes a první výcviková pomůcka byla na světě. Možná na základě tohoto pozorování později začaly vznikat i vábničky na zvěř. Ale to je jen má teorie.

 s4300016--2-.jpg

Píšťalky měly široké použití. Například v Mexiku našli archeologové v aztéckém chrámu kostru, která svírala píšťalku v ruce. Takové se říká Píšťalka Smrti a sloužila při obětních obřadech.

V polovině 19. století se někteří výrobci hraček na našem území specializovali právě na výrobu píšťalech. Píšťalky nám ze života asi nezmizí a dodnes jsou právě při výcviku psů hojně používané. Ale tu svou krásu bohužel ztratily.

img_0001.jpgpis5.jpg

 

A nyní se pokochejte píšťalkami ze sbírky p. Jana Kočího, který k nim přiložil ještě několik nově získaných psích známek. Kontaktovat ho můžete na : jenda.koci@seznam.cz

Jeho článek o psích známkách a jejich historii tu najdete také:www.hacmor.cz/clanky/zajimave-nalezy/historie-psi-znamky.html

Autor Eva

 

Náhledy fotografií ze složky Píšťalky a známky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

OD KOČIČÁKA

(KOČIČÁKOVI VĚCIČKY, 26. 8. 2011 14:42)

děkuji za uveřejnění a přeji hačmoru co nejvíce sledovanosti

Re: OD KOČIČÁKA

(EVA, 26. 8. 2011 15:02)

Hačmor děkuje a těší se zas na fotky něčeho netradičního.

Re: Re: OD KOČIČÁKA

(honza, 14. 2. 2014 11:11)

kočičáku, ztratil jsem na tebe kontakt, ozvi se na leseni@leseni.com