Jdi na obsah Jdi na menu
 


O jménech psů

13. 3. 2011

 084hacmor20080330.jpg

 

               Jméno pes dříve dostával čistě z praktických důvodů, většinou podle vlastností, které u nich člověk uznával. Taková jména dostávají psi i dnes, zvláště pracovní. Běžně se setkáte se jmény vlastností jako Lovka, Brok, Jasan, Hafík, Rek. Nebo jména vystihující fyzické vlastnosti Chlup, Ťapka, Punťa, Šmudla.

Se zajímavým názorem jsem se setkala mezi myslivci, ti například nedoporučují dávat jméno ve kterém je písmenko í. Prý kvůli přivolání?!? Jediné vysvětlení tohoto doporučení mně napadá, a to trochu odbočuji, že na bludičky, které většinou potkáte v lese, se nemá pískat. To je rozzlobí a potom člověku škodí. Takže volat v lese Fifíí na psa, to si vlastně koledujete o malér. Je také pěkná pověra, že pes by mněl dostat jméno ve kterém je „voda“ Rin, Don například podle řek. Takové jméno dává psu sílu a zdraví. Moje první štěně, které jsem pojmenovala Aqina se dožila ve zdraví  13ti let, tu pověru jsem tehdy neznala. S názorem, že psu by se nemělo dávat jméno předchozího psa, jsem se také setkala. Ale znám čtvrtého šťastného kokršpaněla Čendu v pořadí, žijícího v jedné rodině ke spokojenosti majitelů. Možná, že tato pověra vznikla v dobách, kdy psi umírali běžně na nakažlivé nemoci. Majitelé tak chtěli dát dalšímu psu nové jméno a tím i šťastnější osud. 

Zajímavá jména psů najdeme ve starých pohádkách Lámej, Pozor, Trhej, Dech, Drž, Vševím. Všichni si pamatují Sultána a Tyrla od Boženy Němcové, já jsem takové nikdy nepotkala, ale jména jsou to hezká. Zajímavá jsou jména, které jsem slyšela, že dal režisér Miloš Forman svým dvěma drobečkům, Chrudoš a Šťáhlav, spíš jako slovní hříčku, protože ti hafani mastinové žili v USA.

Pokud jméno vystihuje vlastnost, kterou u psa chceme aby mněl, tak jsem to u svého psa australského ovčáka, kterého jsem pojmenovala Rú (jako Kangaroo – klokan) vystihla dokonale, skáče pořád a rád. A jak voláte na svého psa vy?

 

13.3.2011 Alena

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jméno

(Jiřina, 14. 4. 2013 12:57)

Dostala jsem výmarského ohaře od mého manžela k 50narozeninám.Dnes je mu 6let,je skvělý kámoš,obranář.Jmenuje se Brit,je s PP.Krásně vybarvený,stříbrošedý,mohutný.Naučil se vše,co potřebujeme.Poslušnost má na 1,naučil se lehce podávat věci,co mi upadnou.Dokonce se mnou věší prádlo,co mi vyndavá z pračky.Je ve všech směrech skvělý.Nemohu pro něj najít nevěstu,chci od něj syna.Nevíte o nějaké?Moc pro mne znamená.Bohužel,žijí jen 8-10let a já si troufám vychovat ještě dalšího kámoše.Jsem z Chebska-Jiřina

Re: jméno

(Eva Hačmor, 15. 4. 2013 13:00)

Tak to bohužel nevíme, ale třeba si to tu nějaká přečte. Zkuste inzerci všude, kde to půjde. Zaujalo mne, co Váš šikula dokáže, možná by bylo dobré se věnovat canisterapeutickému výcviku. Tu nevěstu Vám moc přeji, šikovní pejsci by měli mít děti.
Tak milé nevěsty, hlašte se.

O jménech...............

(svatopluk z Frýdku aj Místku, 10. 4. 2011 11:43)

Chtěl jsem mít psa kamaráda, tak se jmenuje Kámoš.A přání se my splnilo!

Re: O jménech...............

(Alena, 13. 4. 2011 12:46)

Ty dvě věty vydají za román a jsou snem každého pejskaře.

jména

(Jarka a Roky, 14. 3. 2011 8:43)

Moje babička měla 3 pejsky a Ti se jmenovali Bobík...po nich měla 2 fenky a Ty se jmenovaly..jak jinak než Bobina..všichni se dožili ve zdraví vysokého věku,jen jednoho pejska porazilo auto.Já jsem svého pejska pojmenovala Roky a spousta lidí si ze mě utahuje,že tak malému psu jsem dala jméno Roky..každý si hned vybaví film Rocky,kde hlavní hrdina je boxer Rocky Balboa.

Re: jména

(Alena, 14. 3. 2011 11:13)

Děčkovi ohaři se zásadně jmenovali Lesan, jezevčíci Lovka a černí kocouři byli Waldemarové, aby se to nepletlo. Já osobně preferuji pokaždé jiné jméno a když někdy spletu, Rú se udiveně podívá a ohlédne se, kde tu Doru vidím.

Re: jména

(Eva, 14. 3. 2011 13:21)

U našeho Morgana se většině lidí vybaví rum)))))))).

Re: Re: jména

(Jarka a Roky, 15. 3. 2011 15:07)

Mě se u Morgana hned vybavil kapitán .-))

Re: Re: Re: jména

(Eva, 15. 3. 2011 18:13)

A je to tady)))))). Capitain Morgan)))))))

Super Ali, moc pěkné

(Eva, 14. 3. 2011 7:41)

Jsem pověrčivá a také radši nedávám jméno, které jsem už použila. Taky znám případ, kdy je pes stejného jména už třeba čtrvtý, ale víc znám případů, kdy to opravdu nepřineslo štěstí. Tak radši nebudu riskovat. Díky za hezký článek.