Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak chytrý je můj pes a má duši? č.11. a 12.

22. 12. 2010

 

Jak chytrý je můj pes a má duši?

Mezi svátky, až nebudete mít tolik práce, můžete si některé cviky zopakovat se svým psem. Inspirujte se ke hře, která bude těšit vás i vašeho psa. Nebo některou činnost předveďte návštěvě. Určitě vás potěší, když vaši přátelé uvidí vašeho psa úšpěšně plnit vaše povely. 

TEST č. 11: Proces učení (proces učení)

Příprava: Je třeba zvolit povel, který pes nezná, je pro něj neobvyklým a bude po něm chtít neobvyklé věci. Pro tento případ „čelem ke mně“ (pokud jej váš pes zná, zvolte jiný). Pes, který sedí u vaší levé nohy na vodítku, se má zvednout a sednout si čelem před vás, aby měl čenich u vašich kolenou. Při provádění je třeba se přesně držet návodu, dodržovat počet opakování a sled pohybů při nácviku. Trvá asi 10 minut.

Připravte si tedy kapsu plnou piškotů a začněte tak, že posadíte psa ke své levé noze. Pes má na sobě obojek a připnuté vodítko. Provedení: 1. zavelte „čelem ke mně“ a plácněte se nad koleno rukou (pokud plácnutí používáte při výcviku jiném, zvolte jiné gesto). 2. umístěte psa na požadované místo před sebou tak, že pravou nohou nakročte vpřed a zároveň škubněte vodítkem, abyste psa zvedli a popošel. Pak vraťte pravou nohu zpět a ve směru hodinových ručiček psa  otočte směrem na sebe (pokud máte psa velkého, můžete i krok couvnout). 3. Jakmile se pes dostane před vás přimějte jej, aby si sedl a odměňte velkou pochvalou a pamlsky. 4.+5. Po té psa vraťte zpět k noze a opakujte ještě dvakrát, ale po vyslovení povelu nechte vteřinovou pauzičku a omezte napomáhání pohybu vpřed na minimum nebo úplně pohyb pravé nohy. 6. již zkušební test: dejte povel, ale nenapomáhejte psovi

Vyhodnocení:

·        Pes přejde od vašeho boku před vás, byť nedbale, = 6 bodů a dál necvičte.

·        Nehne-li se pes do 5 vteřin, cvičte dál – doveďte ho na správné místo a odměňte.
Pak zkoušku zopakujte od bodu 4.

·        Podaří-li se psovi nyní splnit úkol = 5 bodů

·        Pokud ne, cvičte dál : Pes splnil úkol bez pomoci po dalším cvičení
(bez ohledu na přesnost a rychlost) = 3 body.

·        Pes sice předejde, ale nesedne si = 2 body.

·        Pes vstane, ale nepředejde = 1 bod

·        Pes zůstane sedět = 0 bodů.

TEST č. 12: Řešení obtížných problémů (obcházení překážky)

Příprava: Nachystejte si velký kus lepenky, vysoký tak, aby jej pes nepřeskočil. Vyřízněte v ní štěrbinu, která začíná pár cm pod vrcholem a pokračující téměř až k podlaze, o šíři asi 8cm. Tuto přilepte ke dvěma vhodným „bočnicím“ (větší krabice, židle apod.). Přiveďte psa k bariéře, požádejte pomocníka, aby jej přidržel a štěrbinou z druhé strany upoutejte jeho pozornost – např. pamlskem nebo míčkem, který položíte od otvoru (za bariérou) tak, aby na něj mohl dosáhnout pouze packou. Uvolněte psa a spusťte stopky.

Vyhodnocení:

·        Pes obejde bariéru a najde návnadu do 15 vteřin = 5 bodů

·        Psovi to trvá od 15 do 30 vteřin = 4 body

·        Získá-li návnadu od 30 do 60 vteřin =3 body

·        Nenajde–li ani za 60 vteřin, přestaňte povzbuzovat, ale stopky nechte běžet.
Najde-li návnadu za 1 až 2 minuty = 2 body.

·        Pes se pokouší dostat návnadu hrabáním ve štěrbině a získá ji = 1 bod

·        Pes neuspěje ani do dvou minut = 0 bodů

Vyhodnocení celého testu:

54 a více bodů: Psa možno hodnotit jako vynikajícího. Pes s takovouto inteligencí je skutečně vzácný a dosahuje ho méně než 5% psů.

48 – 53 bodů: Vynikající pes mimořádně vysoké inteligence.

42 – 47 bodů: Inteligentní pes, přesahující průměr. Je schopen řešit všechny úkoly, které pro typického psa připadají v úvahu.

30 – 41 bodů: Průměrně inteligentní pes. V některých ohledech může projevovat překvapivé vynikající výsledky, ale v jiných ohledech jeho výkon nijak nenadchne.

24 – 29 bodů: Průměrný pes. Ač se může v některých případech zdát, že jedná chytře, musí se s ním většinou tvrdě pracovat, aby pochopil, co se od něj žádá.

18 – 23 bodů: Inteligence tohoto psa je v mezních hranicích. Psi podobné úrovně se velmi těžko adaptují na podmínky běžného života a na požadavky svého majitele. Ovšem za určitých okolností v nenáročném prostředí mohou pracovat uspokojivě.

18 a méně bodů: Pes má nedostatky v mnoha oblastech adaptivní inteligence. S takovým psem je neobyčejně obtížné žít.

Slovo závěrem:

Profesor Stanley Coren: "Ano, vylepšujete IQ Vašich psů stejně, jako zvyšujete IQ u Vašich dětí. Je to tím, že s nimi neustále komunikujete a tím, že získávají s Vaší pomocí mnoho zkušeností. Psychologové hovoří o dvou druzích inteligence, jedna je daná člověku od narození a druhá je tzv. vycvičená věkem nebo vykrystalizovaná, tak je to i u psů. Inteligenci Vašeho psa cvičíte hrou, mnohými věcmi, které ho učíte  tím, že ho dostanete do různých situací a on se potom naučí zvládnout vše lépe a jednodušeji."

(zdroj: Internet-Chiworld překlad: Vili.K)

 

Pokud jste se při testech bavili hrou s vaším psem a výsledek nebyl až tak zázračný, tak je to skvělý výsledek vaší spolupráce s vaším čtyřnohým přítelem. To je smysl všech her  a i tohoto testu. Hra je totiž první předpoklad učení všech bytostí, které mají duši.  

Ze svého archivu pro vás vylovila Alena.

 Test CIQ     kompletní znění testu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

IQ ???

(Hellerova Ruzena, 17. 10. 2011 20:03)

Velice smutne....inteligenci zviratek posuzovat dle toho jak nas poslouchaji ;@((velice smutne,myslim si ze to by nam lidem zadne zviratko neudelalo.....!!!