Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chodí klíště okolo

6. 6. 2012

 img_5611.jpgUž vloni jsem měla velký problém, ani ne s klíšťaty, jako s antiparazitním prostředkem. Ten starší, který jsem několik let aplikovala proti klíšťatům, přestal působit. Ten novější, naše fena jaksi nesnáší. Ne, že by měla vyrážky, ale zhruba dva dny trval neklid a zrychlené dýchání. I když jsem byla veterinářem ujištěná, že tenhle přípravek je bezpečný a vyzkoušený a šarže je také v naprostém pořádku. Neklid a zrychlené dýchání se opakovalo, jako rok před tím. Letos jsem tedy po vyptávání, co komu funguje a má vyzkoušené, zvolila jsem antiparazitní obojek. Jediná jeho vada je, že nefunguje bohužel na 100%. A pak přijde na řadu pinzeta a lovím v kožichu ty potvory. Po příchodu z procházky bedlivě zkoumám bílý límec a sleduju, jestli se Rú moc nedrbe. Neklamná známka, že jsme z vycházky nepřišli sami.

A teď obíhá FB docela odstrašující zpráva o vedlejších účincích antiparazitního spotu.  Popsané chování a problémy znám. Neskončili jsme sice na veterině, ale další aplikaci spotu již vážně neriskuji.

Posuďte sami, tohle je zpráva, která se možná dostala i k vám :

DŮLEŽITÁ INFORMACE: Poslední antiparazitní produkt s názvem FRONTLINE CERTIFECT je velmi nebezpečný. Chci vás varovat před nákupem přípravku od vašeho veterináře, který mi ho navrhl jako zázračný produkt s 90% úspěchem ..... Kromě toho, že Isabelle Martet, majitelka Fenix a další zákazníci, kteří mě volali, včera málem přišel o své australské ovčáky. Tento klient použil přípravek, jeho dva australští ovčáci se přestali dusit několik hodin po té, co jim veterinář dal "protijed" Neurologické problémy: slintání, ochrnutí pysků, ZTRÁTA VĚDOMÍ, může postihnout především citlivější psy! Řekněte svému veterinárnímu lékaři o nebezpečí. Tento produkt může poškodit vaše psy, nebo jejich nervovou soustavu, případně způsobit SMRT!!!
Prosím podělte se o tuto zprávu.

Vyjádření distributora přípravku na dotaz zákazníka :

Na základě vašeho popudu, že s nějakým Frontline není něco v pořádku (viz zpráva), tu mám konečně oficiální stanovisko dovozce, pro nás to znamená, že se není čeho obávat - naše výrobky, které prodáváme, jsou ok.
 
Dobrý den,
Certifect je nové ektoparazitikum od firmy Merial, kterou na trhu Mevet zastupuje, tento přípravek se prodává výhradně přes veterinární lékaře. K níže uvedené zprávě, naše firma nemá žádné bližší informace. Níže posílám charakteristiku produktu a výpis nežádoucích účinku.

CERTIFECTTM je přípravek s obsahem 3 účinných látek, jejichž kombinací se podařilo vyvinout ektoparazitikum s razantním a dlouhodobým účinkem proti klíšťatům a blechám u psů. Přídavkem nízké dávky amitrazu k fipronilu a (S)-methoprenu (tedy ke dvousložkové kombinaci známé z přípravku Frontline Combo(R) Spot on) je dosaženo synergického účinku amitrazu a fipronilu, jehož výsledkem je zrychlení nástupu a zesílení smrtícího účinku na klíšťata. Délka účinku proti klíšťatům je 5 týdnů (tj. nejdelší v rámci skupiny ektoparazitik - aplikační formy spot-on /spray); akaricidní účinek je přitom pozorován již po 2 hodinách a více než 90% klíšťat je eliminováno během 24 hodin. Specifickým způsobem účinku je efekt tzv. expelence, tedy rychlého uvolnění uchycených klíšťat. Zrychlení nástupu účinku, delší perioda ochrany proti klíšťatům i efekt expelence s sebou přinášejí samozřejmě i dokonalejší ochranu před TBD - infekcemi přenosnými z klíšťat na psy. Jako jediný přípravek mezi ektoparazitiky má registrovanou konkrétní časovou periodu nepřímého snížení rizika přenosu TBD, a to po dobu 4 týdnů. Účinnost byla prokázána u 9 druhů klíšťat, včetně 3 nejčastějších evropských druhů. Současně je přípravek vysoce účinný i proti blechám, a to nejen proti dospělým parazitům, ale díky obsahu (S)-methoprenu také proti jejich vývojovým stádiím (vajíčkům, larvám a kuklám). Bezpečnost nového přípravku byla rovněž široce ověřována a dokumentována v terénních i laboratorních studiích, v nichž bylo zahrnuto více než 500 psů., včetně březích a laktujících fen a štěňat starších 8 týdnů.
Nežádoucí účinky
Přechodné kožní reakce v místě aplikace (změna barvy kůže, lokální ztráta srsti, svědivost, zarudnutí) a celková svědivost nebo ztráta srsti se mohou objevit v ojedinělých případech. Jestliže si psi olizují místo aplikace, může být rovněž pozorováno nadměrné slinění, zvracení, hyperglykémie, zvýšená citlivost ke stimulačním podnětům, letargie, bradykardie nebo bradypnoe. Příznaky jsou přechodné a obvykle zmizí bez nutnosti ošetření během 24 hodin. Jestliže zaznamenáte jakékoliv závažné nežádoucí účinky či jiné reakce, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, oznamte to prosím vašemu veterinárnímu lékaři. 
S pozdravem ….

Ještě přidávám další osobní zkušenost :

 

Léta používám obojky Kiltix od firmy Bayer. Celou dobu bylo vše v pořádku, až do loňského roku, kdy po nasazení obojku měl můj pes problém. Musel přijet veterinář a psa ošetřit. Na jeho radu jsem nechala obojek pár týdnů "vyčichnout" a znovu nasadila. Od té doby bylo zase vše v pořádku. I letos jsem postupovala stejně, nenasazovala jsem obojek přímo po rozbalení z krabičky, ale nechala jsem ho měsíc ležet jen tak. Žádný problém nenastal. Tak se ptám, kryje se snad firma poslední roky tím, že prodejce musí mít školení? Jinak totižimg_5906.jpg nesmí obojky prodávat. Školení, ale tuto informaci nezahrnuje.
Před lety jsem koupila svým fenám od této firmy spoot-on. Druhý den se obě drbaly a evidentně nebyly ve formě. Obě jsem důkladně vykoupala a už nikdy tento výrobek nebudu kupovat. Loni mi ukazovala zákaznice vypálenou díru ve své toy pudlině. Fenka měla velké problémy, léčení trvalo několik týdnů. Takových podobných reakcí jsem viděla více. Eva

 

 

Když si to všechno shrnu, můj názor je vcelku jasný. Každý antiparazitní prostředek musí být jedem, aby působil na parazity. Pokud je tento prostředek aplikován na kůži a to v blízkosti centrální nervové soustavy psa (krku a páteře), vedlejší účinky se většinou dostaví. Jen teď nevím co je horší, jestli ty vedlejší účinky nebo hrozba onemocnění boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Já raději volím méně účinný prostředek a občas vytahuji klíště, než riziko poškození CNS svého psa. Jaké máte zkušenosti vy? Napište nám. Klíšťatům jsme se již na naších stránkách věnovali celou rubriku.

Alena

Ilustrační foto archiv Hačmor 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-D

(mimišák, 7. 6. 2012 13:22)

Loňský i předloňský rok jsem věnovala experimentům se zaručenými prostředky proti klíšťatům.. bohužel nic nefunguje 100%. Potíž je i v tom, že repelenty klíště sice odradí se přisát, ale stejně po zvířeti pochoduje - a přinese si ho domů, kde se vyskytuje člověk neošetřený odpuzovačem. A klíště si tedy cucne z člověka.. nebo se tedy aniparazitikem zahubí už přisáté. Obojí je hnusné.

Re: :-D

(Alena Hačmor, 7. 6. 2012 22:53)

Jsou to roztoči. A jdou prý po CO2 takže to máme těžké. Co zkusit nedýchat?

Re: :-D

(Eva Hačmor, 11. 6. 2012 11:02)

Je to hnus, měli by se kastrovat:-))))) a pak by se nemnožili. Přece musí existovat způsob, jak jim znemožnit plození.

...

(Jarka a Roky, 7. 6. 2012 17:17)

Četla jsem,že na ovce klíštata nejdou a že za to může lanolin..přemýšlela jsem,že bych ho koupila v lékárně,smíchala s vodou a psa před venčením postříkala..nemáte s ním zkušenost???

Re: ...

(Alena Hačmor, 7. 6. 2012 22:57)

Ovce mají lanolin v srsti a klíšťata na ně jdou stejně. Spíš bych dala na nějakou vůni, ale četla jsem, že oni jdou po kysličníku uhličitém, který vydechujeme. Asi to jejich přemnožení nějak souvisí se skleníkovým efektem. Dřív jich tolik nebylo.

Re: Re: ...

(Jarka a Roky, 8. 6. 2012 10:54)

Ano,názory na to se podle toho co jsem se dočetla mezi chovateli ovcí dost rozchází..někteří tvrdí,že ovce maji klaš ovčí,kterou si lidé pletou s klíštětem..no v každém případě já to zkusím a dám vědět,zda to funguje..přijde mi to jako menší zlo,než chemie..ale až příští rok,protože ted donosíme obojek.-))

Re: Re: Re: ...

(Eva Hačmor, 8. 6. 2012 13:01)

Tak ze zkušenosti vím, že na kloše ovčího i tu hnusně kousavou mrchu kloše jeleního nefunguje nic, jen právě antiparazitní obojek. Vůně jim asi nic neříkají. Moje podkolení jamka by mohla vyprávět. Morgan nic a já skončila u lékaře s obří rudou skvrnou, navíc příšerně svědící. Chodím do lesa postříkaná vším možným, ale kloš je věrný přítel a neodradí ho nic. Já budu obojky používat dál, jen je nechám vždy vyčichnout. A i pak budu ještě pár dní hlídat.......

Re: Re: Re: Re: ...

(Jarka a Roky, 8. 6. 2012 14:51)

S tím vyčichnutím to je pravda..já ho příště nechám na balkoně týden,protože to byl takovej smrad,že mě 4 dny bolela hlava,pak jsem přišla na to,že je to z obojku..Před pár lety Ondru ta mrcha kousla do ruky a Honzu do nohy..na táboře,takže dostali ATB a celý tábor nemohli do vody.

Re: Re: Re: Re: Re: ...

(Eva Hačmor, 8. 6. 2012 19:33)

U nás to bylo veselejší, náš doktor vybíral 30,- a na léčbu se nezmohl. Po třetích 30,- jsem to vzdala a dolezla do našich Lurd a byl klid.

Když pes voní.....

(Eva Hačmor, 7. 6. 2012 11:36)

Přidám takovou malou zkušenost. Klíšťata nesnáší vůně, v celku je jim jedno o jakou vůni se jedná. Proto psi, co používají třeba psí kondicioner, nebo intenzívněji voní po šamponu, si klipáka nepřinesou. I běžný parfém udělá své.

Re: Když pes voní.....

(Alena Hačmor, 7. 6. 2012 12:26)

To jsem ještě nezkoušela. Voňavky ale nevoní ani mému psovi. Možná i klíšťata nemají ráda Diora, budu to muse vyzkoušet.