Jdi na obsah Jdi na menu
 


Molpír - velká záhada Slovenska

19. 8. 2011

Vysoko nad Smolenicí, na hoře zvané Molpír, leží tajemné ruiny velkého sídliště. Jeho datace náleží údajně podle vykopávek, do halštatské kultury 700 - 600 let př. n. l. Sídliště vykazuje rychlou a naprostou zkázu, kdy obyvatelé bezhlavě prchali a ponechali veškerý svůj majetek na místě. Nevrátili se ani pro své věci, ani aby pohřbili své mrtvé.

Hlavní budova byla až do základů doslova smetena s povrchu zemského. Velké kamenné kvádry byly rozmetány do velké vzdálenosti. Nesou stopy velkého žáru, kdy se kameny začly tavit. Na místě archeologové objevili kostry, na které rovněž působil obrovský žár a byly patrny i zbytky boje.

Zajímavá pověst:

Když před dávnými časy se na vrcholu Molpíru usadili Velcí učitelé, naučili lidi plno dovedností. Tak žili spolu dlouhá léta ve vzájemné shodě. Zbudované město se úspěšně rozšiřovalo, jen Velcí učitelé měli strach z pomsty bytostí z nebe. Tak budovali velké podzemní chodby, které velmi dobře maskovali. A pak jednou se na nebi objevila Sláva boží, obrovské zářící město, jehož strany byly všude stejně dlouhé. Nějaká krychle? Kdo byli vlastně velcí učitelé? Odkud přišli? Zajímavé je, že Sláva boží se objevuje i v Bibli.

Ve městě zavládla panika. Z nebe začaly pršet zářící koule, které vybuchovaly a byl od nich veliký žár. Nikdo neví, zda Velcí učitelé uprchli, ale kdo mohl bral nohy na ramena. Nezůstal kámen na kameni a na Molpír se život nikdy nevrátil. Kdo z odvážlivců tam vstoupil, brzy onemocněl velkými boláky, slezly mu vlasy, vypadaly zuby a  v bolestech zemřel. Snad radiace, ptám se já?

Pravdou je, že i první archeolog A. Loubal, který Molpír ve 20. letech min. století zkoumal, brzy zemřel a neví se , co přesně našel.

Tak nyní slíbené video slovenské televize. Autor Eva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Slavkovský štít 2.452 m

(Alena, 20. 8. 2011 21:46)

tento jako jediný v celých Tatrách má za svém vrcholu "rovinku", říká se, že jeho špičku kdysi smetl meteorit. Nebo je to další přistávací "heliport " ?

Re: Slavkovský štít 2.452 m

(Eva, 21. 8. 2011 8:10)

Zajímavé. Holt přistávacích ploch muselo být po světě mnoho a mnoho. Díky za informaci.