Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hora Kailas - Tibet

7. 8. 2011

Jedna z legend vypráví, že pod horou Kailas je vstup do bájné říše Šambhaly, kde žijí bytosti s božskými schopnostmi. Když se podíváte na video,  hora na vás mocně zapůsobí.

 

Hora Kailas je v myslích tibetských poutníků neodmyslitelně spojena s posvátným jezerem Manasarovar, jež leží v jeho bezprostřední blízkosti. Podle buddhistických bájí je to nejposvátnější jezero na světě. Je převážně napájeno vodou z tajícího sněhu z hory Kailas a tak je jeho voda sladkou rosou jež věnoval cítícím bytostem samotný Buddha. Koupel v této vodě přináší očistu duše i těla. Koupel se tak rovná duchovnímu křtu, zbavujícímu od nejhorších emocí a sklonů. Poutníci často tuto vodu odnášejí sebou pro své blízké. V období, kdy je více vláhy, tato voda přetéká kanálem do sousedního jezera Rakatsal. Vysychání a zavodňováví tohoto kanálu slouží tibeťanům pro předpovídání budoucnosti jejich země.

 

Pro buddhisty je nejposvátnější asijská hora Gang rinpočhe, na západě známá spíše jako Kailás, mýtickým středem světa. Kailás je posvátná pro hinduismus, buddhismus, džinismus i bönismus. Tyčí se do výšky 6714 metrů, leží v Transhimalájích v západním Tibetu a obepíná jí poutní okruh o délce 52 kilometrů. Na vyvýšenině na začátku západního údolí Darlung stojí stúpa Kangňi, jíž jako bránou vchází poutník do magické krajiny hory. Podle legendy projití touto branou smývá hříchy současného života. Nedaleko stúpy se k nebi tyčí Darphočhe, ověšená girlandami modlitebních praporků, u níž se každý rok koná slavnost Saga Dawa. Na jižním úpatí Kailásu jsou dvě posvátná jezera, Manasaróvar a Rakastal. V blízkosti hory Kailás pramení čtyři asijské veletoky zásobující velkou část Asie vodou - Ganga, Indus, Satladž a Brahmaputra.

Kailás stupa

 

A nyní se podívejte na Kailas osvícenou svitem slunce a pochopíte, proč působí naprosto magicky

A nyní trochu matematiky. Vzdálenost hory od severního póli je 6666 km, od jižního pólu je vzdálena 13332 km, tedy dvojnásobek. Nějak přestávám věřit na výtvor přírody. Ve vzdálenosti 6666 km leží megalitická stavba Stonegenge.  Spojnice hory a sev. pólu, kterou povedeme po obvodu planety , protne na americkém kontinentu Teotihuacan. Spojnice Kailasu a středu naší Země vychází na druhé straně planety na známém mystickém místě - Velikonočním ostrově, kde jsou známé obří  sochy Moai. Samotný Kailas podle domorodců měří 6666 m, oficiální měření - 6714 m.  Ten rozdíl prý tvoří umělá pyramida, která je uvnitř dutá.  Snad jen zasvěcenci by mohli říct víc. Tak ještě jedno krátké video a už nebudem rušit bohy.   Jen na závěr si dovolím jedno srovnání s choceradskými Lurdy. V blízkosti Kailasu se stárne, rostou tam rychleji nehty a vlasy, což je známka toho, že čas si s námi pohrává. Totéž se děje i u nás, proto pozor na některá místa. V našich Lurdech jsou tato místa viditelně propadlá. Eva

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ověřil jsem si to v mapách Google a zjistil jsem, že

(Butnibažli Ušumižli, 24. 3. 2016 15:58)

vzdálenost vzdušnou čarou Kailásu a Stonehenge činí 6917,54 km.
Vzdálenost rovníku a severního pólu je asi 10 000 km. Děleno devadesáti, čili jeden stupeň zeměpisné šířky, je to asi 111 km. Vzdálenost Kailásu a severního pólu vzdušnou čarou je (použil jsem kalkulačku) je asi 6549 km,přesněji 6555,5 km.
Kdyby byl Kailás protinohým místem Velikonočního ostrova, musely by být vzdáleny 20 000 km. Jenže je to 18 890 km.
S Teotihuacánem je to ještě horší, půjšte si glóbus, najděte si daná místa a uvidíte proč.

Re: Ověřil jsem si to v mapách Google a zjistil jsem, že

(EVA, 30. 3. 2016 11:29)

Díky.