Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podivnosti Bible 1. část

9. 4. 2011

img--2-.jpgTvořil Bůh opravdu sám, nebo jak uvádí Bible, s elohim - pomocníky. Co byli zač? Stvořil opravdu prvního muže a první ženu? Eva porodila Ábela a Kaina. Pokud Bůh stvořil první pár k obrazu svému, proč obrazu tak nedokonalému, když Kain zabil ze závisti svého bratra Ábela. Kdo byl tento Bůh? Žádal absolutní poslušnost a neuctívání dalších bohů. Byli i jiní? Asi ano. I my cítíme potřebu Boha, toho milujícího, odpouštějícího a moudrého. Já osobně tak Boha vidím. Ovšem tento Bůh se chová jinak. Bůh zasil místo Ábela své símě, tolik Bible, v Šétovi. Kde ho vzal? Byl Šét jedním z elohim. Navíc Bible mluví evidentně v mužském rodě. Nebo byl Šét již dávným obyvatelem Země. Každopádně se narodila žena, kterou Kain pojal za manželku. Něco mi tu zavání příbuzenskou plemenitbou, kterou stejný Bůh později zakazuje. Ale čtěte dál. Narodil se Enoch, Kain mu na jeho počest postavil město Enochtitlán. Nač celé město? Pro pár lidiček, zbytečná práce. Nebo snad byl jeho rod určený vládě pozemšťanů, o kterých tu není řeč. Byl Enoch skutečně synem Kaina, nebo Bůh opět nenápadně zasil své símě? Například u řeckých bohů běžná praxe, nejvíc sel Zeus osobně, ale to jsme poněkud odbočili.. Enochovi se narodil Írad, manželka byla - nebyla? Írad zplodil Metúšalea, ten Lámecha. Předpokládám, že plodili se ženami. Až Lámech měl najednou ženy dvě. Jejich synové se stali praotci pastýřů, hudebníků a řemeslníků. Kde ti se vzali? Bible uvádí: Po nějakém čase Adam opět svou ženu poznal, byla to Eva, nebo jiná?, a ta porodila potomka. Dala mu jméno Šét. Na to jméno jsme tu už narazili. Přiznala, že Bůh jí ho vložil do klína. Tedy Bůh znovu zasil. Dále Kniha první Mojžíšova uvádí: Ve věku 130 let zplodil Adam syna ke své podobě, podle obrazu svého a dal mu jméno Šét. Už zase Šét. Podivné, kde je tedy pravda. Zplodil snad potomka se stejným jménem s jinou ženou? Výčet Adamovi linie dál pokračuje, všichni se dožívají vysokého věku, ale tím vás nebudeme zatěžovat. Jeden z Adamových potomků, Jered, zplodil synka Henocha a ten je můj oblíbený, chodil s Bohem, hned potom, co zplodil Metúšelacha, 300 let a plodil a plodil. Co víc si může muž přát. I Henoch měl své město, Henochtitlán, ale to nám prozradili nekanonizované texty, teda, co se z nějakého důvodu nehodily. A pak ho Bůh vzal. Kam? Dokonce jeden text popisuje, že ho Bůh za pár set let zase vrátil. Už samotný odchod s Bohem byl velmi dramatický. Rodina a přátelé Henocha neměli doprovázet na setkání s Bohem, protože je Bůh varoval. Pak Henoch nastoupil s Bohem do jeho domu a odletěli. Ti neopatrní to zaplatili životem, když přihlíželi. Samotná Bible zprávu končí jen zmínkou, že Bůh ho vzal. Zajímavé, že. Tím uzavíráme první část a na další budem pracovat.

Autor Eva a kol. (ilustrační obrázek stránka z Geneze z hebrejské bible Geršoma ben Mošeho Soncina, Brest, 1494, zdroj Wikipedia)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Buh...

(Hellerova Ruzena, 26. 10. 2011 16:30)

Kdyz slysim slovo buh tak si vzpomenu na pohadku "cisarovi nove saty".Ja tvrdim ze ceske pohadky jsou pravdivejsi nez cela bible...casto si vzpominam na Popelku,ne ze bych verila na saty v orisku ale libi se me jak se v pohadce zobrazuje komunikace se zviratky.....zajimave je,ze v celem svete jsou nalezene dukazy o lidech ,ktere byli jini,rikalo se jim buh slunce atd....byli to ale lide a meli jmena jako Isis atd...Buh z bible nikdy nikdo nevidel ani po jezisovi nejsou nikde zadne dukazy,zadne obrazy,sochy atd...uz to je podezrele,ze prvni obrazy Jezise a Marie vznikli az kdyz uz stovky let nezili...me osobne pripada logictejsi mluvit ke slunci nez k ukrizovane atrape na krizi...uz vubecc nechapu krtiny dle biblickeho vypraveni.....dnesni cirkev pocaka miminko svecenou vodou aby z nej splachlo hrichy...proc jsou potom krestani nejvetsi valecni zlocinci nechapu....tak pobozny Obama necha zabit bezbranneho Biladen,tak aby se nahodou nedostal k soudu,hmmmm copak nam asi mohl u soudu vypovedet????Barbarske chovani krestanskych politiku je az napadne barbarske....kolik zivotu ma na svedomi prave NATO ????
Proc Vatikan pomohl prave nejvetsim valecnym zlocincum utect do USA ???Me spis zajimaji ty knihy,ktere Vatikan schovava ve svych sklepich pred verejnosti,nechapu jakym pravem se jim to trpi ale uz to samo dokazuje,ze je cirkev jen banda zlocincu,protoze odkazy predku patri vsem a nejen bande darebakum,kteri je pred lidmi schovavaji....pomalu a jiste se obcas i v nemecke televizi objevi zajimave veci,jako napriklad to ze se nekde pise ze Adam mel pred Evou jinou zenu atd...ze katolicke jeptisky prodavali odcizene miminka,rodicum se reklo ze deti zemreli,dokladali se akta fotkami combiku a deticky se prodavali prachatym lidem....proc prave farari jsou nejvetsi uchylaci a znasilnuji deticky?...ze by to bylo prani boha?V takovem pripade bych si prala aby skutecne nejaky buh sestoupil na zem a tu cirkevni pakaz jednou pro vzdy zrusil spolu s jinymi sektami

Henoch

(Eliška, 18. 4. 2011 21:14)

Henochova kniha je velice zajímavá část Starého zákona - ale je těžké se k jejím textům dostat. Vůbec je ve Starém zákoně mnoho zajímavého čtení, pokud člověk čte, přemýšlí, porovnává a dává věci do souvislostí.

Re: Henoch

(Eva, 18. 4. 2011 22:29)

Ano, to je pravda. Ono těch zajímavých souvislostí je opravdu moc. Díky za hezký komentář, většinou málokdo Henocha zná.

Bible

(mimišák, 12. 4. 2011 7:10)

No ono to může být ještě zajímavější - protože kolik "apokryfů" už církev vyloučila pro zjevný nesoulad s křesťanskou věroukou.. A druhá věc - kdo přečetl celou Bibli? Kolik se toho ztratilo v překladu? Mne skoro odradil velmi velmi šroubovaný jazyk, tak odhadem z přelomu předminulého století. Ten nový - současný - překlad se mi do ruky nedostal - a nevím, jestli bych měla chuť to znovu číst.

Re: Bible

(Eva, 12. 4. 2011 7:57)

S tímhle komentářem musím naprosto souhlasit. A s tou Biblí mi to nehrálo odjakživa. Pokud člověk nemá možnost dostat se k tomu, co v ní chybí, mnohdy musí být pořádně zmatený. Překladů bylo mnoho, ne vždy asi úspěšných. Přesto nám Bible ale i tak nabízí plno překvápek, kde prostě něco nehraje. Závěr si pak každý musí udělat sám, ale zavírat oči před určitými skutečnostmi, je jako sahat do zástrčky s proudem, drátem. Na druhou stranu podle Bible bylo vytvořeno vozítko, co pro nás špioní ve vesmíru. Různé archeologické nálezy pomohla odkrýt právě Bible, proto jí věřme, jen si dohledejme, co se nehodilo.