Jdi na obsah Jdi na menu
 


František Horák - osobnost Československé kynologie

10. 11. 2011

img_0007--w-.jpgS překvapením jsem sledovala bouři, kterou vyvolal článek o kontroverzním cvičiteli.  Tam vzadu hlodal červík. Jak někdo, kdo podle jedněch geniálně převychovává psy, podle jiných nepatří mezi kynology, takhle zaplnil prostor na kynologické scéně. Říkala jsem si, že je naše realita tak převrácená. Lidé, kteří svůj život zasvětili skutečné kynologii a dokázali ve skromných poměrech nemožné, jsou na okraji zájmu.

Mám na mysli našeho kynologa Františka Horáka (1909 - 1997). Moje první setkání s jeho prací se uskutečnilo v roce 1984. Jeho článek „Zabarvení baseta a jeho dědičnost“, který vyšel v časopise Pes přítel člověka, mám dodnes schovaný.  Prohledala jsem svůj archiv. Rozsah jeho práce je neuvěřitelný.  Jeho největším dílem byl vznik nových, dnes uznávaných plemen českého teriéra a českého strakatého psa. Pokud budete hledat více informací, dozvíte se pouze, že pracoval jakotyn2498da_terier_1a.jpg asistent v Československé akademii věd a získané poznatky uplatnil při šlechtění psů. Vyšlechtil českého teriéra a českého strakatého psa, podílel se na vzniku českého horského psa. Bez akademického vzdělání jsou jeho vědomosti z genetiky obdivuhodné.  Jeho články například: „Variabilita kvality srsti u hrubosrstých ohařů“, „K problémům ucha erdela“, „Může strannost (laterita) ovlivnit výkon psa?“, „Dědičnost barvy srsti pražského krysaříka“ ukazují na obrovskou šíři jeho zájmu.  Proč byla jeho práce tak opomíjená a proč je do dnes na pokraji zájmu? Vždyť obliba českého teriéra byla například v Holandsku a Kanadě nevídaná. A u nás jsou jeho plemena chována pouze nadšenci a jsou to plemena širší veřejnosti takřka neznámá.

img_0008--w-.jpgHledala jsem více informací i o životě tohoto kynologa, ale neúspěšně. O jeho soukromí jsem se nedozvěděla nic.  Našla jsem video z července tohoto roku o chovu čekého teriéra.  Je zase jen o jeho práci. Jeho životem byla kynologie a té se věnoval. Takové lidi bychom si měli častěji připomínat a nechat se jimi inspirovat.

Alena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Některá další Česká i Slovenská plemena psů.

img_4376.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Pražský krysařík

 

 

 

 

img_0004.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Český fousek

 

 

 

dsc_69011.jpg

 

  

 

 

 

 

 

 

 Český strakatý pes

 

 

is.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chodský pes

 

220px-twh-jolly.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Československý vlčák

 

imgp2240.jpg

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Český horský pes

  

img_0001.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Slovenský kopov

 

 41_p5193065.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

Slovenský čuvač

 

 

 

Přidáváno video uveřejněné na face ze dne 14.12.2011  vrh strakatého psa

 

vice info: Kristyna Hrabetova www.zhrabetovapanstvi.webnode.cz

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář