Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starý, místní zločin a největší sbírka mincí v Evropě

4. 5. 2012

Starý, místní zločin a největší sbírka mincí v Evropě   ludvik_i.__1342.jpg

Jména aktérů příběhu neuvedu, budu je nazývat pan X, pan Y a pan ZET. Ten jediný později dostane jméno. Celá léta jsem pátrala, kdo byl onen třetí v tomto příběhu, až konečně při prodeji kočičích granulí, po nějakých 25 letech jsem se toto tajemství dozvěděla. Místní lidé budou vědět, kdo byli pánové X a Y, ostatní to vědět nemusí.

Byl konec 2.světové války. Sovětská armáda se rychle blížila k Choceradům a mezi Němci sídlícími na Komorním Hrádku,k.-hradek-22.4.2012.jpg zavládla panika. Zabalili si plno "suvenýrů" z majetku zámeckého pána do beden, ty připravili na plochu, kde mělo přistát letadlo. Nevím, proč čekali do poslední chvíle, ale to pro náš příběh není důležité. S německou důsledností  byl vypracován seznam, bedny pečlivě zajistili a pověřili panského kočího, aby na bedny dával pozor. Letadlo se mělo několikrát vrátit. S prvním letem pochopitelně uháněli sami z místa nebezpečí a několik beden zůstalo pod dozorem kočího. Počet se uvádí různý. Někdo tvrdí, že byly jen tři, velké, podlouhlé, jiný uvádí až sedm.

Letadlo odlétlo a už se nikdy nevrátilo. Bedny dál hlídal kočí. A nyní vstupuje na scénu pan ZET. Ten, který dělal celý soupis a kterého tu prostě nechali. Nyní mu dáme jméno. Herr Miller. Bylo mu asi jasné, že tu zůstal a kolegové se pro něho nevrátí. Napadlo ho, že i on sám by mohl se zajistit pro život budoucí. Spojil se s panem X, který vlastnil malý náklaďáček. Ten přizval pana Y, protože bedny byly těžké a ve dvou se nedaly naložit. Tak tito dva vyrazili k místu, kde již čekal Herr Miller, který mezitím poslal hlídajícího kočího pryč.

Když ti tři bedny naložili, asi se domluvili, jak prozatím vše složí v domě pana X. Nevím, jestli pánové X a Y měli už plán, jak se zbavit Herr Millera. Každopádně se cosi zvrtlo. Po cestě byl Herr Miller uvázán za auto a usmýkán k smrti.most.jpg Pánové byli za hrdiny, každý přeci se snažil zabít toho svého Němce. Byly bedny mezitím už někde ukryty v prozatímním úkrytu? Možná. Někdo tvrdí, jak byly na autě, když tělo táhli, jiní trvdili, že už ne. Pak by musel být úkryt někde v blízkosti Komorního Hrádku. Úkryt prozatímní, bedny posléze musely cestovat dál, ale nepředbíhejme.

Hrádek byl nyní prázdný, což se rychle rozneslo a někteří obyvatelé si došli také pro pár hodnostných "suvenýrů". Ti se pak dlouho chlubili, co vše si tenkrát donesli. Rabování přece k válce a jejímu konci patří. I onen náklaďáček se prý vracel a odvážel. Nejen bedny, ale i vnitřní zařízení zámku.

Co bylo v oněch bednách? Jeden ze zámeckých pánů byl vášnivý sběratel mincí. Jeho sbírka byla údajně největší a nejhodnotnější sbírkou v Evropě. Právě tato sbírka, která se nikdy nenašla, měla být v jedné z beden. Ani ostatní věci, neměly být nezajímavé. To si však každý dokáže domyslet sám.

Pak se nějak začíná vytrácet z příběhu pan Y. Dostal svůj podíl, nebo naopak nedostal nic a byl zatrašován panem X? Ten také mohl panu Y namluvit, že bedny někdo v úkrytu našel a odvezl a pan Y tomu mohl i nějaký čas věřit. Nás však zajímá více pan X.

Měl zde obchod a já ho poznala před mnoha lety, když rodiče začali stavět chatu. Co se tehdy nedalo sehnat, vykouzlil pan X.  Jezdil dál svým prastarým náklaďáčkem, zavážel chataře stavebním materiálem, když někomu došel benzín, dovezl mu ho až domů. Skvělý obchodník, který se opravdu staral o zákazníky a nikdy mu nebylo líto volného času. V obchodě měl psa, kolii. Tvrdil, že má výcvik a slouží k jeho ochraně. Jeho obchůdek byl pro nás děti velmi přitažlivý, bylo tam vše a dokonce i hračky, které jsme v Praze ani neviděly. Prostě pan X byl vyhledávaný široko, daleko. Už jako malá, jsem si všimla, že se něčeho bojí, tehdy jsem ale nic o jeho minulosti nevěděla. Léta ubíhala, pan X. náklaďáček vyměnil za škodovku a čím dál se víc a víc stahoval do své vnitřní ulity. Nikdy nežil nad poměry a snad nikdy ani nevytáhl paty z Chocerad. Z času na čas byl viděn, jak chodí do lesa na procházku, prý si u studánky léčí oči a moc mu to pomáhá.

Máme tu pár studánek, ale na léčení očí, asi žádnou. Pro pány je zde studánka, dodávající mužnou sílu, tu jsme navštívili loni s Hačmorem. Další studánky byly právě na Leštině, ve Vlkovci a jedna je o ulici výš, co bydlím, hned vedle silnice. Jeden domorodec kdysi prohlásil, že houby si pan X léčí oči, ale chodí si vybírat z pokladu. Měl snad opravdu pan X někde svůj bankomat? Je tam dodnes? Možná ano.Skrývá snad něco tenhle kámen s omšelým portrétem psa?tenhle-pes-unavou-zkamenel.jpg Je v blízkosti jedné ze studánek.

Když pan X zemřel, ještě ten den byl jeho dům vykraden. Údajně se měl ztratit právě hodnotný starožitný nábytek. V dalších dnech se vloupání opakovalo. Dost podivné. Hledal snad někdo z pamětníků bedny? Skoro to tak vypadá. Po jeho smrti se v domě vystřídalo několik majitelů.Zda někdo něco objevil se pochopitelně neví, ale nemyslím si to. Je ona studánka klíčová pro další pátrání? Na zakopaný poklad nevěřím, je to riskantní a chodit do lesa s rýčem by asi bylo hodně podezřelé. A vlastně do kterého lesa? Byl viděn v různých částech místních lesů.  Našel vchod do některých z chodeb, kterých je tu požehnaně? Rozdělil si poklady na malé části na různých místech? Tomu bych věřila. Někde tu tedy jsou bankomaty pana X, možná tak na očích, že to nikoho nenapadne a třeba jednou.................

 

p7220259.jpg

 

chocerady-2012.jpg

 

 

Autor Eva

foto archív Eva, archív Alena

foto mince Ludvíka I. zdroj: net

Chcete vidět krásu Komorního Hrádku dnes?www.mocr.army.cz/multimedia-a-knihovna/filmoteka/dve-vune-komorniho-hradku-42577/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hotel Ostende

(Eva Hypšová, 5. 5. 2012 13:06)

Však také Chocerady a hlavně Hotel Ostende patřil mezi výletní místa celebrit a bohatých lídí, no nejen bohatých, za první republiky mezi velmi navštěvovaná místa. Tenkrát to bylo honosné a velmi výnosné letovisko včetně ubytování. Natáčelo se zde mnoho českých filmů, hlavně s Oldřichem Novým, Adinou Mandlovou, prostě celá plejáda tehdejších herců a filmových štábů znala Chocerady. Je smutné, že dnes je to úplně jinak, ani dětská léčebna respiračních chorob tu není. A přitom je tu pro tyto účely jedinečná oblast......

Re: Hotel Ostende

(Eva Hačmor, 5. 5. 2012 13:24)

Jo, kde ty loňské sněhy jsou. Ale Chocerady jsou v zorném poli filmařů dodnes, připomenu natáčení v zimě na Komorním Hrádku. Je zajímavé, že i dům pana X hrál v jedné pohádce.

tajemství

(Drahuš, 3. 5. 2012 16:16)

Nevím jak reagovat na tento velmi zajímaví článek,ale umím si představit pokladutoužební jak letí do lesů a uštvou se jen proto aby našli aspoň něco málo.Už vidím rozbitej kámen s hlavou psa (nejspíše boxer) pod kamenem obrovská díra.Velmi mne to zaujalo a spíše než poklad který kdybych náhodou měla objevit musela odevzdat našemu nenažranému státu,uvidím poklad v tom,že ještě jsou zde místa kde rostou stromy a jsou louky a řeky.To je pro mne ten nějvětší poklad.

Re: tajemství

(Eva Hačmor, 3. 5. 2012 17:00)

Pro mne taky je největší poklad příroda sama. Máš pravdu, že nenažranej stát by si štrejchnul na něčem podobném. Ale hledajících tu bylo hodně a zatím příroda újmu neměla. Takových míst je hodně, která něco skrývají. A tahle historka je tu notoricky známá desítky let. Neboj.