Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zorka z Bezděkova - vzpomínka

11. 12. 2013

Zorka z Bezděkova - vzpomínka upravena-zorka.jpg

 

            Zorka byla malý hladkosrstý pinč. Po rodičích Nuna z Bezděkova a Bert z Bezděkova. Nuna neměla bonitaci, tudíž Zorka byla bez PP, ale mě se jméno ch.s. líbilo, tak jsem jí ho nechala. Zorka se narodila 14.9.1983 a já ji spatřila téhož roku pod vánočním stromkem. Byl to můj první pes.V té době se malý pinč považoval za psa gaučového, což mnozí považují všechna malá plemena dodnes.

Vedle našeho domu bylo knihupectví a já za výlohou uviděla knihu Pes a jeho výcvik. Okamžitě jsem si jí šla koupit. Paní prodavačka mi však říkala, že ta kniha je o velkých psech. Mně to však nevadilo.

Byla jsem dlouhodobě po operaci kolena, a tak trochu jsem se nudila. Doma jsem ze žehlícího prkna udělala překážku a dle knihy jsem začala Zorku drezúrovat. V brzké době se Zorka naučila spoustu cviků, hlavně na posuňky. Cviky jsem se Zorkou cvičila denně, takže se Zorka perfektně zlepšovala.

Poté jsem se přihlásila na cvičák v Praze - Bohdalci. Pan Fáček, výcvikář, mě pochválil, ale zároveň mi vysvětlil, že nejdříve musím cviky provádět bez posunku. Na cvičáku se Zorka naučila kousat do měkkého rukávu,rukav.jpg prováděla revíry v lese a dělala hlídání svěřeného předmětu. Následně jsem se dozvěděla, že v Modřanech existuje cvičák pouze pro malá plemena psů.

Pod vedením Zuzany Rozové se tam Zorka naučila aportovat a rozlišovat předměty. Jelikož jsem to do Modřan měla přes celou Prahu, rozhodla jsem se, že budu chodit na cvičák Jižní Město. cvicak-jizak.jpgZorka v té době měla složené zkoušky ZOP a ZPU1.

Na cvičišti Jižní Město jsem se dala do řeči s Ilonou Procházkovou, která mi tenkrát také radila ve výcviku. Zorinka se zúčastnila několika závodů a vždy stála na stupních vítězů po boku s německými ovčáky.na-stupni-vitezu.jpg Nedělal jí problém překonat příkop,či vysoký žebřík. Měla mnoho medailí a pohárů. Mnohokrát byla pozvána na předváděčku na různých výstavách. Zorka měla kulatější hlavu a tak tenkrát si ji všimnul František Horák, který v té době dával podklady pro znovuvznik našeho národního plemene pražského krysaříka. Řekl mi, že Zorka je typický zástupce a chtěl Zorku do chovu. Já jsem však odmítla, já jsem štěňátka u Zorky nechtěla. Na tomto cvičáku jsem si udělala instruktorský kurz pro malá plemena pod vedením Břéti Ťujíka.

A tak dál Zorka dělala kariéru v oblasti služebního výcviku. Pak složila zkoušku ZMMP a miniagility1.Dokonce ve svých 13 letech zvítězila v soutěži Šikula. To už jsem vlastnila fenu německého ovčáka Corry Honest.zorka-a-corry.jpg Zorka ještě dokázala vychovat od štěněcího věku, až do dospělosti fenku křížence čivavy Dáju, kterou jsme si pořizovali,abych nebyla sama, až Zorka nebude.

Zorinka zemřela dne 17.7.2000 v poledne. Napapala se, odešla od misky a padla.

Corry byl pro mě těžší oříšek.V té době,kdy jsem si ji pořizovala jsem dělala hlídačku v autobazaru a psa jsem potřebovala k práci. Jako koníčka jsem měla historický šerm a celé léto jsme vystupovali na pražském hradě.Takže Corry mi zatím cvičila moje kamarádka,která s ní složila zkoušku ZVV1. Když sezona šermu skončila, tak jsem s Corry udělala zkoušku BH,RH-E a ZZP1. Corry byla vlažnější v kousání,bála se klacku, takže na IPO to nebylo. Corry se však perfektně prosadila u šermířů , a tak několikrát vystupovala v rekonstrukcích historických bitev. Nebála se ohně ani pyrotechniky. Na stará kolena Corry úspěšně složila ve svých 10 letech zkoušku ZOP.

Dájenka - kapitola sama pro sebedaja.jpg. Kupována byla jako krátkosrstá čivava. Dnes je Dájence 15 let a váží 10kg. S Dájenkou jsem chodila na cvičák Kladno Rozdělov,neboť roční poplatky na tomto cvičáku byly pro mě přijatelné. Zde jsem dělala instriktorku až do roku 2004. V té době jsem byla již plně invalidní. Dájenka zložila zkoušku ZOP a ZPU1. Několikrát stanula na stupních vítězů na soutěžích v tanci se psem v kategorii zdravotně postižených psovodů. Pak ji bohužel napadl německý ovčák a Dája se stala bázlivou a na cvičák jsem ji nemohla už dostat. Dnes tato 15 letá babička si užívá pokojného stáří.

Dita - pražský krysařík .Ditu jsme si pořídili hned po smrti Zorky z Bezděkova.Bohužel se zjistilo ,že Dita má vrozenou vadu srdíčka, a tak byla vždy pomalejší, brzy se unavila a byla jak skleníková kytička .Přes to jsem s ní zvládla udělat zkoušku ZOP. Dokonce byla třetí na mistrovství ČR v tanci se psem v kategorii zdravotně postižených psovodů. Pak tuto kategorii zrušili,neboť je to nevhodné, protože jde o prestižní záležitost. I přes vadu srdíčka se Dita dožila 13 let. Zemřela letos v únoru na celkové selhání a pyometru.

No a jsme u nejmladší a nejrozpustilejší holčičky Zorky II.zorka-ii..jpg

Zorinka je pražský krysařík. Ta se zatím učí cviky obedience. Jelikož jsem vážně nemocná, každou chvíli v nemocnici ,tak na víc si netroufnu.Obedience se dá klidně cvičit v pokoji, nebo až bude teplo, tak u nás na dvorku. Pozdeji bych se chtěla zaměřit na coursing.

Autor: Pavla Magdalena Zemanová

Já ještě připojím pár vzpomínkových fotek z archívu paní Pavly a nemohu si odpustit malý dodatek.

bodovaci-karta.jpg

corry-na-zkousce.jpg

jarni-zavod.jpg

kladina.jpg

 

Paní Pavla se totiž věnuje i caviaterapii se svým morčetem Ivánkem, když jsem viděla, jak úžasně reagovali pacienti v hospicu, prostě to musíte vidět také.value="always">

Moc děkuji paní Pavle za krásné vzpomínání a za to, že prostě je. Byla to právě ona, která nám darovala sv. Františka do Lesa psích duší. Děkujeme a přejeme to nejdůležitější - hodně zdraví.

Zpracovala Eva Hačmor 

REKLAMA:

 banner-fitmin-web.jpg

 

banner-z-trojmezi.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

poděkování

(Pavla, 11. 12. 2013 14:00)

Paní Dano děkuji

prima život s pejsky

(Marina.h@seznam.cz, 10. 12. 2013 22:41)

Krásné čtení

(Dana, 10. 12. 2013 12:32)

Paní Pavlo je to nádherné čtení a přečetla jsem si Váš článek,jedním dechem.Děkuji Dana.

poděkování

(Pavla, 10. 12. 2013 11:52)

Děkuji moc za zveřejnění článku,moji čtyřnožci si to zaslouží.

Re: poděkování

(Eva Hačmor, 10. 12. 2013 12:00)

Určitě si to zaslouží a Vy také.