Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomínky z deníčku známé kynoložky - r. 1979

6. 1. 2016

Když jsem dostala od Ilony Procházkové naskenovaný deníček, byl to jeden z těch dárků, který vás ihned dostane. K tomu ještě dvě staré fotografie, obě pořízené na starém hostivařském cvičáku.na-hostiku.jpg Je zajímavé, jak nikdo, kdo na tento cvičák chodil, na něj nezapomíná a to jsme většinou prošli všichni mnoho cvičáků. Prostě to už nikdy nebylo ono. Staré fotky jsem ukázala svému muži, schválně, jestli mne pozná. Zcela neomylně ukázal na prostřední postavu, prý to jsem já:-). Trochu se sekl:-), na prostřední fotce je Standa Rohla s Luckou. Já jsem na napravo:-). Pěkně mne tím rozveselil:-).aport.jpg

Ilonu Procházkovou znáte už tady z Hačmoru, ale mnozí osobně. Mne také, ani tehdejší moje Lissa Franše není mezi pejskaři zapomenuta. Standa se věnuje chovu belgičáků, už není tak hubený a roztomilý:-). Vašek se někam ztratil, ale třeba si jednou článek přečte a ozve se. V dalším povídání se deníček, který psala Ilona zmíní o Heleně Šachové a jejím Hillovi ze Zlaté přilby. Ani ta není mezi pejskaři neznámá.

První deníčkový zápis je úsměvný. Dnes si nedokážu představit, jak jdu na výlet a huláká mi do toho tehdejší kazeťák. Dnešní mládež asi ani neví, co to bylo, ale tehndy to byl naprostý hit a kdo ho měl byl in:-).  I délka našich procházek by asi dnešní pejskaře a i pejsky odrovnala. Také představa, jak lačně se pejskaři vrhali na nucený výsek, viz druhý úryvek deníčku, ono maso nebylo ani pro lidi, tudíž představa, že v Benešově se dalo maso koupit a v Praze ne, to je něco dnes nepochopitelného. Cvičák nám sice nějaké to maso zajistil, ale mnohdy to nestačilo. A zvěřina? Ta už nebyla vůbec k sehnání, tak moc mé rodiče neodsuzujte:-)))))), že sebrali pejskům kus zajíčka:-). Já zvěřinu nejím, tehdy jsem se za ně dost styděla. Dost už vzpomínání, moc díky, Ilčo, za deníček, který jsi celá desetiletí schovávala. Škoda, že se nedochovaly fotky.

 

Dne 28.1. 1979, Standa navrhl, abychom my čtyři, on, Ilona, Vašek, Eva a naše psí holky, Lucka, Džimina, Cita a Lissa šli do Průhonic na výlet z Hostivaře pěšky. Po cestě si můžem různě cvičit a bude to fajn. Jeho návrh byl přijat. V neděli se toho na cvičáku stejně moc neděje, tak tohle bude lepší.
Založili jsme tedy partu pro výlety a výcvik v terénu. Zakoupili jsme kroniku, pokladničku a slíbili si, že každý týden dáme 5,-, aby bylo na výdaje, až pojedem na čundr, který už jsme také měli v plánu.
Průhonice byl tedy náš první společný výlet, sešli jsme se v 9 hodin u hostivařské přehrady. Cesta do Průhonic byla hezká. Všude bylo plno sněhu. Vašek vzal kazeťák a cesta při písničkách ABBY rychle ubíhala.
Asi 2 km před cílem jsme našli čerstvě střeleného zajíce, a tak jsme si řekli, že až půjdeme zpět, vezmeme ho na jídlo pro psy. Po 12. hodině jsme dorazili do cíle, tedy před průhonickou hospodu, hlad už na nás doslova visel. Moc vybírat jsme si nemohli, ale párky s hořčicí a chlebem, jediný chod, co v hospodě měli.
Najedli jsme se a vydali se do Průhonického parku. Prošli jsme první část, udělali pár fotek a pro husté sněžení jsme se radši otočili k domovu. Cestou jsme sebrali zajíce, nesla ho Ilona a kolem 18. hodiny jsme byli doma.
Hned v pondělí jsme se sešli u Evy, abychom stáhli a rozdělili zajíce. Standa stahoval, Ilona mu ho pomáhala vyvrhnout. Jenže nastal problém v podobě žravých Evinných rodičů, kteří dostali na zajíce velkou chuť. Tak nás připravili o půlku kořisti. Zbytek byl rozdělen mezi Ilonu, Standu a Vaška.

Další výlet je plánovaný na únor.

Tentokrát se k nám přidala Helena s Hillem. Ráno jsme se sešli na hostivařském nádraží a naše cesta vedla do Benešova. Cesta městem měla úspěch, narazili jsme na krámek s nuceným výsekem, Standa, Ilona a Vašek zakoupili maso pro psy a ještě, že Ilona měla velký batoh, kam se vše vešlo. Poté jsme se vydali na benešovský cvičák, kde jsme si zacvičili a udělali obrany. Hned jsme byli pozváni na branný závod 24.2. 1979, účast jsme rádi přislíbili.
Hlad jsme ukojili v restauraci Na knížecí, kde jsme se skvěle najedli a ještě psi mohli být v teple. Odpoledne jsme navštívili Konopiště, tedy jen zahrady, opět se fotilo a už byl čas návratu. Domů jsme dorazili večer.
Na závod se později vypravila Eva s Lissou, Standa s Luckou a Vašek s Citou. Ilona byla na horách. Eva dopadla dle ZVV2 na 4. místě. Mohlo to být lepší, při branných prvkách netrefila stodolu, natož terč a body se sčítaly. Vašek i Standa šli dle ZM a podělili se i předposlední a poslední místo.

A nyní slíbené fotky od Mariny, zde nástup bez psů na zkoušky r. 1977 cvičák v Hostivaři

nastup-bez-psu.jpg

Nástup na place se psy ve spřátelených Kolovratechnastup-se-psy.jpg

Marina, Jirka a vlkodav Lord lord.jpg

Jedna vzpomínková na Jardu Mohra, na fotce z mezinárodní výstavy v Brně, drží právě Lorda, vlatním jménem Baloor del Monte, interšampión. Byl to vynikající kynolog, hodně jsem se od něho naučila a moje Lissa ho přímo zbožňovala, jako jeden z mála psů na cvičáku. Jarda totiž choval lišky a psům to většinou bylo odpudivé. Protože Jarda i Lissa jsou už v tom psím nebi, kde jinde, tak doufám, že Lissa je s ním ve svém živlu.lord-2.jpg

Tou další fotkou možná překvapím Ilonu, pejskové jsou, její Džimina a Mariny Arko, oba výborní psi s všema zkouškama, co se tehdy dalo.ilona-a-dalsi.jpg

Ještě jedna ryze cvičáková fotka z Kolovratalma--arko--dzimina.jpg

A zakončím to rokem 1980 svou Lissou Franše a malou Zarou - Zira Franše

lissa-a-zara.jpg

Tak snad se vzpomínání trochu líbilo.Děkuji moc Marině za fotky a Iloně též za fotky a deníček

Eva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

naše mládí

(Ilona, 11. 1. 2016 22:36)

já když jsem to doma objevila a četla-krásné nezapomenutelné vzpomínky. Super parta lidiček. Jo hostivařský cvičák, kde ty krásné časy jsou...

Re: naše mládí

(EVA, 13. 1. 2016 10:28)

Někdy je škoda, že čas nejde vrátit:-(

kdo mě to nutí doplňovat :)

(Marina, 7. 1. 2016 22:46)

Kdekomu slibuji, že se pustím do pejskařského psaní. A hlavně sobě, protože jsem si předsevzala - a trochu už započala - pokračování knížky Kolja aneb to neznáte mého psa, kam jsem byla dotlačena ke čtyřem kapitolám :)
Inu, fotek mám spoustu, na rozdíl od času k jejich skenování, ale nebojte. Tak teď tedy pár doplňků a popisků:
Standa Rohla na čundr vozíval spacák i pro svou Lucku - moc mě to tenkrát rozesmálo a možná vyhrabu i fotku. Standa je mimochodem i na fotce z nástupu na zkoušky v Hostivaři - úplně vpravo.
Další fotka je z nástupu na závody v našich spřátelených Kolovratech, odkud pochází i trojportrét Almy, Arka a Džiminy.
Jardu Mohra milovala Lissa a taky Arko i Lord. Navzdory Jardovu varování: "Arko, ty bejku, já si tě hlídám!", vždycky se Arkovi podařilo nenápadně se přitočit a počůrat mu nohu nebo aspoň holinky. Zbožňovala ho i Vendulina boxerka Bessina (Vendula stojí na hostivařské nástupové fotce pátá zleva). Za Lordovým titulem interšampiona do velké míry stojí i Jardova chuť jezdit s námi po výstavách, kam jen to tenkrát naše zřízení povolilo. Uvedená fotka je z Brna. Tak pro dnešek vše, příště zase něco :)

Re: kdo mě to nutí doplňovat :)

(EVA, 8. 1. 2016 12:31)

Jo, opravím to:-)

Tak mne to pinklo do Chocerad... a K. H.

(JosKrej, 6. 1. 2016 19:34)

Ahoj Evo!
Jo, tak v 77. jsem byl... ehm, ehm... na kopci nad Choceradami, co stojí hento ta chalupa, Komorní Hrádek se to tuším nýčko menuje...
Chodil jsem na Šibřinky do Ostende, na pivo (Velkopopovického kozla) do Hvězdonic, dnes je z hotýlku ruina. V Choceradech mne stříhala mlaďounká a hezounká kadeřnice J. S., slipky - proklatě nevojenské prádlo, jsem kupoval někde naproti Ostende, zubní pastu Erilex aj. vedle v drogerce. Kláštorné červené, zvané též "Svíčka", v sámošce, nebo v Samechově. Tehdy tam byla taková dlouhovlasá brunetka...Achjo...
Včil abych nasadil optiku, abych vůbec přečetl kontrolní kód...

Re: Tak mne to pinklo do Chocerad... a K. H.

(EVA, 7. 1. 2016 10:48)

Ahoj Pepo, slipy jsi nakupoval u p. Hamouze, v Praze tehdy nebyl kloudný sortiment, tak jsme tam nakupovali také. První cesta z Prahy vedla do místních obchodů a pak do hospody k p. Dleskové pro čerstvý chléb a dortíky.

Slza v oku

(Drahuš, 7. 1. 2016 8:16)

Proč slza v oku? Protože jí tam mám, ne snad ze smutku, ale s krásných vzpomínek. Vrátila jsem se do svích dětských a i mladých let a přesně vím o čem je řeč. Od výletů po nucené výseky- tedy až na toho zajíce :) po návštěvy jiných cvičáků, kde se nikdo neofrňoval, nepomlouval, ale s radostí zval na závody. Kde každý každému přál. Jsem ráda, že jsem si tohle mohla prožít. S partou super lidiček. Evi buď šťastná za i těch pár foteček je to úžasné. Bohužel mě žádné nezůstali. Kdybch si mohla v životě vybrat kterou dobu prožít ještě jednou. Tak přesně tuhle. :)

Re: Slza v oku

(EVA, 7. 1. 2016 10:45)

Krásně napsaný komentář, díky. Ta pejskařina byla tehdy úplně o něčem jiném.

Vzpomínky

(Věra, 6. 1. 2016 19:16)

Krásné vzpomínky z deníčku i fotky...moc se mi líbí :-)

Re: Vzpomínky

(EVA, 6. 1. 2016 19:18)

Jo, je to táááák dávno.....

Vzpomínky

(Pavla, 6. 1. 2016 18:10)

Tedy,to je krásné počteníčko,dýchá z toho atmosfera starých svazarmovských cvičáků

Re: Vzpomínky

(EVA, 6. 1. 2016 19:16)

Díky.