Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bacha, má samopal

8. 1. 2023

Bacha, má samopal1961-ladislav-david.jpg

Přesuneme se v čase, kdy samopaly na náměstí asi nikoho nerozhodily. Fotky, co mi přišly mailem od kamarádky Mariny, mne dostaly. Jedna byla víc, než pouze o závodu dle ZVV3 v únoru 1961. Byl na ní pan Ladislav David, člověk, který můj a nejen můj život ovlivnil na další desítky let, ale k tomu se vrátím. Vidíte, že výcvik se odehrával v reálu, dovedete si to dnes představit?

Na fotce na kopečku je vidět náš dům. Před ním stojí obrovský ořešák, tak je dům dost krytý. Byl tehdy růžový a babička za to měla u soudruhů vroubek. Vykořisťovala lidi svým obchůdkem, který jí v roce 1948 vzali a skončila u mytí nádobí v jedné hospodě. Asi měsíc po závodu, po kterém zbyla jedna fotka, se moji rodiče pomilovali a já byla na cestě. Když jsem vykoukla na svět, určitě jsem byla zklamaná, že na porodním sále není ani jeden pes. K tomu jsem se dopracovala:-) až po 9 letech zbožných přání a můj život se poté přesunul na hostivařský starý cvičák, kde jsem potkala mimo jiné fajn lidi i Marinu. Vidíte, letí to. Hodně psů mi prošlo životem a já jim děkuji. Učila jsem se celý život a dodnes mne pes dokáže překvapit. Jsou to dokonalé bytosti, které občas nechápeme.

Vrátím se k panu Davidovi. Nikdy neměl vlastního psa, ale vycvičil jich plno a ne vždy se jednalo o psy bezproblémové. Jen jedna taková příhoda. Dostal na výcvik velkého knírače, který byl velmi napadavý a majitelé ho nezvládli. 

Psa  tehdy dal do kotce a pes dělal vše, aby ho dostal. Pan David si jeho běsnění nevšímal a chodil jíst vedle zavřeného kotce. Vychutnával si každé sousto a běsnění po několika dnech, kdy pes dostával jen záchovné minimum, ustalo. Nastalo prošení o sousto. A to při dalším požitkářském a pomalém vychutnávání, bylo vyslyšeno. Protože láska prochází žaludkem, je to ten knírač na fotce při vrcholovém závodu. Láďa, jak mu můj táta říkal, ( byli kamarádi a spolupracovníci), byl prostě jednička. Škoda, že zlá nemoc ho vzala předčasně, doma mu byl pes nakonec povolen, ale už žádný nebyl. Možná znáte jeho Memoriál Ladislava Davida, který se koná na novém cvičáku v Hostivaři.

Druhá fotka zachycuje nástup na cvičáku v Hostivaři, obě pocházejí  z archivu Georga Pokrovského.  Jeho vlkošedé ovčáky můžete vidět  v tehdy dobových filmech. U někoho už nevíme, kdo to je, tak neváhejte, když někoho poznáte a dejte nám vědět. branny-zavod--cvicak-1961.jpg

Je to zvlášťní, ale v noci mne něco vzbudilo a začal mi hlavou doslova proudit tento článek. Celý den mne to honilo k počítači, ale znáte to, dostala jsem se k psaní až večer. A tehdy, když jsem Marině poslala náhled, mi odepsala, že Georg Pokrovskij dnes zemřel. 

Uctěme jeho památku. V české kynologii to byla významná osobnost.light-1670175__340.jpg

Děkuji Marině za fotky, snažily jsme se obě získat ještě nějaké informace, ale uběhly dva roky a  bohužel nic jsme nesehnaly

p. Pokrovskému, že fotky pečlivě schovával do dnešních dní, škoda, že článek už si nepřečte.

Díky Marině, která dodala ještě fotku i Georga, tak pro pamětníky sem jednu dáme.gp-1961.jpg

Děkuji tehdejší době, že jsem se hodně naučila. Svazarm byl prostě fajn.

Zapsala Eva

přísně editovala Marina, děkuji. Bylo mi milovanou osobou žvatláno do druhé části a podle toho to vypadalo. Tak se omlouvám, kdo četl needitovanou verzi.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Stará garda Hostivaře

(Lída Kotlíková, 10. 1. 2023 15:26)

Píšu za manžela,protože tu dobu Pokrováka jsem nezažila,ale byl velká osobnost a kamarádil se s Ládou Kotlíkem/mým švárou/,tak mu tu smutnou zprávu pošlu.Kolik mu bylo? + - 90?Luštili jsme doma hromadnou fotku a míníme,že to je parta co přešla ze Strašnického cvičáku,který se zrušil a přestěhoval do Hostivaře,Láda by určitě někoho identifikoval,ale on už skoro vůbec nevidí...Ten chlap s kšiltovkou by měl být Mirek Kolovecký,jinak je škoda,že ta doba pravé pejskařiny,kdy čl.příspěvky byly 50kč/za rok a obrany zdarma nebo za panáka rumu jsou nenávratně pryč a už se nevrátí.Vzpomínky nám však zůstanou.

vzpomínka

(Ilona, 10. 1. 2023 11:32)

Na p. Davida taky ráda vzpomínám, byl to výborný člověk a hostivařský cvičák-super parta lidí (Jarda Mohr, Snopek, Havránek, Sankot, Dohnal,Bauer )snad si někdo vzpomene na další. Tam jsem začínala cvičit s Džiminou, kříženou kníračkou, tam začaly mé kynologické úspěchy a zůstalo do dnes spousta kamarádů (Eva Slivanská, Míša Brotánková, Lída Kotlíková, Olina Davídková,Marina, Olga Váňová, Helena Šachová)
Moc ráda na tu dobu vzpomínám.