Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čerti v Čechách

30. 12. 2010

083hacmor20101229.jpg 

S čerty nejsou žerty a kam čert nemůže, nastrčí ženskou. V české kotlině jsou čerti tak trochu jiní, takoví ryze čeští. Někdy se nechají přelstít, někteří se dají i zdomácnět a pak i rohy upilovat, tvrdí to lidová vyprávění. Rádi se přestrojují za myslivce, že ani jedno dívčí srdéčko neodolá. Káča by mohla vyprávět. Kdyby se nedržela čertovi na zádech jako klíště, špatně by skončila. Rádi na sebe berou i jinou podobu zvířecí, například černého kocoura, havrana, bezhlavého koně nebo ohnivého psa.  

Jejich stopy jsou rozesety po celých Čechách. Zaručené spolehlivé „cesty do pekel“ jsou i v našem nejbližším okolí. Nedaleko od lesní samoty u Divišova je v zemi dlouhá chodba. Jmenuje se Čertova pec. Je to prý tajná chodba vedoucí až do zámku Šternberku, vystavěná za Žižkovy doby. Podle pověstí v ní čert pekl brambory a proto přišla tak ke svému jménu.

Nejblíže k čertům máme mezi Sázavou a Vlkančicemi, tam na louce hrával kuželky svatý Prokop a čert mu musel běhat pro zakutálené koule až dolů k řece na louku Trapilku. Také prý svatý Prokop se dvěma čerty zapřaženými v pluhu vyoral Čertovu brázdu , terénní útvar táhnoucí se jako rokle od Černých Bud na východ, pak na sever přes Lipany až do Chotouně, Prokopova rodiště. S čertem také vyoral řečiště Sázavy. Jak se ďábel vzpouzel, brázda byla nerovná a Sázava se proto dnes tak klikatí. Svatý Prokop patří k našim čtyřem nejvýznamnějším světcům, a jeho atributem je mitra (obřadní pokrývka hlavy) a čert na řetězu.

S čerty měl údajně smlouvu i Jakub Krčín, který je znám jako krumlovský purkrabí a stavitel rybníků v jižních Čechách. To je ale dlouhé vyprávění a tak si ho nechám až po Novém roce.  

30. prosince 2010 Alena

 

Ilustrace akademický malíř Radim Vejvoda

Literatura :   Pavel Toufar Český Meran

Martin Stejskal a Albert Marenčin Labyrintem    tajemna  

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

noic

(vendulka, 28. 9. 2012 7:51)

ahoj jsem vendulka a jemi 10 let a prosím čerti aby kemně nechodili já sem hodná maminka mi říká že sem sluníčko děkuju a zdravím zdraví Vendulka vopravilová lucifera

Re: noic

(Eva Hačmor, 29. 9. 2012 7:56)

Ahoj Vendulko, určitě jsi maminčino sluníčko. Víš, čert občas navštíví každého, ho nepozdravuj, ale popros hodné bytosti, aby tě chránily.

Čerti

(ms, 28. 2. 2011 22:51)

Ti čerti jsou nějak moc pracovití.

Re: Čerti

(Eva, 1. 3. 2011 5:10)

Až moc podezřele pracovití, kolikrát mne to zaujalo.

Čerti v Čechách

(Jan, 1. 1. 2011 10:25)

Doporučuji sledovat v tyto dny pohádky v televizi,a číst knihy týkající se české lidové tradice,říkanky a báchorky,a sledovat společné specifické znaky které jsou pro všechny tyto pověsti téměř stejné nebo společné,z těchto specifických znaků lze pak možná více méně usoudit kdo asi byl,je čert a jak to s čerty vlastně bylo..

Re: Čerti v Čechách

(Alena, 2. 1. 2011 16:37)

Pohádky = inspirace a neuvěřitelné zrcadlo vědomostí. Mám je ráda a ještě raději je čtu vnučkám. Už si je samy vybírají a ta jejich volba stojí za zamyšlení.

To je překvápko

(Eva, 31. 12. 2010 10:13)

Alenko, pěkné, ani já nevím, že sv. Prokop hrával kuželky u Vlkančic. Tahle historická postava je vůbec zajímavá a myslím, zatím záhadology nedoceněná. Někdy se tu k němu musíme vrátit.

Re: To je překvápko

(Alena, 31. 12. 2010 13:52)

Těch zajímavých informací o sv.Prokopu je řada, třeba že v Sázavském klášteře už začátkem 13.stol se sloužila slovanská liturgie. Jediná v Čechách. A návštěva Sázavského kláštěra je zážitek. Úžasné gotické fresky se samodruhou manželkou Karla IV. a nebo zlobivý malý Václav. To se musí vidět!