Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvouhlavý pes a tajemní patroni v Hrusicích

28. 5. 2011

 img_3064--4-.jpg

Údolí vedoucí k Hrusicím už učinil pan Lada magicky čarovným, když napsal knížku Bubáci a hastrmani. Hrusice jsou především známé historií minulého století a muzeem již zmíněného rodáka, malíře a spisovatele Josefa Lady. Mně však do téhle malebné vesnice přivedla jiná historická perla. Potřebovala jsem pořídit nějaké fotky pro Evu ke článku, který připravuje. Fotky tří kopců jsem úspěšně pořídila a cestou domů jsem odbočila do Hrusic. Dočetla jsem se totiž zajímavou informaci o místním kostelíku známého z Ladových obrázků.

Stalo se při bouřce 9. června v roce 1853, když do kostelní věže uhodil blesk. Ten projel věží a pak severní zdí kostela a rozpukl omítku. Farníci chtěli zeď opravit a po odstranění staré vrstvy se objevil skvost, který je ojedinělý.  Románský kamenný portál z doby, kdy na místě kostela stála původní stavba kaple z roku 1205.img_3063--2-.jpg

Jedinečnost původní stavby je umocněna i severo-jižní orientací, která je zcela výjimečná. Většina sakrálních staveb je situována západo-východním směrem. Tyto křesťanské stavby byly budovány na místech pohanské síly a obětiště byla vždy situována směrem k východu slunce. Proč byla v malé vísce vystavěna kamenná kaple, proč materiál i výrobu zajišťoval sázavský klášter vzdálený asi 20 kilometrů? Už jen přeprava červeného pískovce ze sázavské stavební huti musela být obtížná. Můžeme se jen domnívat, že důvodem je síla, která v místě kaple byla a která měla být stavbou označená a umocněná. Nad ústupkovým portálem s figurální výzdobou je umístěn rodový znak sázavského opata Rieginharta, označovaného za Donáta stavby. Dvě postavy patronů umístěné v tympanonu mohou být sv. Václav a sv. Vojtěch, Václavovi je kostel dnes zasvěcen. Vzhledem k nedostatku informací se můžeme jen dohadovat. Mohou to být i Cyril s Metodějem. Atributy, které postavy mají, jsou kniha, pastýřská hůl, květ lilie a kříž.  Sázavský klášter byl tehdy jediným v Čechách, kde se prováděly bohoslužby v staroslověnštině. U nohou obou patronů je zobrazeno dvouhlavé cyril_and_methodius.jpgzvíře snad pes. Mělo to být vyjádření podrobení staré víry křesťanstvím? Pes býval znamením pohanství a bývá ztotožňován i s bájným ptákem fénixem. Může to být tedy  i dvouhlavý drak a jeho síla podrobená křížem.

Podle atributů se kterými bývají svatí zpodobňováni, bych se přikláněla k verzi Cyrila a Metoděje. Ti bývají prezentováni Cyril s knihou a holí a Metoděj s křížem. Pokud bychom měli mít zpodobněného Václava, měl by mít meč, kopí s praporem nebo štít s orlicí. Svatý Vojtěch zase bývá zobrazen s růží na štítě, palmovou ratolestí, kopím nebo veslem. (obrázek C+M zdroj Wikipedia)  

Portál i dnes, ač zůstal zazděný, vyzařuje velmi silnou pozitivní energii. Je to snad tím, že leží v blízkosti pramene energie, anebo je na významném průsečíku vyzařovacích linii.  Jsou tím zdrojem tři „pyramidy“ kopce, ležící právě v prodloužení pomyslné linii jižním směrem a které jsem před tím fotila?

27.5.2011 Alena

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...a zase ta hůl

(ms, 28. 5. 2011 18:39)

...jako u Kellyho....mě ti dva pánové spíše připomínají kněze ze seriálu stargate, kteří pocházeli z Ori (?)....http://stargate.wikia.com/wiki/Prior_(P3X-421) ....co je jěště zajímavější, tak v Beskydech na Radhošti je sousoší Cyrila a Metoděje a naproti v dálce je socha boha Radegasta ...http://cs.wikipedia.org/wiki/Radegast_(socha) ...a ty mi zase připomíná rasu Unas ze stargate opět... http://stargate.wikia.com/wiki/Unas

Re: ...a zase ta hůl

(Eva, 28. 5. 2011 19:28)

Že jo? Taky jsem si toho před časem všimla. Ale proč by Radegast nemohl být z čeledi Unasů.

Re: Re: ...a zase ta hůl

(ms, 28. 5. 2011 20:54)

Na tom jsme se s Tomášem taky shodli...koukněte tady

http://www.marsanomalyresearch.com/evidence-directories/main/main-directory.htm

plno fotek z marsu, všude samé lebky bytostí a zvířat...a jiné další...kdopak asi napadnul marsovskou civilizaci ?...a co když existovalo "stargate" cestování v rámci sluneční soustavy...na marsu má být normální atmosféra...atd. atd.

Re: Re: Re: ...a zase ta hůl

(Eva, 28. 5. 2011 22:22)

Pááni, teda málem mi vypadla očka. Zítra si všechno musím pořádně pročíst, dnes už mi to nemyslí. Docela by to mohlo být téma na Hačmoru. Díky.