Jdi na obsah Jdi na menu
 


Delfín a Hradčany

26. 4. 2011

220px-lycian_apollo_louvre_left.jpg

S bohem Apollónem, jakožto slunečním bohem snad souvisí to, že areál na Pražském hradu protíná významná slunovratová přímka. A tak jsem si ve své fantazii spojila delfíny, stříbrný koráb bílých labutí a severskou pohádku v jeden příběh.  

Čtyři informace zdánlivě nesouvisející, se mi spojily v jeden celek. Viděla jsem na National Geografic, jak pod roztálým ledem arktického ledovce byly nalezeny zbytky subtropické bohaté vegetace. Vysvětlení nálezu je několik, například posun kontinentů nebo vychýlení zemské osy, tím by se zásadně změnila klimatická pásma, jak je známe dnes. To by pak dávalo za pravdu jedné řecké báji. Vypráví se, že Apollón, když v kraji nastával podzim, odlétal ve stříbrném voze tam, kde vládlo věčné jaro. Do svého sídla se vracel, až když skončila zima. Rajská země Hyperborea se nacházela na severu za polárním kruhem. Brávala ho tam už jeho matka Létó a zajímavý je i dopravní prostředek, kterým cestovali, stříbrný vůz tažený sněhobílými labutěmi. On byl prostředníkem mezi dálným severem a Středomořím a Apollón při své cestě mohl mít mezipřistání na ostrohu nad řekou (Vltavou) tvarem připomínající delfína. Další zajímavou souvislost uvádí Bohumil Vurm. Jsou to slova, vložená do úst  kněžny Libuše, z nichž se dovídáme, že hora tohoto místa se zkrucuje na způsob delfína, mořského vepře, směrem až k řece. Místní název ulice Na Opyši vedoucí z Klárova do strmého kopce k východní bráně. V staročeštině opyš je ocas, ocasní ploutev. Ačkoliv řečtí bohové sídlili na Olympu Apollón mněl palác v Delfách a ty mají svoje pojmenování podle delfína. Tím by se dal vysvětlit, kde se vzal tak nezvyklý místní název. Katedrála na Hradčanech je ostatně postavena nedaleko a na místě silného energetického zdroje. A na konec jsem při čtení pohádek vnučkám, narazila na pohádku snad grónskou, ve které se princ Lini a jeho krásná Signi  zachrání tím, že obryním vezmou jejich postel, která létá, a kterou nosí bílé labutě. Tahle postýlka uměla ještě jedno kouzlo, po vyslovení zaklínadla uspala a pak probudila spáče ležícího v ní.

Po spojení jednotlivých střípků, by se mohly převyprávět třeba takhle: V dávných dobách, kdy klima bylo odlišné, než dnes, na zemi žili obři a žili zde bohové, kteří vládli lidem. Zlatá božská mládež cestovala stříbrnými dopravními prostředky do zimních letovisek a dlouhou cestou, s mezipřistáním čerpáním energie na další let, mohli trávit hybernací. 

No nejsou báje a pohádky bezvadné čtení?

25. 4. 2011 Alena

Prameny: Aleš Česal – Tajemná místa Čech, N.A.Kun - Staré řecké báje, obrázek Apollón - Wikipedia 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář