Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chrliče Svatovítské katedrály a jejich tajemství

8. 3. 2011

img_0452--2-.jpg

Foto kroužek, kterého jsem členem, pořádal procházku v okolí Pražského hradu. Pilně jsem se zúčastnila a protože jsem dorazila dřív, prošla jsem se okolo katedrály. Ač jsem fotografovala architekturu, několik „gargolů“, neboli chrličů, jsem vybrala, protože při troše fantazie v nich můžete vidět trochu psí krve.  

 

Chrlič = vyústění okapu vystupující ze střechy, které chrání zdivo před vlhkostí. V gotice ztvárněný jako groteskní figury zvířat, lidí, bájných bytostí, jejichž symbolický význam dnes již často nelze vyložit. ( W. Koch - Encyklopedie evropské architektury)

8.3.2011 Alena


Zamysleli jste se někdy, proč právě chrliče vypadají, jak vypadají?Proč se nejvíc objevují v období gotiky, později v období baroka? Bytosti naprosto zvláštního vzhledu, navíc s křídly, evidentně při vzletu. Byly tyto bytosti běžné ve své době a pro svou velikost raději startovaly z nejvyšších míst v krajině, což například gotická katedrála bezpochyby splňovala? O pozorování těchto záhadných tvorů jsou dodnes záznamy po celém světě.  Jejich rudě žhnoucí oči už vyděsily nejednoho člověka, ale neznám záznam, kdy by zaútočily. Spíš naopak, podle svědků, rychle odlétají. I chrlič - bytost křížená, vypadá, jak při startu. Znal jeho tvůrce živou předlohu? Byly snad tyto bytosti uctívány, jak ochránci? Co se stalo při bitvě na Bílé hoře, která vlastně vůbec neproběhla. Čeho se obě strany tak vyděsily? Proč bizardní architektura baroka se vrací ke zpodobňování těchto bytostí? Byla jim dána pocta i v této době? Podle mne ano. Živé předlohy asi inspirovaly tvůrce po celém světě a už tisíce let zpátky, ale o tom třeba někdy jindy. Eva           8.3.2011

 

Náhledy fotografií ze složky Chrliče

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Chrliče

(William McCulloch, 4. 4. 2016 18:50)

Perfektní! Díky za článek.

Re: Chrliče

(Alena, 10. 4. 2016 11:21)

Děkuji, někdy je zajímavé se podívat na architekturu jako na příběh - zprávu stavitelů. Interpretaci poselství lze jen tušit.

Re: Chrliče

(Alena, 10. 4. 2016 11:22)

Děkuji, někdy je zajímavé se podívat na architekturu jako na příběh - zprávu stavitelů. Interpretaci poselství lze jen tušit.

Chrliče

(Eva, 20. 1. 2011 17:51)

Teda to je paráda.