Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zavolejte svému psovi

1. 6. 2011

GPS pro psy

Moderní technologie určování polohy, známá jako GPS (Global Positioning System, zřízený a provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických), již pronikla snad do všech oblastí našeho života. V provedení automobilní GPS nás spolehlivě naviguje na silnicích, jako turistická GPS v přírodě, je již běžně integrována do mobilních telefonů a v poslední době se uplatňuje i v zábavě, například v celosvětově provozované hře Geocaching. Samozřejmě nezastupitelné místo má ve vojenském použití, pro které byla původně vyvinuta, je nezbytná pro policii, záchranáře a další profesionální použití. Lze pomocí ní přesně, rychle a spolehlivě zjišťovat polohu, sledovat auta, osoby - a nyní i psy.

Pro netrpělivé, kteří nechtějí nebo nepotřebují číst dále: odkaz na konkrétní produkty.

GPS obojky pro psy - princip činnosti a provedení

geodog_dummy-top-cz.jpg

GPS pro psy má na rozdíl od obecně známých aplikací v automobilu, turistické GPS nebo mobilu jedno specifikum: nepostačí zde prosté určení a zobrazení polohy. S tím by si totiž pejsek opravdu nevěděl rady, a ostatně tato informace není určena jemu, ale jeho pánovi. Takže přistupuje ještě jeden problém: jak přenést tuto informaci od něho k jeho majiteli. Tato otázka není triviální a je řešena v zásadě dvojím způsobem: radiovým spojením nebo pomocí sítě GSM. Každý z nich má své výhody a nevýhody a určuje jednu z nejdůležitějších charakteristik GPS obojků pro psy.

GPS obojky s radiovým spojením

Tyto GPS obojky pracují na principu vysílače (v obojku psa) a přijímače (v rukou jeho pána). Obojek v určitých intervalech vysílá údaje o své poloze, které se zobrazují na monitoru přijímače. Obvykle ne v mapovém zobrazení (vzhledem k relativně krátkému dosahu by byl příslušný výsek mapy příliš malý, ostatně tak podrobné mapy obvykle nejsou k dispozici), ale zobrazením relativní polohy psa vzhledem k jeho pánovi. Takže majitel psa zná v každém okamžiku směr a vzdálenost ke svému psu, kterého tak může sledovat a najít. Na tomto principu pracoval např. námi dříve dovážený systém RoamEO amerického výrobce White Bear Technologies (jeho výroba v provedení pro Evropu byla ukončena).

Výhody:

Hlavní výhodou tohoto způsobu komunikace mezi GPS obojkem a přijímačem je absence poplatků za spojení. Pán může svého psa soustavně sledovat (tedy samozřejmě s ohledem na kapacitu baterií, která je vždy limitujícím faktorem) a nestarat se o nějaké účty za spojení. Jediným nákladem uživatele je tak pořizovací cena zařízení.

Nevýhody:

Hlavní nevýhodou je nedostatečný dosah, navíc značně závislý na terénu a terénních překážkách. Například u již zmíněného výrobku RoamEO je udáván výrobcem na 1 míli, tj. něco přes 1,5 km. To by v řadě případů dostačovalo, nebýt právě té závislosti na terénních podmínkách. Naším vlastním důkladným ověřováním v terénu jsme zjistili, že dosah na rovině na přímou viditelnost se v ideálním případě blížil až dvojnásobku uvedené vzdálenosti, tedy 3 km, z "kopce na kopec" dokonce 6 km a více, ale například v lese (v rovině, bez terénních nerovností, bez nízkého porostu a při střední hustotě stromů) klesal na hodnotu pod 500 m. Přitom právě v takovýchto nebo ještě náročnějších podmínkách je takovéhoto zařízení zapotřebí nejvíce.
Zde je nutné zdůraznit, že dosah zařízení je dán objektivně jednak fyzikálními zákony šíření radiových vln, jednak legislativním omezením. Všechna zařízení tohoto typu (stejně jako třeba elektronické výcvikové obojky apod.) pracují dle podmínek stanovených v tzv. Generálním povolení, kde jsou jednoznačně a závazně stanoveny frekvence, výkon a další technické parametry pro tato zařízení. Ty jsou závazné pro všechny výrobce, žádná firma tedy nemůže nabízet GPS obojky a další výrobky "s větším dosahem" - může být pouze více nebo méně seriozní v uvádění jejich parametrů.

GPS obojky s využitím sítě GSM

Tyto obojky GPS využívají stávající sítě GSM (Global System for Mobile Communications, původně z francouzštiny Groupe Spécial Mobile, světově nejpoužívanější standard pro mobilní telefony). Komunikace mezi Vaším psem a Vámi tedy probíhá (alespoň po technické stránce) stejně jako komunikace mezi dvěma mobilními telefony. V GPS obojku je vložena SIM karta, Váš pes má tedy své "telefonní číslo", na které můžete zavolat a zeptat se jej na jeho polohu (tedy spíše toho obojku než psa) a on Vám jej stejnou cestou sdělí, popř. v určitých intervalech sděluje průběžně.

Výhody:

Hlavní výhodou tohoto řešení je neomezený dosah spojení. Tam, kde je pokrytí signálem GSM (což je v České republice již prakticky všude) může být pes opravdu kdekoliv (třeba i mimo Evropu) a stále na něj "dosáhnete". Samozřejmě existují "hluchá místa", jak má každý uživatel mobilu vyzkoušeno, ale ta ovšem existují při radiovém spojení dle popisu výše rovněž. Konkrétně při testování v lese jsme i v případě, kdy se již obojek s radiovým spojením ztratil z dosahu, bez problému komunikovali mobilem. Navíc je velká šance, že pes (pokud je ovšem pohyblivý) se v dalším okamžiku dostane zase do dosahu sítě GSM a opět se "objeví", což v případě radiového spojení a velké vzdálenosti samozřejmě neplatí.

Nevýhody:

Nevýhoda je v podstatě jediná: Všechno něco stojí. Za spojení je třeba platit mobilním operátorům. Tento systém tedy zřejmě nebudeme používán k permanentnímu sledování psa, zvláště když jej máme po většinu času v dohledu, ale spíše jen v kritických situacích, kdy nám již na delší dobu zmizel z očí a chceme jej lokalizovat a najít. Každý pejskař jistě bude souhlasit, že v případě nalezení ztraceného psa peníze opravdu nehrají roli. Ostatně účty za telefon s lidskými protějšky bývají vždy několikanásobně vyšší.

Porovnání obou systémů

Z porovnání předností a nevýhod obou systémů vychází jako jednoznačně vhodnější řešení přenosu údajů o poloze systém využívající sítě GSM, ke kterému se již přiklání převažující část výrobců těchto zařízení. V současné době nejdokonalejším zařízením z této kategorie je GPS pro psy GEODOG® německého výrobce GEODOG® GmbH.

 Zdroj net. www.canicom.cz/gps-pro-psy/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

GPS

(svatopluk z Frýdku aj Místku, 3. 6. 2011 10:36)

Dobrý nápad, ale já ho nevyužiji.Ten můj se vzdálí na padesát matrů a už mne hledá.

Re: GPS

(Eva, 3. 6. 2011 12:20)

Tak to má taky správně být.