Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velká kniha Michala Císařovského - PES

6. 2. 2012

img_0005.jpgMinulý týden jsme slavili menší rodinné jubileum. Můj muž nejraději nakupuje dárky v knihkupectví. Při výběru skončil v oddělení kynologické literatury. Volal mi domů, aby si ověřil, že takový výtisk už náhodou nestojí v mé knihovně. Při jménu jsem zbystřila. Autora znám již od osmdesátých let minulého století, kdy jeho jméno bylo spojeno s časopisem „Pes přítel člověka“. Kniha teď stojí vedle jiných encyklopedických kynologických knížek v přízemí naší knihovny. Rozhodně to není publikace pro slabé kynology. Při váze 3 000g s 902 stranami na křídovém papíře, by k ní byl vhodný i šerpa nosič.

Hned na druhý den jsem knihu ověřila, kamarádka hledala vhodného pejska pro starší manželský pár. Zalistovaly jsme v knize a našly potřebné informace. Moje výtka směřuje k hledání v takto rozsáhlé publikaci. Mělo by být snadné, ale ouha pokud čtenář není orientován v řazení jednotlivých plemen podle skupin FCI, v abecedním seznamu najde sice číslo stránky, ale pokud nezná přesný název, bude hledat. Já jsem hledala v hesláři - papilona a neuspěla jsem. Malého kontinentálního španěla jsem nakonec našla, ale chvíli mi trvalo, než jsem se k němu prolistovala.

Kniha PHDr. Michala Císařovského s prostým názvem „Pes“ nekonečný příběh od pravěku do třetího tisíciletí je velice obsáhlá. V rejstříku nenajdete přehled počtu uvedených plemen, ale odhaduji na více než sedmset. Historii, přehledu plemen a rozdělení podle skupin FCI je věnováno několik stran. Celá skupina je nejdříve představena jako celek. Jednotlivým plemenům je pak věnována stránka, některým i celá dvoustrana, doplněná zvýrazněným stručným standardem, fotografiemi a také historickými obrázky z dobových publikací a detaily z dobových pláten. Nechybí ani přehledná mapa světa s upřesněním místa původu. Všechny obrazové archivní materiály jsou shromážděné autorem a žádná část publikace nesmí být reprodukována, veškerá práva vlastní vydavatel.  Cena knihy po slevě byla 699,- korun a se slevovou poukázkou výsledná cena byla zajímavá. Jen snad titulní strana by zasloužila výraznější a kvalitnější fotografii.

PES nekonečný příběh od pravěku do třetího tisíciletí Autor PHDr. Michal Císařovský, vydal Altercan s.r.o. v nakladatelství CANIS v roce 2008

Alena

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář