Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spáleniny od slunce

18. 4. 2011

img_9474--2-.jpg

Dnes jsem přišla, po dopoledni stráveným venku k obědu a měla jsem dočista spálený nos. Sluníčko po několika dnech vykouklo z mraků a už teď v dubnu pálilo. Stejně jako my lidé se musíme chránit před palčivým uv zářením, musíme chránit před sluncem i naše psy.

Při pohledu na psa jsou jasná místa, která jsou pobytem na slunci nejvíce ohrožena: špičky uší, čenich, břicho a zvláštní péči budou potřebovat choulostivá plemena (např. bílý boxer, bulteriér, vipet, všichni naháči) a plemena s játrovou barvou barvou nosu (hnědý dalmatin, australský ovčák, maďarský ohař).

Spálená pokožka není maličkost, nejde jen o bolest, ale stejně jako u lidí, hrozí i vážnější onemocnění kůže. Nemusíme být ochranou zrovna posedlí, ale trocha péče se vyplatí pokud máte psa se světlou kůží. Pokud ke slunečním spáleninám již dojde, úlevou je chladná lázeň a použití volně prodejných sprejů na ošetření kůže.

Pokud má být pes delší dobu na přímém slunci vyplatí se použít ochranný krém na čenich a špičky uší.  Psům s bledou pokožkou pomůže k ochraně i bavlněné tričko. Vyhýbejte se  pobytu na slunci mezi desátou a třetí hodinou a postarejte se, aby si pes mohl vždy zalézt do stínu.

Pozor, spálit nos si může i úplně černý pes s tím nejtmavším zbarvením. Některým psům po zimě pigment na nose jakoby zešedne  a je na nás, abychom nepříjemným spáleninám zabránili.

17.4.2011 Alena

Použitá litratura : Rádce pro milovníky psů - P.McGreevy, Argo 2005

* * *


Já k tomu dodám jen pár vět. Totéž platí i o úpravě srsti. Není pravda, že vašemu pejskovi bude líp, naopak může mu být pěkně hůř. Srst je přirozená ochrana a izolační vrstva, která psa dokáže ochránit. Když majitel psa špatně krmí, srst je řídká a slunce proniká ke kůži, ta je opálí doslova do černa. Proto zvažte, jestli je tak nutné oholit psa podle vašeho přání, aby vám to usnadnilo česání.  Zvlášť u bílých jedinců a růžovou pokožkou, je to absolutní nesmysl. Viděla jsem pudla, který byl líným majitelem holen tak nakrátko, že jeho kůže byla celá černá.  Za pár let měl pěkné otevírající se nádory po celém těle. Tak si pamatujte, když panují vedra, zachovejte se podle výše zmíněných rad a pamatujte, že návštěvu svého salonu máte odložit až po tropech.  Prozradí vám to solidnost salónu, tam kde tvrdí, že pejskovi bude líp, otočte se a utíkejte. V budoucnu si ušetříte plno problémů. Pes chráněný kožíškem si dokáže slunce vychutnávat, doslova se na něm opékat, ale nebojte, ví to dělá, nemluvte mu do toho. Vycítí, kdy se má schovat, ale musí tuto možnost mít.   Eva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář