Jdi na obsah Jdi na menu
 


Při výcviku - výchově přemýšlejme

18. 7. 2016

 


Při výchově - výcviku přemýšlejme2.jpg


Každý pes je rád zaměstnán. Každou hrou rozvíjíme jeho intelekt, který mnozí majitelé pejsků podceňují. Pes bez "zaměstnání" se nudí, což může vést k demolování nejen hraček, prostředí, kde žije, ale i sebe samého, kdy se rozvine obsedantně kompulzívní porucha, pes začne s sebepoškozováním. A může to být z počátku i nevinné drbání, následně okusování třeba pacek, útočení na vlastní ocas a pod.

Na trhu je množství interaktivních hraček, ale mají jeden nedostatek. Jsou založené na pamlscích. Proč výrobce nepřemýšlí a neudělá hračku, kam se vejde míček, či jiná hračka. Představte si, že dáváte dítěti hračky, ze kterých neustále doluje bonbóny. Psí intelekt je na úrovni až prý 9 letého dítěte. S tím naprosto souhlasím. Proto, pokud chcete mít šikulku, prostě mu nedarujte nic zadarmo:-). Nikdy psovi nic neusnadňujte, jen ho podporujte.
Jak z neaportujícího psa udělat vášnivého aportéra tu článek už je, aportem vlastně začíná celý výcvik - výchova. Ten pamlsek opravdu není nutný. Opět tu zdůrazním, že sama je nepoužívám. Všichni moji psi se vždy těšili, co nového zase vymyslím. Tím si zajistím jejich neustálou pozornost, kterou si jiní kupují právě tím kousíčkem pamlsku.

Co myslíte, že Holly doluje z té konve?:-))))))))). Sama si hry vymýšlí, tak jasně, že míček:-).

Mohu tak kdykoli předejít nežádoucímu jednání jen malým náznakem "požitku":-). Například vidím, jak běží stádečko srn, pohybuje se neznámý člověk, či je jiný vzruch, kdy pes by mohl nežádoucně reagovat, tehdy zaujmu psa právě myšlenkou na aportík, nebo skutečně aport hodím, pochopitelně na druhou stranu od vzrůša.-). Pes zůstává volný a zaujmutý. Dám psovi naprostou důvěru. Když bych po psovi skočila, připnula ho na vodítko, okamžitě v něm sepnu spínač, hele, něco se děje. Takhle postupuji pochopitelně od prvních dnů, co psa získám. Tohle je důležité si pamatovat. Věřte, že na věku a zkušenostech psa moc nezáleží, pes řeší tady a teď. Musíme být pro něho zajímavější, než třeba vystartovat po autě a chtít mu ukousnout kolo.
Vhodnou hrou psa připravujete na další výcvik - výchovu. Na pachové práce, sportovní kynologii,canisterapii, vyhledávání různých látek, osob a další.
Tenhle článek vznikl na momentální inspiraci, manžel přinesl kus plastové roury, může se přece na něco hodit:-). Když jsem viděla Hollyiny rozzářené oči, udělala jsem pár kratinkých videí, jak je možno i kusem nepotřebného plastu udělat radost a donutit ho trochu přemýšlet. Tak se inspirujte, jak hyperaktivní hračka nemusí být vůbec drahá a poslouží dokonale. Pusťte si hlavně zvuk. Nejdřív se Holly seznámila s tou bájo věcí, poté přišel na řadu kbelík a jeden míček, posléze míčky dva. Na závěr je videjko, i obyčejný svetr s kapsou se může stát opět zdrojem hry a učení. Vždy učte psa, aby při podobné hře moc nepoužíval zuby a brzděte lehce jeho temperament, není vhodné, aby se naučil ničit, ale naopak. Holly toho zvládne víc, ale na ukázku je zde to, co zvládne i štěně, kterému se budeme věnovat.

Většinou vše zvládá napoprvé a to je poslední video, jak inned pochopila a zazvonila:-)

A to je protentokrát symbolický konec:-).

Autor Eva a Holly Půlnoční měsíc

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jsem naprosto nadšená

(JITKA, 19. 7. 2016 12:14)

Děkuji za tento web, díky němu jsem získala tolik zajímavých a fungujících rad, které pužívám, a tak máme doma toho nejlepšího psa.Těším se, až zase něco budete publikovat.

Re: Jsem naprosto nadšená

(EVA, 20. 7. 2016 10:54)

Díky za chválu, potěšila.