Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ošetřujeme štěně

11. 5. 2011

Péče o zubyp1010008_hdr--2-.jpg

I když krmíte Vaše štěně krmivem PRO PAC, které je upraveno tak, aby také čistilo zuby a snižovalo tvorbu zubního kamene, měli byste vždy při pravidelné kontrole u veterináře nechat zkontrolovat i zuby. Více než s problémy zubů (zubní kaz) trpí dospělí psi nemocemi dásní, které jsou spojeny se zápachem dechu, bolestivým zánětům, zubním kamenem a vypadáváním zubů. Může to být příčinou vážného onemocnění. Pravidelnou kontrolou u veterináře předejdete těmto problémům. Ve třech až šesti měsících štěňata mění své první zuby, takže nebuďte polekáni, až uvidíte malý zub na podlaze nebo ve žvýkací hračce.

Podávání léků

Navštivte veterinární ordinaci, pokud váš pes bude vyžadovat domácí léčení. Ujistěte se, že máte kompletní instrukce, než opustíte ordinaci. Jestliže si vak doma nebudete zcela jisti, neobávejte se zavolat a požádejte znovu o vysvětlení. Pak si budete jisti, co máte dělat. Veterinář vám poskytne podrobné instrukce pro případnou domácí léčbu, následující poznámka vám budou užitečné v obecných situacích.

Tablety

Většina současných léků v tabletách je ochucená, stejně někteří psi mají k tabletám odpor. Pokud vaše štěně odmítá tablety, pokuste se je zamaskovat do něčeho co má štěně rádo, třeba do pamlsku. Pokud i takto tabletu odmítá, je možné ji rozdělit na kousky a přimíchat do menší porce krmiva. Ujistěte se, že vše snědlo.

Kapky

Nejdříve zjistěte, jestli váš pes vezme kapky přímo do pusy. Nakapejte příslušné množství do stříkačky, která by měla být součástí balení.  Přistupte zezadu ke štěněti a jemně ho držte. Zakloňte mu hlavu a vstříkněte lék do pusy.  Jestliže štěně není takto schopné lék přijmout, můžete přimíchat kapky do malého množství potravy, opět se přesvědčte, že všechno krmení snědlo. Pak mu dodejte zbytek krmné dávky.

Masti

Pokud má vaše štěně citlivou nebo bolavou kůži. Pak je hodně pravděpodobné, že bude potřebovat toto místo ošetřit mastí. Vašemu štěněti se to nemusí líbit. Snažte se jí co nejjemněji nanést na kůži a důkladně vetřít. Je vhodné, aby vám s aplikací někdo pomohl a psa přidržel. Před požitím si prostudujte přiložený leták. Nedovolte, aby si štěně ošetřené místo olizovalo, odveďte jeho pozornost. Například aplikujte mast před krmením nebo před vycházkou. Jestliže to nepomůže, kupte štěněti ochranný límec, který mu zabrání si postižené místo olizovat. Je možné postižené místo zakrýt třeba starým tričkem. Jestliže nic nepomůže, musíte se štěněti věnovat tak dlouho, dokud to je potřeba.

Injekce

Pokud budete sami štěněti aplikovat léky injekčně, nechejte se podrobně poučit veterinářem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář