Jdi na obsah Jdi na menu
 


Očkování a běžní parazité

3. 5. 2011

Kombinovaná vakcína (DHLPPC) – kombinovaná vakcína chrání štěně před virovými onemocněními – slintavka, infekční hepatitida, parainfluenza, adenoviru 1, parvoviróza a koronavirus a před bakteriální onemocnění – leptospiróza. Tato onemocnění jsou smrtelná, ale dá se jim snadno předejít správnou vakcinací.

Vzteklina – Je to zhoubné onemocnění centrálního nervového systému. Mohou se jí nakazit všichni teplokrevní živočichové včetně lidí. Obvykle se přenáší kousnutím nakaženým zvířetem. Očkování proti vzteklině je nejzákladnější bezpečnostní opatření. Do mnoha zemí nedostaneme povolení ke vstupu pro svého psa bez potvrzení o očkování od veterináře. Dávejte pozor na zvířata s příznaky vztekliny. Chovají se neobvykle, mají roztažené zornice, horečku, průjem, zvrací, cení zuby, slintají a nekoordinovaně se pohybují.

Střevní parazité – Jsou škrkavky, měchovci, roupy a tasemnice. Nakažení psi nemusí mít žádné viditelné příznaky. Všichni parazité jsou viditelní ve stolici. Proto je důležité donést vzorek stolice veterináři jednou či dvakrát ročně ke kontrole. Vezměte také vzorek při první návštěvě s Vaším štěnětem. Pokud se paraziti potvrdí, lze je bezpečně eliminovat pomocí léků.

Dirofilarióza (srdeční červivost) – Je přenášena na psy komáry. Výskyt červů v srdci může ovlivnit schopnost pumpovat krev do celého těla a neléčené může vést k smrti. Váš pes může být snadno ochráněn před touto nákazou. Jednoduchý krevní test ověří nepřítomnost parazitů a v období komáří sezony může být podán preventivní lék. Poraďte se svým veterinářem ohledně testů a preventivní léčby.

Blechy – Jsou malí a bezkřídlí, krev sající parazité, kteří žijí v teplém prostředí a mohou snadno napadnout Vaše štěně. Jsou malé, mají černočervenou barvu a rychle se pohybují. Blechu nejčastěji objevíte při česání na hřbetě, břiše nebo hlavě. Když jí uvidíte, ihned štěně ošetřete sprejem proti těmto parazitům. Vystříkejte také pelíšek, abyste vyhubili i larvy a vajíčka. Obojky proti blechám nebývají 100% účinné. Veterinář Vám jistě doporučí nevhodnější přípravek pro Vaše štěně.

Klíšťata – Klíšťata jsou malí, tmavě červení nebo hnědí parazité. Obvykle se vyskytují v pozdních jarních měsících a v létě. Narazíte na ně v lesích na loukách i v pacích ve městě. Klíště se přisaje kdekoliv na těle psa, nejčastěji na krku nebo kolem uší. Veterinář Vám doporučí speciální nůžky na odstranění klíštěte.  Při odstraňování buďte opatrní,  aby jste klíště nepřetrhli.  Klíšťata přenášejí velké množství nemocí včetně Lymské boreliozy. Tato nemoc se projevuje oslabením psa, podobně jako při chřipce. V místě přisátí zůstane zarudlá kůže. Když objevíte tyto příznaky, ihned vyhledejte veterináře. Jedná se o velmi vážnou nemoc, která zachvátí nervovou soustavu psa. Nikdy nepodceňujte nebezpečí, které představují klíšťata. Běžné prostředky proti klíšťatům koupíte v chovatelských potřebách. Poraďte se s Vaším veterinářem o očkování proti Lymské boreliozy.

Doporučujeme http://www.hacmor.cz/clanky/odborne-clanky/odcervujte--odcervujte--odcervujte---skrkavka-psi--toxocara-canis.html článek věnovaný problematice parazitů.

quenn.jpg

Očkování je důležitou prevencí onemocnění Vašeho štěněte http://www.hacmor.cz/clanky/inzerce/chs--nemeckych-ovcaku-z-noveho-draka-nabizi-stenata-ze-spojeni---------------.html

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář