Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chceme ostříhat psa.......

5. 8. 2011

Budeme chtít ostříhat toho našeho pejska, kolik to bude stát?

Jedna z nějčastějších otázek.  Když se zeptám, jak je pes starý, do půl roku věku psa totiž není vhodné celkové ostříhání psa, naopak je to nesmysl. Drobné korekce chlupů , například úprava třetiny ucha u jorkšíra + upravit srst okolo konečníků a konce pacek, to lze.  Stříhat štěně dohola je nesmysl a majitel si nikdy neměl pořizovat psa. Proč počkáme až po výmněně zubů? Štěně velmi rychle rostě a jeho potřeba živin je poměrně velká. V té době musí majitel dbát na jeho nejlepší výživu, aby organizmu něco nechybělo, protože by si potom toto potravní trauma nesl v podobě nějaké fyzické újmy po celý život. Takové ostříhané štěně, které roste, vytváří si novou srst a nové zuby, rostou mu v té době i dlouhé kosti, rozhodně nemusí stříhání přežít bez újmy na zdraví. Organizmus se totiž stříhání brání a okamžitě buduje nový kožíšek, který slouží nejen proti chladnu, ale také proti slunci. A živiny, které by měly sloužit k vytvoření zdravého psa jdou přednostně do srsti. Tím vzniká zrada na vašem vyvíjejícím se pejskovi, protože nedostatek si tělo začne brát přímo z organizmu, nebudu zde zabíhat do podrobností, snažím se to napsat srozumitelně. Oslabený organizmus pak má problém. Proto salon, kde vám toto neřeknou, pochybyl a stříhači jde jen o peníze. Vždycky mějte na paměti, že kůže je největší orgán psa, který o něm prozradí vše. Nejen o něm a i o péči majitele psa. Pokud chcete mít psa s praktickou krátkou srstí a nehodláte se věnovat česání, případně trimování, vybírejte si pečlivě plemeno, které si pořídíte.   Pozor na nesmyslné věty rádoby chovatele, že právě tohle plemeno nelíná a nepotřebuje česat. Plemeno, které nelíná, neexistuje. Každý pes mění srst, jen z některého to padá samo, nebo údržba není tak složitá, naopak třeba z bišonka, pudla, apod. se musí vyčesat, jinak se utvoří nepěkné filcové útvary po celém těle.  To samé třeba u jorkšíra. Vystříhat kusy zplstnatělé srsti doma, opravdu nic nevyřeší. O srst se musíme průběžně starat začít psa učit na česání hned první den, co si ho přineseme domů. Zodpovědní chovatelé učí psa stát na stole, ještě, než jde k novému majiteli. Trénují tak nejen výstavní postoj, ale hlavně učí štěně veškeré manipulaci, která ho po celý život čeká.

Mnohý majitel se vymlouvá, že pes česat nechce. Když bude postupovat správně hned od mala, zjistí, jak si jeho pes česání zamiluje. Také není cosi v pořádku ve výchově, když pes je při doteku na svého majitele agresívní, nebo zoufale křičí o pomoc. Tam se začlo s česáním teprve tehdy, až vznikl problém. Také na ztrátu času by se majitel psa neměl vymlouvat, protože je to výmluva velmi hloupá. Další výmluvy, že to psa tahá, jsou hloupé rovněž. Jasně, tahá, protože péče byla zanedbaná. Psí srst nikdy nečešeme mokrou. 

Tak je pro mnohé majitele jednodušší ponechat ve psím kožichu větévky, různé traviny a další neplechu, protože přece nemá čas a tahalo by to. Když podobnou věc opatrně tahám ze srsti, mám někdy chuť jí dát majiteli do oblečení, aby viděl, jak to bylo nepříjemné. Někdy to pes řeší po svém a sám si podobnou radůstku snaží odstranit. Pak někdy nastává další problém, pes si dokáže i ublížit.

Ale dál k telefonátu. Když se dozvím věk psa, zeptám se se na pohlaví, protože například fena ve druhé polovině březosti a 6 týdnů po porodu by se stříhat neměla. Zase jsme u těch živin, které potřebuje.  Dost často se dozvím, jak tohle nikoho z předchozích stříhačů nezajímalo. Chyba vážení kolegové, to by vás zajímat mělo. Chceme přece zdravé a vracející se zákazníky.

 

Pak se začne vyptávat majitel psa. Většinou první otázka je, kolik to bude stát. Když mají standartní plemeno a bude jakž, takž udržované, dá se cena odhadnout. Jsou však případy, kdy majitel do telefonu začne popisovat něco mezi medvědem a ovcí a to se pak opravdu nedá předem určit po telefonu.  Moc ráda mám otázku, jestli může být při úpravě přítomen. Ano, dokonce musí. Dodnes nechápu, proč by být nemohl. Dělám tuto práci 22 let a všichni byli vždycky u svého psa.  Já osobně bych také nikdy nikde psa nenechala samotného, chci vidět, jak se s ním zachází, chci dostat informace, jak třeba něco zlepšit a chci mu být oporou. Majitel psa vidí vše, co za nástroje a kosmetiku na psa použiju, většinou je nadšený a hned si produkty zakoupí, protože to není jen o slovech, ale vidí vše v reálu.   Při úpravě máme dost času si popovidat, tak mnohdy se takový zákazník diví, proč onde a tuhle ho odizolovali od psa a nic se nedozvěděl.

Někdy se zákazník zmíní, že má knírače nebo hrubosrstého teriéra, či jiné trimovací plemeno. Pak se zeptám, jestli trimuje. Chvíli ticho a pak se dotyčný zeptá, co to je, protože tam co chodil ho jenom stříhali.  Tak ho dorazím otázkou, jestli je pes zralý? Zralá srst se totiž sama uvolňuje a jde snadno vytrimovat. Trimování by se nemělo rozhodně podceňovat a i před klasickým stříháním by měl stříhač tuto srst odstranit.  Protože se srst uvolňuje postupně, měl by každý majitel trimovací psa trimovat postupně. Jenom absolutně zralá srst se dá. Viděla jsem otrimovaného knírače přímo od chovatelky, brala to hlava nehlava. Chudák pes.

Tak až příště budete objednávat svého psa na úpravu kožíšku, získejte si nejdřív o salonu reference. Tak celá léta někdy žasnu, když vidím, co všechno za újmu se dá napáchat. Majitel psa sice do takového salonu už nejde, ale zaplatil. Což nemusel. Proto buďte bdělí. Nepodepisujte například doklad o tom, že pes vám byl předán zdravý. I takové případy se staly.  A jedna rada závěrem: Své letité staříky nechte už upravit jen lehce nebo vůbec, opět tělo se hůř vyrovnává se ztrátou srsti. Vím, že bych neměla psát takové věci, jsem sama proti sobě a své peněžence, ale jde přece o psa. A mělo by jít o něho oběma stranám. 

Autor Eva

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nestříhat do 6-ti měsícu?!

(Dara, 16. 12. 2012 17:45)

Musím vám odporovat v tom, že se štěně nemá stříhat do 6-ti měsíců. Viděla jste někdy 6 měsíců nestříhaného pudla?? Dokážete si představit, jak takový pes vypadá? Pudlí štěňata se stříhají okolo 2 měsíce věku a od té doby by se měly určitě každy měsíc přistřihnout. Takže výroky, že by se štěňata neměly stříhat, jsou holý nesmysl

Re: Nestříhat do 6-ti měsícu?!

(Eva Hačmor, 17. 12. 2012 10:29)

Upravit obličej takového pudla, paciny a vše, co je třeba, ale radši česat a počkat s celoplošnou:-) úpravou, na období, kdy už je po výměně zubů. Proč ubírat tělu živiny, když to není nutné. Pudlů jsem viděla a upravovala za svůj život hodně, dělám to 23 let. Taky jsem viděla ty, kde právě střihač, aby měl kšeft psa ostříhal právě dvouměsíčního a tělíčko ten nápor zdolávalo hodně těžko. Zkušený chovatel ví, kdy psa upraví a většinou si to dělá sám i na svých odchovech. Kde jde o kšeft, tam se prostě zdůvodní cokoliv. Bohužel. Podle mne, je dobré respektovat tělesné potřeby štěněte a vysvětlit majiteli, jak se o srst starat, aby neměl žádný problém.

pejsek

(Markéta, 15. 8. 2012 8:44)

Dobrý den potřebovala bych ostříhat pejska doma,je to budlik křížený s oříškem,

Re: pejsek

(Eva Hačmor, 15. 8. 2012 11:48)

Ostříhat není problém, ale já bohužel nedojíždím, mám při salonu i obchod. Pokud to nemáte do Chocerad daleko, zavolejte mi na 603 505 221 a domluvíme se.

Jdeme se dát ostříhat.

(iva, 22. 8. 2011 20:39)


Dobrý den Evo,

moc hezky i s vtipem napsaný článek.

Re: Jdeme se dát ostříhat.

(Eva, 22. 8. 2011 21:29)

Díky, Ivo.