Jdi na obsah Jdi na menu
 


Omyly začínajících chovatelů

22. 3. 2012

Budete mít štěňátkamorgan-a-jeho-rodina-2-019.jpg

Článek se zabývá normálně probíhajícím těhotenstvím a porodem.

Rozhodli jsme se dopřát své feně dítka.

Byl vybrán i odpovídající kvalitní otec, fena byla odčervena ještě před početím, svolná s naším výběrem nastávajícího a sex se zdárně zdařil.

 

Začalo probíhat těhotenství. I v tom se nebojme fenu odčervit. S nastávající maminou zacházíme úplně stejně, jako vždy. Ona sama nám dá najevo, kdy je potřeba zvýšit krmnou dávku a kdy ubrat na aktivitě. Prostě naslouchejme jí. Zakažme si vyhledávat internetové diskuze o katastrofických porodech, co všechno přidávat feně, aby byla zdravá a podobné nesmysly. Jediné snad co můžeme udělat je, dát fenu očkovat proti herpesviru.

Vše proběhne normálně, když se nebudeme stresovat a nebudeme náš stres přenášet na budoucí maminu. Naopak chválíme rostoucí bříško a dáváme najevo svou radost budoucího očekávání.

Zažila jsem začínající chovatelku, která nutila fenu od počátku březosti neustále ležet, jídlo do ní cpala násilím a věčně u ní brečela, když teda nebrečela mně do telefonu. Nakonec jsem jí přesvědčila, aby přestala šílet a normálně s ní zase začala chodit ven a dopřála jí pohyb. Fena, ohařka zvyklá na práci v lese, začala fungovat normálně, krmila se sama a 63. den normálně porodila 8 štěňat.

 

Fenu, pokud možno, necháme rodit tam, kde je zvyklá mít své bydlení. Bude klidnější. Někdy má fena pocit, že děti musí přivézt do absolutně chráněného prostředí. Nechce být rušena a mít lepší pocit bezpečí. Naše velšačka Bessy si tak vykopala jámu pod keřem a porodila tam. Po porodu jsme všechny přestěhovali do porodny a bylo vše v pořádku. I v domestikovaném psu přežívá dávný pud nory. Jezevčice Dáša zas měla zvláštní úchylku rodit v uhlí. Kupodivu několik veterinářů mi řeklo, že je to velmi sterilní prostředí. Odmítala odejít zpoza kotle, kde byla nevyšťouratelná. Ani zde jsme posléze nezasahovali. Opět po porodu byla dána i s potomky do porodny a vše fungovalo, jak má. Na základě těchto poznatků jsme vybudovali porodní kotec, absolutně tmavý , s boudou, kde se pak narodilo několik generací našich ovčounů. Feny byly spokojené, že mají tmavý kout, my máme kotec s elektřinou, takže opět vše probíhalo v pořádku. Moji zákazníci za léta dodali další porodní kuriozity. Porod ve skříni, v šuplíku, které dítko nezavřelo, postel, to je běžné, koš s prádlem, otevřená pračka, pod složeným dřevem - velmi oblíbené místo, a taková kuriozita -  montážní brašna. Prostě vy se budete snažit, ale fena s tím spokojená nebude. Prastarý pud jí prostě velí jinak.

klucik-nar.-8.3.2012-rodice-heidy-a-frederiko-nic-nak-mondeo-a.-001-2.jpg

Rodíme. Opět se jedná o přirozený proces, takže nepanikařme a dejme si panáka. Když to nepůjde, poznáme to. Ani před samotným porodem, kdy třeba fena právě hledá lepší místo, funí a vypadá, jako by spolkla autobus, zachováme klid. Klidně fenu ještě vyvenčíme, protože před porodem se bude její potřeba vyprázdnit stupňovat. Platí o fenách, které rodí v bytě. Fena venkovní tento problém řeší podle potřeby, ale klidně jí také můžem vyvenčit.

Hodně lidí mi volalo, prý ono to nějak nejde, tak jsme jeli na veterinu a než jsme dojeli, miminka byla na světě. Ano, o tom ten pohyb je.

Porod trvá několik hodin, pozor, některá fena rodí ve stoje, jiná vleže, i mezitím jsem normálně feny venčila, někdy už měly i chuť se něčím posílit. Proč ne? Fena ví a opět chovatel by to měl chápat. Ani by neměl moc zasahovat přehrabáváním se ve štěňatech. Bude mít dost času, až porod skončí. Zažila jsem u své ovčandy Cory, jak sama rozdýchala štěně, které zprvu nejevilo známky života. Úžasné.  Poté opět se nebojte maminu vyvenčit. Asi nebude chtít vstávat od dětiček, ale těch pár minut počkají bez újmy. Staří a moudří kynologové tvrdili, jak venčení podporuje kojení a já udělala mockrát zkušenost, jak velká pravda to je. Metabolizmus feny totiž začne fungovat po porodu daleko dřív, než když je nucena ležet a ležet. Krmíme rozumně, klidně několikrát za den v menších dávkách, vždy po venčení. Během asi 10 dnů, už krmíne jen 2 x, až 3 x denně. Ale záleží na počtu štěňat. Venčení matky prodlužujeme. Mezi  druhým a třetím týdnem klidně dopřejeme feně i dvě hodiny bez potomstva, aby se mohla vyběhat a třeba se mrknout i na cvičák. Nebojte, nepřinese smrtelné choroby.

Dobře krmená fena bude dobře kojící fena. Jakmile by začala tlousnout, něco děláme špatně a mléka se bude tvořit méně. Čím déle fena kojí, tím také déle po štěňatech požírá exkrementy. Nejenže dítka budou  kojením zdravá, ale nám to usnadní i hodně práce a jim protilátky vydrží na ochranu déle. Žádná alternativní výživa prostě mámu nenahradí.  Rady, jak fena ztratí mléko, když se bude normálně hýbat, neposloucháme, je to nesmysl. Naopak pohyb na slunci a vzduchu fenu nejenže nezabije, ale mléko obohatí i tolik potřebný vitamín D.  I mimčům dopřejeme v třetím týdnu trochu sluníčka, když ta možnost je. Zvolíme polostín, jejich termoregulace už funguje, tak opět žádné strachy. Tou dobou už některá štěňata začínají objevovat svět a začíná období vtištění, které trvá do sedmého týdne. Já už ve čtvrtém týdnu začínám dělat přivolání. U plemen, která se upravují, chovatelé začínají nacvičovat stání na stole a česání. Zdá se to možná předčasné, ale není.

Přikrmujeme. Většinou ke konci čtvrtého týdne jsem zkusila, zda není potřeba přikrmit. Většinou nebylo, ale když ano, rozhodně nedoporučuju ten známý nešvar - dětské piškoty s mlékem. Je to něco, na co nejsou mimča připravená. Už kravské mléko může způsobit průjem. Dětské piškoty jsou plné cukru a vaječné hmoty, která nepůsobí dobře na játra. Doporučuju mléko pro štěňata, puppy granule, které jsou vhodné pro tento věk, můžeme podat s konzervou, nebo použít mleté, nebo škrábané maso. Libovou svalovinu. Raději ne kuřecí, pro vysoký obsah růstového hormonu, antibiotik a dalších vymožeností, které kuře v sobě má, aby rychle vyrostlo. My nechceme pejska, který bude mít v životě problémy. Příkrm první dny podáváme jen jednou denně.  Opět malí hladovci nám sdělí, kdy je třeba přidat. Určitě se vyvarujem mít tlusté puclíky, kteří nemohou pro obezitu chodit. Taky jsem zažila takovou, šílenou paničku.

Někdy se stane, že fena hned po porodu, ale někdy i za den či dva, některého potomka vyřadí a odmítá se o něho starat. Věřte, že má důvod a je podle mne špatné, jít proti přírodě. Nám se sice štěně zdá v pořádku, ale není. Nechte přirozenou selekci na feně. Ví opět, co dělá.  Ví, že se nejedná o zdravého jedince. Zde lidi naopak zachraňují, protože jde o prašule.Hodně let jsem sledovala tato zachráněná štěňata proti vůli feny. Různá plemena v různých podmínkách. Feny jsou neomylné. Většinou tito jedinci nežili dlouho a měli velké zdravotní problémy. Zde bych chtěla poradit budoucím zájemcům o štěně, informujte i o takových podrobnostech. Ušetříte si v budoucnu hodně problémů.drahus-mimi-2.jpg

Pamatujme na období vtištění a nechoďme okolo štěňat po špičkách, klidně děláme rámus, zvykáme prostě dítka na běžný hluk. Tím je připravujeme pro život. Prostě se chováme normálně.  Zde je například nedaleko střelnice a naše štěňata s tím nikdy neměla problém, stejně, jako s cirkulárkou nebo motorovou pilou. Co v tomto období naservírujeme, dobře uděláme.

Bylo by toho ještě mnoho, o čem by se dalo psát, ale myslím, že těchto pár rad stačí, případné dotazy pište do komentářů nebo na náš mail hacmor@seznam.cz

 Autor Eva

foto archív Eva

foto 2 paní Boženka

foto 3 Chovatelská stanice německých ovčáků ANÁMO-BOHEMIA

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

porod na světle

(Tomáš, 23. 3. 2018 18:47)

nám taky fenka rodila zcela jinde než jsme jí připravili "porodní místo" a rozhodla se rodit v poměrně silně osvětleném obýváku, že prej se na tmu může vykašlat :D...nebo mě chtěla donutit vymalovat, těžko říct...

Re: porod na světle

(EVA, 28. 3. 2018 14:29)

Jo, fenky si umí vybrat:-))))). Moc hezký komentář, děkujeme.

Věřte čubinkám!

(Radka, 23. 3. 2012 8:21)

Krásný a pravdivý článek. Líbí se mi, že je tu brán velký ohled na přání a instinkty feny. Pán tvorstva by si měl uvědomit, že čubina toho o psím porodu ví mnohem víc a plést se co nejméně.

Re: Věřte čubinkám!

(Eva, 23. 3. 2012 11:43)

Díky, taky mám někdy pocit, že pán tvorstva na co sáhne, to má smůlu. Někdy je mi psích mamin líto, když páníčkové zbytečně komplikují tuhle přirozenou záležitost.

Paráda

(Drahuš, 22. 3. 2012 16:32)

Neni nic lepšího než číst takové supr řádky a užitečné rady,alespoň pro mne jako začínající chovatelku je to prostě paráda.

Re: Paráda

(Eva, 22. 3. 2012 17:55)

Díky moc za chválu.