Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odčervujte, odčervujte, odčervujte - škrkavka psí, toxocara canis

1. 3. 2011

-paraziti.jpg Tahle nepříliš vzhledná 5 - 18 cm dlouhá potvůrka, sice také žije ve střevech, ale pro svůj askraridní způsob množení , vajíčko odchází z těla hostitele, ve vnějším prostředí se začne vyvíjet larva, kterou s vajíčkem slupne další adept na pohodlný život dalších generací.  Larvy se v zažívání uvolňují do krevního řečiště a nastává ten správný malér. V tomhle stádiu škrkavka se dostává do plic, právě kašel nás může varovat, srdce, mozku, oka a tam se pohodlně ubytuje, a čeká, někdy i 5 let  na svou příležitost. Mezitím ale taky škodí, tím, že vylučuje odpad - toxiny, které zůsobují  uvedené potíže v úvodu.  Odčervovací tablety vyhubí dospělce ze žaludku a střev, ale bohužel na larvičky jsou krátké. Proto odčervení 1x za rok je téměř neúčinné. Vyšetření trusu má podobné účinky. Dospělci zrovna nemusí být na stanovišti.  Popud k ataku dávají hormony. Nakrýtá fena  své věrné škrkavky předá už do plodů . Já odčervovala své feny před krytím, v první polovině březosti a následně každé dva týdny po narození i s fenou.  Už příbalový leták o tom jasně hovoří. Preventivně se odčervuje dospělý pes minimálně 4x do roka. Kdo vám řekne, že do svého psa nechce cpát chemii, jen zakrývá svou spořivost. Radši prostě nechá škrkavky ve svém psu. Připravily jsme s kolegyní pár velmi zajímavých foteček, abyste vše viděli na vlastní oči.  Až si půjdete koupit psí mimčo, ptejte se nejdřív na odčervení. Tam, kde bude mít chovatel destítky jedinců, asi to nebude to pravé, ořechové. Radši prchněte. Neberte si zubožené štěně, škrkavky si ponesete domů také. Každou chvíli se některý můj zákazník někde napálí a pak litují a litují. Kamarádka si koupila před mnoha lety pudlici. Pět let bojovala se škrkavkami, jednou je fena nazvracela přímo u mne a byla jich plná lopatka na smetí. Zákazník, co si nechala ten den udělat rozbor, který jasně hovořil o naprosté absenci škrkavek, nevěřil vlastním očím, když i jeho pes mi pořádnou porci hodil na stůl při úpravě.   Psí škrkavku rozhodně nepodceńujte a nevěřte, že se člověk nemůže nakazit. To platí i o ostatních vnitřních parazitech. Tento návod, jak škrkavky nemít platí pochopitelně i pro kočky. Vždy odčervujeme všechna zvířata v chovu v jeden den.  Mějme na mysli, že škrkavka je velmi odolný parazit, který snáší jak mínusové, tak velmi vysoké plusové teploty.  Tak si pamatujte, jak zjistíte cokoliv podivného u vašeho psa, nejdřív odčervěte, ušetříte si plno peněz za nikam nevedoucí návštěvy u veterináře. Podívejte se na fotky a radši preventivně odčervěte.  Taky si uvědomte, že pilulka na červíky vašeho psa nechrání, jak bývá častý omyl pejskařů. Jen vyžene ty potvůrky ze zažívání, ale další už čekají někde jinde v těle.......... Příště se těšte na tasemnice a žardyje. Tasemnice už jsme přidali do fotečky dnes.  Autor Eva


Toxiny ze škrkavek jsou opravdu velké svinstvo

Za odčervení utrácíme poměrně hodně peněz, ale boj s těmito zmetky je dost marný. Osobně ale dávám přednost přípravkům, které dokáží vypudit škrkavky ven. Jednou jsme měli nějaké pilulky, co je začaly rozkládat a pes trávit. Náš Síma je dost citlivý na všechno a asi dva dny po odčervení, kdy z nikoho nic nevyšlo, dostal silnou anemickou reakci. Veterináři zkoušeli všechno možné, ale tuhle variantu nepřipouštěli, že to není možné.  Kamarádka, která chová kožešinová zvířata se s tím setkala u lišek po odčervení. mělo to stejný průběh. Ty toxiny z rozkládajícíh se schránek škrkavek jsou možná ještě horší a nebezpečnější, protože nejsou vidět a mohou způsobit právě anemii.

Lenka Novotná, CHS z Nového Draka, http://zdraka.sweb.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rita

(karolina nekulova, 15. 5. 2015 17:49)

rita je moc krásné zvíře . je to fenka.

Fuj

(Marie, 1. 3. 2011 12:15)

Hned běžím odčervit snad i celé okolí.

Re: Fuj

(Michaela , 1. 3. 2011 12:41)

Odčervujeme i sebe :-)

Re: Re: Fuj

(Veronika , 18. 3. 2015 7:52)

Prosím napište mi čím se odčervujete. Zjistili jsme u štěněte škrkavky a mám strach. Vzali jsme si preventivně všichni vermox což je ale na lidské parazity. Email veronika_svobodova@centrum.cz
Děkuji

Re: Re: Fuj

(Veronika , 18. 3. 2015 7:53)

Prosím napište mi čím se odčervujete. Zjistili jsme u štěněte škrkavky a mám strach. Vzali jsme si preventivně všichni vermox což je ale na lidské parazity. Email veronika_svobodova@centrum.cz
Děkuji

Nemecka doga

(Say, 15. 1. 2015 23:05)

Dobry den, ujali jsme se stenete nemecke dogy z utulku. Ukazalo se, ze pochazi z velmi dobre ch.stanice. Psa jsme odcervili a stolici mel propletenou skrkavkami. Uz je to druhy den a stale z nej lezou skrkavky. Veterinar doporucil odcervovat tri dny a po 14 dnech zopakovat. Jak je mozne tak rozsahle zacerveni u 4,5 mesicu stareho stenete z dobre stanice? V utulku byl pouze 7 dni. A je vetsi riziko nakazeni rocniho ditete, pokud je pes tak hodne zacerveny?

škrkavky

(štěně , 25. 11. 2014 12:40)

Dobrý den,
dnes jsem ve stolici našeho štěněte(Jorkšírský teriér-věk 2 měsíce) našla 2 škrkavky. Bříško má nafouklé.
Máme jet okamžitě na veterinu, nebo stačí dát odčervovací pastu?

Re: škrkavky

(EVA, 26. 11. 2014 11:32)

Pasta stačí, jen to zopakujte za 14 dní a nejlépe za dalších 14 dní, protože, jak uvádíme v článku, škrkavka se nezničí hned.

škrkavka

(Eva , 1. 5. 2014 8:55)

Dobrý den donesli jsme si štěne NO a prý bylo třikrát odčervené a stejně z něho druhý den vyšla 8 cm škrkavka.Jak je to možné když odčervovali???

Re: škrkavka

(Eva Hačmor, 1. 5. 2014 18:31)

Docela jednoduše, matka nebyla dobře odčervená, tudíž se larvy dostaly už do plodu. Vřele doporučuji, odčervujte po 14 dnech několikrát po sobě. A taky majitel mohl žvanit, že odčervil. I to se občas stává.

Už jsme aplikovaly

(Alena, 3. 3. 2011 6:16)

doporučuji udělat si upomínku do mobilu na příště a zapsat datum do poznámek v očkovacím průkaze.