Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obézní pes

17. 5. 2011

 Fena knírače  má problém s nadváhou

eva_039.jpg

Především si musíte přiznat, jak velký podíl máte vy sami na své psí kouli. Řeči o tom, že kastrát se spraví i po vzduchu jsou mylné a nepravdivé. Když jsem musela po špatném porodu fenu Ívy nechat vykastrovat, krmila jsem stále stejnou značkou granulí, nepřešla jsem na žádnou ošizenou variantu, ale zároveň jsem stále dopřávala bohatý pohyb. Ívy pochopitelně nepřibrala ani deko. Nemám ve zvyku cpát do svých psů cokoliv a pohyb u mně vždy měli všichni. Od toho je přeci mám. Ono je to o ukázněnosti majitele psa. Ti, co napravují své špatné svědomí a místo procházky raději psa přecpou, by ho snad raději měli někomu darovat. Na pejska nečeká nic dobrého. Takový chudák baštící vepřo, knedlo, zelo a jiné lidské pochutiny, končí většinou s pěknou cukrovkou a ta se pak majiteli pěkně prodraží. Hlavně je chudák pes. Cukrovka sebou například přináší slepotu. Majitel je nenapravitelný, tak přece plátek šunky, páreček a jiné „dobrůtky" přece psu neuškodí. Miluje ho a tak mu dopřejeme. Když vidím například fotky amerických psů, chytá mne hrůza, ale české valící se koule jim pěkně šlapou na paty.

Když tedy zákazník přivalí svůj exemplář, dostane tyto rady: Krmivo pro dospělého psa, označeno slovem adult, prostě bude vyhovující. Dávku rozdělit, například 20 dkg, do dvou až tří dávek. Dávkujeme podle váhy psa, doporučuje se zhruba 1 dkg na 1 kg živé váhy. U kvalitních krmiv, ale můžete počítat rovnou o třetinu méně. Varianty krmiv například LOW FAT, můžete sice podávat, ale maximálně 1 měsíc. On totiž tuk je důležitý pro vázání některých vitamínů, což by mohl být malér při delším krmení. Bílkoviny - proteiny jsou zase důležité, když například psa stříháme, buduje z nich novou srst, ale jejich význam pro tělo je pochopitelně větší. Víc se tedy osvědčilo podávat adult.

A nyní to nejdůležitější. Nic jiného pes nedostane. Svačinu v podobě řízku sníme sami. Tady to někdy vázne. Piškoty a jiné pamlsky nahradíme pamlsky psími, v každém obchodě máte velký výběr, ale pozor, denní dávka pamlsku by měla být maximálně 10% váhy denní porce granulí. Pohyb je třeba dodávat v časté míře, ale nemusí být příliš vydatný. Pes-koule má problém sán se sebou, daleko nedojde. Vystrčit psa na zahradu také nestačí, nebude se sám pohybovat, spíš bude kňučet, že chce domů. Takže se zvednout a šup na procházku. Výsledky nečekejte za dva dny. Psa si můžete průběžně měřit, krk, hrudník, pas, pokud je. Vážit moc smysl nemá. Tuk je potřeba nahradit svalovou hmotou, takže váha se v závěru nemusí výrazně lišit. Naroste však lepší srst, pes bude mít větší zájem o svět, zmizí pomalu tukové boule a lidi se přestanou otáčet za tím vaším chudákem. Naopak možná uslyšíte, jak pěkného psa máte. Při silné obezitě, začneme zhruba po měsíci krmení granulemi, dávku lehce ubírat o dvě až tři deka. To samé další měsíc. Když se nám pes bude už líbit, určíme si po poradě se psem, kolik že ta jeho denní dávka bude. Protože jsme inteligentní a chceme hezkého a zdravého psa, už nikdy nebudeme experimentovat s jeho zdravím. Naše jídlo zůstane na našem talíři, loudila ignorujeme, nebo vyhodíme z místnosti. Zhruba po týdnu i největší stoloví teroristi vše vzdali. Tím si upevníme pozici ve smečce, ušetříme za veterináře, ten jediný prodělá, když nám bude rozum fungovat a bude dobře. Věřte mi, obézní koule vyvolává v ostatních pocit hnusu, i když vám to do očí řeknou jen ti upřímní. Nezlobte se na ně, naopak jim poděkujte.morgan-2.5.2011-pole.jpg

Před časem jsem poznala retrívra, který je stejně starý, jako můj Morgan. Oběma táhne na 12. rok. Zatímco Morgan proletí kolem něho, on chudák jen stojí a nemůže ani zaštěkat. Maximální nadváha mu nedovolí ani popoběhnout. Krutý osud, který mu připravili jeho milující majitelé ...

Autor Eva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Evi

(Romana a kluci psí, 23. 5. 2011 13:30)

imformace předám. moji kluci to mají "blbé" protože jsou oba dietáři běžné hříšné mlsoty nesmí a tím pádem nedostávají, protože jak tu mohou všichni dosvědčit, že drahý je už i vstup do ordinace, o vyštření, lécích nemluvě. a také jsou kluci štíhlí, veselí a pěkňučcí. prostě moji kluci :-)))

Re: Evi

(Eva, 24. 5. 2011 13:36)

Předej, snad to pomůže. Vím, co to je, když tohle musíš absolvovat, taky jsem to s Morgýšem měla, doplácel na "péči", kterou měl u býbalky. Naštěstí je to pryč. Taky moc neriskuju, pečlivě hlídám každé sousto, stárne, jeho zažívání může být věkem ohroženo. Má ale už široký okruh pamlsků, které může, dva druhy konzerv a jeden druh granulí. Lidského pochopitelně ani soustíčko.