Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nosí váš pes hodinky v hlavě ?

15. 3. 2011

15.brezna-2011-...-007--2-.jpgPokud majitel dodržuje určitý čas na venčení, hraní a krmení, věřte, že v tento čas bude pes natěšený a připravený. Doma mne učili dodržovat čas při výchově psa. Je to počátek úspěšné komunikace mezi psem a páníčkem.  Byla to jedna z moudrých, kynologických rad, které jsem dostala. Totiž pes, který se nemůže spolehnout na svého pána - šéfa smečky, je zmatený a málo soustředěný. Pes nesnáší chaos v ničem, tak pak respektuje svého pána mnohem hůře. Kdysi dávno, když jeho předci byli lovci, dodržovali také, stejně, jako ostatní zvířata pravidelný čas. Ono to tak ve zvířecí říši chodí. Protože čas dodržovala i kořist, bylo snadnější si jí vyčíhat, než jí někde nahánět a přicházet o drahocenou energii.  Váš pes tedy ocení, když i vy dodáte kořist - véču včas. Čas na cokoli mějte stále stejný. Všechna venčení, hraní, krmení, ale třeba i návštěvu salonu. Za víc, jak dvacet let, co mám psí salon, jsem viděla mnoho rozhozených psů jen proto, že byli zvyklí se upravovat například v 10.00 a najednou tu byli v jiném čase. Do té doby takový pes skvěle držel, nyní byl najednou rozhozený a nesoustředěný. To samé platí i pro výcvik. Výcvikové hodiny jsou většinou v určitý čas, třeba odpoledne. Pes má zase svůj dodržený časový harmonogram, ale zkuste si zacvičit dopoledne a spolehlivě ho rozhodíte. Cvičili jste odpoledne a nikdo vám neřekl, že to nebude fungovat na zkoušce, závodu, který začíná ráno? Zeptejte se svého výcvikáře a uvidíte, že vám to potvrdí. Laik se začne divit, co to s tím jeho psem dneska je? Proč vylítl třeba ze zkoušky, když předtím vše tak uměl? Uměl to však i v jiný čas? Naučili jste ho na jiný čas.  Když se v práci opozdíte, ostatní členové rodiny vám budou líčit, jak pes  ve váš pravidelný čas návratu, čekal a jak byl zklamaný, když jste nepřišli. Prochajda, jindy v pravidelný čas, ale právě dnes opožděná třeba o hodinu, to byla hodina utrpení vašeho psa. Možná se svého času dožadoval i zvukovými projevy.  A za ty třeba dostal i vynadáno. I pes sám vám umí dát najevo, když porušíte ten jeho čas.  Jindy tak čistotný, najednou zadělá vše průjmem, velmi častá pomsta, rozkouše něco, na čem vám záleží a pod. Když dodržujete čas, takové pomsty se vám vyhnou. Proto radím, udělejte si časový harmonogram, pes se ho naučí respektovat, ale vy ho dodržujte. Napište nám o svých zkušenostech s dodržováním času, my je rády zde uveřejníme budˇ pod čarou nebo, jako samostatný příběh. Fotečky klidně přiložte, třeba i video.  Musím končit, Morgan bude mít svůj čas venčení, tak musím být přesná.  Eva

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ano

(Romana a kluci psí, 23. 5. 2011 13:36)

souhlasím s tím, že mají v hlavě hodinky. A navíc kalendář. I když jsem měla dovolenou a nemohla "napovědět" pracovními dny, přestože jsem se vůbec nechystala, nepřipravovala (to už je jasný) ani nijak alespoň vědomě nedávala řečí těla znát, Aron VĚDĚL, že je neděle a chodí do psí školy. Sedl se ke školnímu batohu přesně tou dobou, kdy se začínáme balit. Netuše, že dnes je škola až odpoledne

Re: Ano

(Eva, 8. 8. 2011 18:24)

Jééé, tady máme komentář. Moje fena, když jsem jednou marodila, přeskočila plot a šla sama na cvičák. Přes rušnou křižovatku. Holt byl čas.

Česový režim je důležitý

(Lenka a draci, 28. 3. 2011 21:23)

Tohle se snažím zdržovat taky. Bohužel, ve všední den cvičíme až večer. A nezbývá, než o volném víkendu ráno vstát, vyrazit na stopy a prostě trénovat. Naši psi se na víkend těší, ale pondělky mají odpočinkové. Sice moji radioaktivitu vítají, chtějí si mě užít a tak třeba i na chalupě se nou pořád chodí všude a vlastně se ani nevyspí a pondělky většinou pospávají.

Re: Česový režim je důležitý

(Eva, 21. 4. 2011 11:57)

Taky cvičíme většinou večer. Stopy ráno jsou fajn, protože hezky čistí mozek psovodům. Teda u mne to tak funguje. Taky na poli a v lese má člověk klídek. Louky tu bohužel na stopy nemáme, pasou se tam krávy a mezi nimi někdy neurotický býk))))).

pes a čas

(Jarka, 15. 3. 2011 14:52)

Naprosto souhlasím,taky musíme dodržovat časy na jídlo,spánek,vstávání a venčení...jen bych v krátkosti přidala,že pes pozná snad i den v týdnu..můj přítel měl před 20 lety setra a bydlel na vesnici.Jednou ho potkal místní řezník a povídá..mám u tebe 500 Kč,přítel se zarazil a povídá za co???No on tvůj pes totiž každé úterý ráno v 7 h přijde k rampě,kde mi skládaji bedny se salámama a vždy si štangly odnese..Přítel tomu nevěřil,tak se s řezníkem domluvil,že další úterý přijde o půl 7 a přesvědčí se.. dojel dodavatel složil zboží na rampu a jen odjel,tak v dáli vidí svého psa jak si to vykračuje k rampě,vyndal si salám a odnášel ho.Takhle se obohacoval prý několik měsíců...doma si salámek zahrabal na zahradě:-))

Re: pes a čas

(Eva, 15. 3. 2011 15:52)

Hezký příběh a další důkaz. Úplně mi to připomnělo jezevčíka Dicka, co byl předchůdce Heleniny Emy, té krysařičky, co je na fotkách Hačmoru. Taky si chodil na nákup salámu k místnímu řezníkovi a vidět ho, jak nese lup, bylo dost časté. Ale myslím, že úhradu panička nikdy nedostala. Jezevčík kradl velmi obezřetně, když řezník zalezl do krámu. Přesně věděl, když salámy přijedou.

Hlavně jídlo

(Maruška, 15. 3. 2011 8:32)

musí být na minutu, to by kočka nepřežila.

Re: Hlavně jídlo

(Eva, 15. 3. 2011 11:57)

Ano, i kočky mají rády své časy. Další důkaz, že čas funguje u všech savců.