Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nastavení pravidel při výchově psa, aneb čůrání všude

15. 6. 2015

Nastavení pravidel při výchově psacuro.jpg

Při pořízení psa musíme nastavit pravidla okamžitě v první chvíli, kdy psa přineseme, nebo přivedeme domů. Jedno, jak je starý, jestli jde o štěně nebo pejska z nějakými zkušenostmi. Ani na plemeni pochopitelně nezáleží. Určitě je špatné si myslet, ono samo se to časem vyřeší.

Proto jsem vybrala z mnoha velmi podobných dotazů ten, který je nejlépe popsán. A čtěte velmi pozorně. Foto je pouze ilustrační, vidíte malou grifonku Jolie při konání:-).


Jméno návštěvníka: Pája

Nadpis komentáře: Rozmazlenkyně?

Text komentáře: Dobrý den, mám jorkšírku starou necelé čtyři měsíce a máme s ní problémy.
Pomalu se učíme chodit čůrat ven (pochopitelně naše Ellie, ne já) a po úspěšném vyčůrání následuje skoro slavobrána a pamlsek. Sama si ale ještě neřekne, a tak to hlídám já, jdu s ní po každém spaní a když poznám že nejspíš chce čurat.
Jakmile ale u nás někdo je, stačí jeden člověk, mění se Ellie na úplně někoho jiného, snad naschvál čurá po bytě kde se dá, nejraději na gauč i když moc dobře ví, že to nesmí, čurá na moje a přítelovy věci, například na moji kabelku na židli a tak..
Když se vyčurá vynadám ji, plácnu po zadku, jdu s ní ven a zavřu ji do chodby, abych mohla spoušť uklidit.. a ona v té chodbě vytlačí další louži nebo rovnou udělá bobek, snad aby mě potrestala nebo nevím..
Nevím o co jí jde, jestli se cítí odstrčená, když je zvyklá být jen s námi, nebo co se děje, fakt nevím, ale už máme zničený gauč a myslím, že základní čistotu by zvládat měla..
Nejlepší ovšem je, když se před našima očima vyčurá na postel, na které s námi spí..
Prosím poraďte, jak jí odnaučit být taková závislačka a začít se taky trochu starat o to, kam čurá.. Děkuji


Dobrý den,
Váš dotaz mne i pobavil, a když dovolíte, protože nejste sama.  Nedávno jsem řešila podobné se svojí kamarádkou, která se ujala fenky malého plemene, už dospělé.
Už samotný název výchozího článku Jak na psa, respekt místo trestu je odpovědí. Vaše fenka je charakter:-). Zde totiž nejde o učení hygieny, ale ona bude trochu dominantnější fenka, tudíž zcela nesouhlasí s další osobou v jejím teritoriu. Ona nečůrá naschvál, ale prostě si značkuje své území. U psa naprosto logické a normální chování. Umožnila jste jí prakticky vše, nemá nastavena pravidla, spí s Vámi, tudíž opět její území. Kde má svůj prostor a pelíšek? Paničky postel by měla být za odměnu, ale sdílet jeden pelíšek:-) to se nemusí vždy psovi líbit. V podstatě pro ni nejste autorita, ta, co dá pravidla co a jak bude. Ví, že například kabelka se nachází na fuj seznamu, povel fuj a jeho dodržení je velmi důležité pro další výchovu, ví, že vše v bytě je Vaše a ne její? Vaše jsou i její hračky, její pelíšek, který by měl být někde odděleně od Vašeho. Vy diktujete, co bude. I přítel by měl své věci chránit povelem fuj, když u toho například nejste. Na něho prostě jen žárlí a Vy jí musíte dát najevo, jak je pro Vás důležitý. V praxi - nejdřív přivítat a políbit přítele, pak psa:-). Ona má pocit, jak musí smečku vést, protože nikdo vhodnější není. Jinak jste postupovala naprosto správně, po probuzení dát fenku vyčůrat. Nezapomeňta však, že tato činnost by měla být jen součástí další výchovy, která je důležitá pro další soužití.

Ve čtyřech měsících je vhodné u psa rozvíjet jeho intelekt, dát mu nějakou činnost, něco ho učit, vymýšlet hry a mít už zmáknutý:-) povel fuj. V náručí pes sice může být chvilku spokojený, ale jeho psí život to nenaplní. Pes není hračka, ani dítě, naopak malá plemena dospívají velmi brzy. Uvidíte, když nastavíte pravidla, bude dobře už během třeba druhého dne. U mé kamarádky to opravdu druhý den fungovalo a nejen u ní, ale i u mnoha dalších.

Eva
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zase jsem chytřejší

(Dana, 15. 6. 2015 17:56)

Přeji pěkný den.
Tenhle problém s fenečkou vůbec nemám,ale ráda jsem si přečetla článek.Koukám,že jsou to pěkné potvůrky,ale nevím jestli to nedělají jen některé rasy.Riuška je také hodně milována a možná i trochu rozmazlená,ale tohle nikdy neudělala.Díky Evičko za článek je dobré to vědět a popřípadě,poradit jinému.Dana

Re: Zase jsem chytřejší

(EVA HAČMOR, 15. 6. 2015 18:10)

Paní Dano, buďte ráda:-). Na plemeni fakt nezáleží, spíš na založení jedince, jestli je to vůdčí tvoreček, nebo jen do smečky, kde bude řadový člen. Pak také záleží právě na těch pravidlech. Riuška je asi měla nastavené dobře.