Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kolik za to štěně chcete? Rady pro začínající chovatele

31. 3. 2012

Kolik za to štěně chcete?dcera-morgana.jpg

Začínající chovatel má většinou iluze o frontě nadšených zájemců o svá štěňata, ale situace bývá trochu jiná. Tak začíná panikařit, protože s každým dnem se situace vyhrocuje. Tam, kde kdysi bývala alespoň trochu pěstěná zahrada, je vše zdemolované, chovateli začínají docházet tkaničky do bot a jeho kalhoty bývají po kolena v dost dezolátním stavu.obranari.jpg Používá sice svůj psí oděv, ale ta smečka ničitelů je ve značné přesile. Byt je na tom ještě hůře.devastace-2.jpg Co krok to louže, nebo "nášlapná mina". Zvlášť po ránu si takový chovatel rve vlasy z hlavy a při úklidu se mu zvedá žaludek. Malá, teroristická skupina se nedá nikde zavřít, uniká odkudkoli a chovatel má pocit, že je pejsků nějak víc, než je ve skutečnosti. Navíc smečka je neustále při chuti. Nastává doba, kdy už nesní o tom, jak by to bylo krásné si je nechat, ale zoufale čeká na den, kdy teroristi vypadnou. Někdy jsem měla pocit, že i psí matka se těší.

Ta také uniká, jak může, většinou do vyšších míst. Kdysi jsem zažila kuriózní situaci, kdy jsme čekali na poradce chovu p. Běhounka, který měl štěňata otetovat. Fena v kotci zůstávala jedině na střeše boudy, jak už měla rodinky plné zuby. Venku bylo bahno, zlotřilci se zabahnili, tak manžel v kotci rozdělal balík slámy. Část balíku postavil ke stěně kotce. Demoliční četa okamžitě pochopila, že se tak lze dostat na střechu boudy za mámou. Dítka šplhala jedno po druhém, až zdolala kýžený bod. V tom fena seskočila dolů. Prckům to nejdřív vzalo dech, ale jali se matku napodobovat. Zábava je tak vzala, že zapomněli na fenu, ale znovu a znovu šplhali nahoru a plachtili dolů. Když tenkrát Běhounkovi dorazili, jen koukali, jaké máme parašutisty. Ale to jsem lehce odbočila.

Tak budem prodávat. Vřele doporučuju podat daleko víc inzerátů, než máte štěňat. Nejvíc volá totiž lidí, co vlastně ani štěně nechtějí, jen je zajímá cena. Je to takový národní sport a vůbec nezáleží na tom, co vlastně prodáváte. Když to bude lednice, budou volat ti samí.

Jak takový telefonát vypadá?

"Dobrý den, já volám na váš inzerát, máte ještě štěńata na prodej? Kolik za ně chcete?" Víc většinou dotazů není. Většinou jsem se zeptala, jestli je zajímá cena, nebo taky štěně. Když cena, raději jsem hovor ukončila. Ne proto, že by cena byla nějak závratná, ale podobný rozhovor nikam nevede, protože Pepa v hospodě jim dá štěně zadarmo. O to víc potěší opravdový zájemce, který se vyptá nejen na rodiče, ale zajímá ho, jestli štěně bylo odčerveno, čím je krmeno, socializace a kdy může přijet se podívat. Už do telefonu mu sdělte, jak v případě rezervace štěněte, budete požadovat zálohu, která je nevratná, když si koupi později rozmyslí. I takoví jsou a do poslední chvíle se náramně baví, jak chovatele udržují v iluzi.

 

Přijíždí budoucí majitel vašeho štěňátka. Dobře si ho prohlédněte a vypusťte  štěněčí demoliční četu. Opravdový pejskař přičupne na bobek a nechá se okusovat, olizovat a bude nadšením bez sebe. Člověk uskakující a vřeštící, jak bude zmazán, ten nebude tím pravým.

Nenechte se nikdy usmlouvat na nižší prodejní částku. Přišel ke mně mladý pár s vyhublým štnětem dogy. Už to bylo alarmující, takže jsem štěňata ani nevypustila. Prý, jestli by mohli mít štěně na splátky. Nemohli. Snažila jsem se jim vysvětlit, že u mne žádné štěně pro ně nebude, stačí mi pohled na to jejich. Takoví si většinou vůbec neuvědomují, kolik za psa v budoucnu utratí. Navíc smlouvači mají většinou klienta, který plnou částku dá, takže to bývají překupnící. Dávejte velký pozor!  Odmítala jsem i takové, co chtěli pejska, jako dárek. Tam to někdy nekončí dobře a štěně se vám buď vrátí, to je lepší varianta, nebo nějak někde skončí. Jsou nadšenci, kteří chtějí odchovat ta svoje jedna štěňátka a poté je rozdat, přece na tom nebudou vydělávat. To je největší malér. Darovaných štěňat si většinou jejich majitelé neváží a nekončí dobře. Nebojte se prodeje, nebojte se, že na tom nějak zbohatnete. Je to nesmysl. Zaplatíte za krytí, můžete mít výdaje i s porodem, odčervení, krmení a očkování vás bude stát nemalé částky. Nikdy se nenechte ukecat známými a kámoši, kteří si určitě od vás vezmou štěně. Nevezmou, na poslední chvíli se někam vypaří a nekomunikují. Možná se i dobře baví, jak vám zavařili. Má štěňata jsem nikdy neprodávala mladým párům, ti se později rozejdou a psa nebude chtít ani jeden. I mladé rodiny s dětmi jsem odmítala. Pes není hračka, ani dekorace rodiny. To pak také většinou končí zaklínadlem alergie a štěně frčí kamsi.

Tak jsme si vybrali ty pravé lidi a prodáváme štěnda.denisy-knirky-2.jpg Je dobré napsat takové desatero toho nejdůležitějšího, co by měl nový majitel vědět pro budoucí týdny. Protože je uchvácen svým novým pejskem, nebude vaše rady moc vnímat, dejte mu je písemně. Vřele doporučuju sebou i nějaké to krmení, nemusí toho být mnoho, ale nový majitel by měl být poučený, jak změnu krmiva je třeba dělat postupně. Nedávno jsem zažila zajímavou příhodu, kdy nový majitel jorkšíra byl nucen zakoupit ke štěněti 20 kg pytel granulí. Dost podivné praktiky takového chovatele, když si představíme, jak dlouho pořádá tak malý pejsek tolik krmiva.  Hodně firem nabízí startovací balíčky, kde bývá malé balení krmiva, knížka, odměrka, případně hračka. I kousek starého domova můžete přibalit. Má svůj pach, který může na štěně dobře působit  v tom jeho novém světě.

Mnoho chovatelů si vymiňuje podmínky, které třeba nejsou pro nového majitele dost dobře reálné. Účast na svodech, výstavách apod. tam, kde bude chovatel. Je to sice fajn a chovatel může hodně pomoct, ale netrvejte na tom.

Smlouva o prodeji by měla být samozřejmnostíhttp://http://psiusmev.cz/media/kupni-smlouva-na-stene-vzor. Co si do ní dáte, to tam budete mít, proto i zde doporučuju vše dělat s rozumem. Doplatek ceny štěněte by měl být opět v hotovosti, nenechte se udyndat na nějaké splátky, radši takového člověka vyhoďte, protože celou částku byste už pravděpodobně neviděli.

Tak už jenom poslední pusu a pohlazení a pejsek odjíždí do nového domova.

 

Autor Eva

foto: archív Eva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hlavně mít smlouvu

(Fiala, 17. 8. 2016 11:25)

Dobrý den,

v praxi vlastně úplně nezáleží na samotné ceně, ale když už do něčeho "investujete" tisíce ne-li desetitisíce, musíte mít smlouvu (nebo budete litovat jako já). Doporučuju stáhnout tady: http://psiusmev.cz/media/kupni-smlouva-na-stene-vzor Good Luck!

Re: Hlavně mít smlouvu

(EVA, 17. 8. 2016 12:19)

Máte naprostou pravdu, přidám odkaz do článku.

Můj názor

(Dáša, 12. 11. 2013 20:02)

Zdravím, článek je fajn a je v něm i pár věcí k přemýšlení. Já jsem si svou první fenku s PP taky pořizovala na splátky a jako velmi mladá do rodiny s dvěma malými dětmi. Fenku jsem samozřejmě řádně splatila, všichni jsme se jí plně věnovali, bylo nám s ní spolu moc dobře, než navždy odešla v 15 letech. Ono totiž nejde posuzovat všechny lidi stejně. Pejskům se věnuji od svých 9 let a vím moc dobře, co všechno to obnáší, ale nastala situace, že se zrovna narodili, když jsme hotovost neměli. Tudíž na 2 splátky a vyšlo to. No a naše nynější fenka už byla sice zaplacená plnou částkou, ale byla jako dárek k mým i manželovým čtyřicátinám. Ale dárek velmi dobře zvažovaný, všemi odsouhlasený a hlavně toužebně očekávaný. Na ni jsem si počkala téměř 10 let.
Takže si myslím, že se snad i dnes najdou slušní lidé - jak chovatelé, tak noví majitelé, kteří se dokáží domluvit. Vše je samozřejmě v lidech a já Vám přeji, aby jste měla štěstí na nové páníčky pro svá mimča, proto je někdy nutné se rozhodovat nejen rozumem, ale i srdíčkem. Takže hodně úspěchů :-)

Re: Můj názor

(Eva Hačmor, 13. 11. 2013 12:10)

Děkujeme za hezký komentář. Já sama již mnoho let nechovám a vracet se k chovu nebudu. V článku jsem se snažila poukázat na horší zájemce o štěňata, rozhodně neházím všechny do jednoho pytle, ale přesto bych já osobně štěně na splátky nedala. Chovatelka od Vaší fenky měla štěstí, že narazila právě na Vás, ale znám hodně případů, kdy splátky byly dohodnuté, nikdo je pak ale nikdy nesplatil, naopak štěně bylo dále prodáno dalšímu člověku. Článek je jen varováním, co všechno může nastat a každý chovatel by měl podobnou situaci zvážit. Nic víc za tím, prosím, nehledejte.

ŠTĚNĚ

(dana, 2. 4. 2012 16:10)

moc hezké a poučné jenom bych mě+la výtku k těm splátkám já měla štěně na splátky a nebyl problém byla jsem vdečná protože momentalní situace mi nedovlila štěndo zaplatit a čekal půl roku až to dám dohromady?
A já naopak čštěně na splátky prodala smlouva byla od právníka a vysledek super dostala jsem všechny peníze a pejsek príma rodinu a já fajn kamarádku.
Jasně pokaždé to nemusí dopadnou stejně.....ale moje zkušenost je výborná:))

Re: ŠTĚNĚ

(Eva, 3. 4. 2012 8:36)

Buďte ráda, že to tak dopadlo. Znám plno případů, kdy bylo štěně vzápětí prodáno dalšímu majiteli a dodnes se tahají o peníze. Ani nejlepší smlouva nikoho neochrání před podivnými zájemci. A soudní tahanice pak stojí hodně peněz i nervů. Je to každého věc, jakou volbu platby zvolí, nicméně platba v hotovosti je platba v hotovosti. Radši bych doporučovala jistou opatrnost. Děkuji za chválu článku a přeji hodně chovatelských úspěchů.