Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poruchy chování

15. 8. 2012

Poruchy chování

img_9886--4-.jpgDnes se pustíme do trochu vážnějšího tématu.  Naše hačmoří aktivity vedle výcviku a výchovy pejsků, zahrnují i konzultace s majiteli problémových psů. Některé problémy jsou milé a úsměvné a většinou vyplývají z neznalosti majitelů, kteří si pořídí svého prvního psa. Jiné jsou, a to překvapivě u majitelů již několikátého psa, vážnější a pramenící ze základní neznalosti a empatie majitele k potřebám psa.

Vážnější poruchy chování psů mohou mít i zdravotní příčiny nebo stres, ty ponecháme stranou. Většinou však pramení z mnohem obyčejnějších důvodů. Dnes se mnohým psům sice dostává kvalitní až luxusní péče, ale něco podstatného zde někdy chybí. A pokud si myslíte, že když psa kvalitně krmíte, venčíte a obstaráváte hygienické potřeby jako je česání a koupání, že to stačí a že váš pes bude šťastný a oddaný společník, jste na omylu. Rozhodně vám to potvrdí majitelé pracovních a ovčáckých plemen, že stejně důležitou součástí péče o psa je i výcvik nebo chcete-li práce.

Tento článek je inspirován skutečným problémem, se kterým se na nás obrátila majitelka šestileté ovčácké fenky. Psala nám, že po přestěhování na venkov do domku se zahradou, se u feny začaly projevovat negativní reakce na běžné domácí ruchy jako je vysavač, digestoř, syčení žehličky, které vyvolávaly úzkostné stavy. Majitelka se na nás obrátila s prosbou o radu. Konzultací jsme strávily asi hodinovou vycházkou a během rozhovoru s majitelkou jsem měla dostatek času si prohlédnout a zhodnotit reakce fenky. Co se týče péče jako je venčení, krmení, česání by jí mohl leckterý pes doslova závidět a celá rodina se snažila po příchodu domů z práce fenku fyzicky „utavit“. Jedna podstatná věc jí však chyběla - práce. O tom, že pes má duši, jsme na našich stránkách už několikrát psali.  A právě naplnění těchto potřeb bude veliký úkol do budoucnosti pro majitele. Ovčácká plemena a další pracovní jsou zrozena pro aktivní život.  Je naprosto nezbytné, aby byl naplněn činností. Stejnou měrou potřebují zaměstnávat svaly i mozek jinak si připravujeme problémy s poruchami chování.  Jednoduše si psi nějakou náhradní činnost vymyslí sami a s výsledkem rozhodně nebudete spokojeni. K dosažení pozornosti, která vyplní duševní prázdnotu, neváhají užít i psychologické finty (100 + 1 triků jak být středem pozornosti). img_1357--2-.jpg

Jak pes roste a dospívá, ubývá snaha majitele něco nového ho učit a život sklouzne do běžných denních stereotypů. Schopnost učení nových věcí umožní vašemu psu se rozvíjet i ve vyšším věku. Hranice schopnosti učení je omezena snad jen invencí majitele vymýšlet něco nového.  Osvědčená je i návštěva psího cvičiště, i když zrovna účast na zkouškách není vaším cílem, naučíte se zacházet se svým psem a rozvíjet jeho vlohy. Pobyt psa v kolektivu a společný výcvik, utuží váš vztah a hodina cvičišti vydá za celodenní výlet.

Pokud pro psa nemáme právě vhodnou práci, je hra ideální náplní času stráveného se psem. Některé hry vás napadnou jen tak, podle situace. Moje první fenka baseta Xyma se například dožadovala nočních bojovek. Hrávala je s vášní a houževnatě a já jí ráda vyhověla. O prázdninách na chatě, když děti usnuly, se ráda mazlila a pokud jsem chtěla mít od ní pokoj, házela jsem jí pamlsky nejdřív po pokoji a později i otevřeným oknem do noční zahrady. Byla neomylná, časem se stejnou zarputilostí a vášní aportovala tenisáky. Mívali jsme jich doma mraky. Kluci s nimi hrávali fotbálek a tenisáky tak často končily někde ztracené v křoví. Pro cvičený nos naší Xymušky to byla hračka.

Můžete si vyzkoušet některé hry se schováváním pamlsků. Když chcete psa odměnit, pamlsek si musí sám najít. Nejdříve pamlsek psovi ukažte, psa posaďte a pamlsek viditelně schovejte. S povelem „hledej“, psovi dovolte pamlsek najít a hlavně hodně povzbuzujte a chvalte. Postupně prodlužujte prodlevu s pokynem k hledání. Později můžete psa odvést do vedlejší místnosti, s povelem sedni a zůstaň, psa necháme a pamlsek odejdeme schovat. Pokud pes ještě nezvládne odložení, poprosíme pomocníka, aby psa na chvíli podržel. Hry se schováváním můžete obměnit oblíbenými hračkami a později i předměty majitele. Předměty před ukrytím psovi ukažte (nechte očuchat). Kreativitu vašeho psa můžete vyzkoušet například zasunutím pamlsku do mezery, například mezi skříňkami, kam pes nestrčí hlavu a musí se pokusit pamlsek vysunout packou. Popsané hry v interiéru stojí za zkoušku a s obměnou je můžete hrát i venku. Další aktivitu, kterou doporučuji k vyzkoušení, jsou stopy s hledáním oblíbených předmětů na jejich konci. O stopách a jejich správnému nácviku se můžete dozvědět více v článku kolegyně Evy.

p1_postcard--2-.jpg

Hledáním ukryté hračky v kartonové krabici se Holly dokáže bavit (NO 9 měsíců - foto Eva) . Stimuluje si tak všechny smysly - zrak, čich, sluch  a rozvíjí obratnost.Všechny popsané hry napodobují lov,  hledání kořisti a jsou každému psu vlastní. Hledáním nebo stopováním stimulujete přirozené instinkty vašeho psa, zaměstnáváte tak jeho mozek i tělo. A kdo si hraje, nezlobí!

Text Alena  ilustrační foto Alena a Eva

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář