Jdi na obsah Jdi na menu
 


Může být vás pes ve stresu?

22. 7. 2011

Stres, co a kdo je na vině

 

Opět je za vším člověk a neuvážené pořízení si psa, kterému nehodlá ani porozumět, ani vyhovět potřebám své šelmičky. Ano, pes je šelma, šelma psovitá, která se nám sice snaží porozumět a vyhovět, ale ne vždy toto respektuje druhá strana. Je toho moc, co vede ke stresu a projevy mohou být různé, ožírání nábytku, průjem z rozčilení, u majitele s více psy neshody ve smečce. Také existuje potravní stres, ale o tom zas někdy jindy. Důsledky a následky by byly na knihu. Tam jsem shrnula pár příčin.

Stres může mimo jiné vyvolávat i přeskokové jednání. Pes například v kotci vykonává stále stejné pohyby, skáče zárověň předníma nohama doleva i do prava a dokáže tak činit dlouhé hodiny. Jiný bude agresívní sám na sebe a může po čase, kdy nebudeme toto řešit, dojít až k sebepoškozování. Příkladem je toto, pro někoho úsměvné video, ale normální chování to není.

Stres opravdu vede k agresivitě. Když si pořídíme psa, měli bychom si dopředu uvědomit, kolik času jsme ochotni mu věnovat a jak jsme vůbec schopni ho vychovávat. Což spolu úzce souvisí. Není to o tom, mám drahé plemeno, sousedi budou zírat, co si mohu dovolit.

Další příklad, kdy majitel podcenil socializaci, vede opět dřív nebo později ke stresu. Na videu máte možnost vidět pudla, který evidentně nesouhlasí s někým dalším u stolu. Majitelka se hloupě směje, místo, aby rázně zakročila a psa například odnesla do jiné místnosti. V první řadě by však neměla vůbec mít psa u stolu na klíně. To není dominantní pes, to je pes, který v podstatě neví, že dotyčný mu nechce ublížit. Pes se bojí, ale má zázemí u své přihlouplé paničky. Časem, když bude mít pocit, že ohrožení je větší, zaútočí přímo na ni. Takových příkladů jsem zažila za léta provozu mého salonu desítky. Je to pak docela fuška ohlídat, aby si pes nežeral majitele.  Protože já jednám z pozice vůdce, většinou agresor číhá právě na majitele. No nic, podívejte se na video a budem pokračovat.

Takové chování je začátek stresu. Asi se vám to moc nelíbilo, co? A důsledek? Většinou záhadné psychosomatické potíže, kterou vedou k závažným pozdějším problémům. Na stres se dnes podávají různé přípravky, které majé psa zklidnit a usnadnit soužití s ním. Ale opravdu se chceme dostat až tam? Určitě ne.

Stres může vést až k obsedantně kompulzívní poruše.


Nutkavá obsedantní porucha se nevyskytuje pouze u lidí, ale také u zvířat – obsedantní kompulzivní porucha se většinou začíná projevovat v průběhu dospělosti až rané dospělosti. Základním příznakem jsou opakované vtíravé myšlenky a nutkavé činy. Tyto myšlenky, představy a činy psa velmi obtěžují.


Pes například se točí stále na místě a vytáčí hlavu v dost nepřirozeném úhlu. Většinou tato porucha nastává u domovních dveří. Když na psa promluvíme a vrátíme ho do reálu, začne reaovat zcela normálně. Zažila jsem toto jednání u svých zákazníků, pudl a jorkšírka.  V prvním případě se dcera majitelů odstěhovala, pohled na dveře spolehlivě nastartoval tuto poruchu. Druhý případ - příčinu neznám.

Další příčina, která může vést ke stresu, je snaha majitele o dokonalého psa, kdy pes musí stále jen poslouchat, ale nemá za to nic. Nesmí se vylítat, je stále na vodítku, majitel mu nevěří, že něco neprovede. Když náhodou pes volnost zjistí, rozhodně se nebude hned tak chtít k majiteli vrátit, protože sklidí jen vynadání, případně výprask. Někdy to pes řeší i útěky z domova.

Ten nejhorší příklad vedoucí ke stresu a následné agresitivitě vůči majiteli, je absolutní nepozorumnění mezi oběma. Surovost majitele, kdy není ochoten se zamyslet, jak psovi sdělit, co po něm chce, ale vše řeší s nervozitou, psa nikdy nepochválí, nemá radost, když pes něco udělá dobře a nestaví právě na souznění dvou odlišných živočišných druhů. Ale o tom tu článek již je a věřte, že se opět opírá o reálnou zkušenost. Nedávno jsem měla dotaz, co dělat, když pes při zastavení auto začne štěkat vysokým tónem a nechce přestat. A  jak to vypadá v reálu? Majitel psa zastaví, pes řve. Majitel je na nervy a už huhlá, že si ho neměl pořizovat a Desenského na něj. Pak otevře přepravní klec a pes dostane vynadáno. Žádný klidný tón v hlase majitelově neslyšíte. Pak začne boj o zkrocení. Pes byl mnohokrát pověšen ve vzduchu za obojek a dokud se nezačal dusit, majitel ho nepustil. Pak je vlečení kamsi, opět žádný povel, žádná komunikace. Naopak oba jsou rozčileni. Pes má vážné problémy s chováním, naposledy majitele napadl. Kam povede toto soužití, ví jen psí Bůh.

A recept, jak se toho všeho vyvarovat? Chceme mít opravdu psa? Pak s ním jednejme laskavě, ale důsledně. Zabavme ho a utahejme, ani nám tato aktivita neuškodí. Místo pamlsku dejme raději psovi najevo, že ho milujeme a jsme s ním moc rádi. Dva roky jsem dostávala svého Morgana z podobných problémů. Kupovala jsem ho s tím, že není vše v pořádku. Dnes je to skvělý pes, ale musím dávat pozor, spouštěč , který vedl k jeho chování, odbourán úplně nikdy nebude. Za léta praxe jsem poznala hodně takových psů a vždy byl na vině člověk.Výmluvy, že tohle plemeno je takové, tamto makové rozhodně nejsou na místě. Pořád je to pes a my si ho pořídili. Jen rádoby odborníci si pomáhají berličkou, tohle není vhodné plemeno na....... . Jasně, dogu do nory nenacpu a buldok mezi chrty asi taky v běhu nevyhraje, ale stále je to pes, náš pes. Autor Eva

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

prosím o radu

(Anna , 22. 12. 2015 22:25)

Dobrý den,
mám fenu je tři roky stará a vykazuje poněkud zvláštní chování. Jako štěňátko byla naprosto v pořádku byla trochu bojácná ,ale nic zvláštního. Asi v jednom roce se začala chovat divně couvá bezdůvodně po některých částech bytu a přitom kňourá v bytě skoro nechodí lehá si na podlahu a plazí se a přitom kňourá. Zkoušeli jsme všechno pro maso si dokňorá, ale trvá to dost dlouho někdy půl hodiny někdy méňě podle toho v ,jaké je náladě a jak si věří. Byli sme všude možně a vždy nám řekli ,že je pouze bázlivá ,ale tohle mi nepříjde jako bázlivé chování byla jsem ve styku s bázlivými psi a jednoho dokonce týrali předtím než sme si ho vzali ,ale nikdy jsem toto chování neviděla. Je až hysterická a tak strašně se bojí. Má přesný rituál ,kde couvá a kde se plazí. Nemá nejmenší důvod to dělat nikdy sme jí neuhodily nikdy se jí u nás nic nestalo.Štěká na lidi ikdyž už je zná ,ale nikdy jim nic neudělala. Oni jí nosili ze začátku jídlo ,ale ona vždy couvá a štěká, ale bezdůvodně. Není agresivní naopak je velmi poddajná a hodná. Ale bývá někdy agresivní na psi. Prosím Vás myslí te si ,že by to mohla být tato porucha. Pokud ano jak tohle mám řešit. Děkuji předem za radu

Re: prosím o radu

(EVA, 24. 12. 2015 8:28)

Dobrý den,

moc moudrá z toho nejsem. Takhle se chová jen v bytě, ale ne venku? Nebo venku také? Jací lidé jí nosili jídlo? Evidentně je zde velmi špatná socializace, fena se bojí lidí. Navíc jí něco děsí i v bytě. Taky jí může něco být, třeba zánět dělohy ......... . Vet jí prohlédl?

Re: Re: prosím o radu

(Anna, 24. 12. 2015 16:50)

Dobrý den, dělá to pouze v bytě venku na některé psi útočí. My sme si jí brali ve 7 měsících a bojíme se jestli jí někdo netýral. Ale jak říkám jako menší byla méňe bojácná ne v bytě jí děsí spíše podlaha a různá místa ale nemá důvod k tomu se bát. Nekřičíme a snažíme se být klidný a trpělivý.Kvůly její bojácnosti neděláme prudké pohyby a snažíme se o to aby se tu cítila dobře. No přitelův děda k nám chodí a na něj štěká nebo na naše kamarády. Pokoušeli se jí uplatit pamlskem ,ale štěká stále. Ano veterinář jí prohlédl a naštěstí zánět dělohy nemá.A ještě jedna věc když je ve stresu tak se jí klepe hlavička je to takový tik veterinář nám řekl že to nic není ,ale je to zvláštní.
Přeji krásné svátky

Mohla to podědit?

(Aneta Tomášková, 4. 2. 2015 17:23)

Když byla ještě s Daimonem než hárala tak na ni neustále naskakoval a ona se po něm vždy ohnala, nic mu nebylo jen byl oslintaný, krmila jsem je odděleně a misky jim po jídle vzala, protože si do nich navzájem lezl což je pro psy typické chování. Na zahradě atd. se k němu chová normálně, dva roky jsem s ní chodila na cvičák ale ostatní psy nesnese, přitom když byla mladší psů si nevšímala. Až půjde Roza na Kastraci tak se s vet. poradím , s tímhle chování jsme se ještě nesetkaly, také si mamka myslí že není uplně normální ale já ji miluji takovou jaká je ale zase na druhou stranu nechci aby si zkazila život. Roza má otce, který má prý stejné chování také pořád vyje neustále, ale ne tak hystericky myslíte že to mohla podědit? U ní se to projevilo až ted. Moc děkuju za rady, ráda bych se s vámi sešla ale bydlím v Mlečicích okr. Rokycany nevím kde jsou Chocerady.

Re: Mohla to podědit?

(EVA, 5. 2. 2015 11:08)

Tak to skutečně bydlíte pěkně daleko od nás. My jsme kousek od Prahy po D1 asi 34 km. Myslím, že vet Vám neporadí. Dle mého úsudku byla chyba, když jste je oba nenechala si spor vyřídit. To je naprosto normální chování psů, co si musí něco vyjasnit. Upozornění nebrala ve zlém, nic by se nestalo. V podstatě jste jí dala vítr do plachet, stačí málo a panička to za mne vyřeší. Vždy majitel musí velet a mít vše pod kontrolou. Zde jste, jako podřízená, řešila a vlastně se degradovala do nižší úrovně v jejích očích. To samé pak funguje na cvičáku. Jak jsem psala, fena je asi lehce labilní, geneticky je to možné, předpokládám, že je bez PP a tím vlastně nikdo u rodičů a dalších generací povahy nesledoval. Abych to shrnula, stejně si myslím, že fena Vás chce vlastnit a ovládat právě oním způsobem. Začala bych si budovat lepší pozici ve smečce:-). Zaměstnejte jí. Jestli je aportér, máme skvělou příležitost jí zaměstnat a potěšit, přitom jí dát jasně najevo, že aport je ale VÁŠ. Někde tu je o tom článek. Zkuste jí stále něco učit, třeba hře. V rubrice mé Holly je několik návodů. Chodila jste na cvičák, dejte jí denně dlouhodobější odložení, třeba 10 minut, kdy opravdu budete sledovat, jestli na místě zůstane a jak se bude chovat. Trvejte vždy na povelu. Na prvním. Ne jich dát deset a nic. Víc ji na sebe fixujte, právě třeba míčkem v náprsní kapse, aby se těšila. I o aportu jsou tu články. Využijte psů za plotem a snažte se jí zvládnout povelem, ne silou. Časem pozná, jak je zbytečné vyjíždět po psech. Uklidní se. Vytí, snažte se jí naučit, že je to fuj. Nebojte se ošklivým hlasem dát najevo svou nespokojenost a odkažte jí povelem na místo. Povel místo opět trénujte kdykoliv. Prostě buďte šéf.

prosím poradte

(Aneta Tomášková, 1. 2. 2015 12:49)

Dobrý den chtěla bych se s vámi poradit ohledně mé fenky jménem Roza. doma máme dva pejsky Fenku Rozu a psa Daimona Roza začala asi před dvěma týdny hárat a proto byla asi o týden předtím oddělena do jiné místnosti než je pes Daimon. Když byly pořád spolu nejčastěji večer když byla už tma začala Roza hystericky výt a knučet (takto reaguje vždy při bouřce a ohnostroji) . snažila jsem se na to nereagovat jinak by se to zhoršilo když jsem šla psy krmit (vždy to nedělala dřív než po jídle) najedla se a spala asi po hodině začala histericky výt, ráno když jsem se vzbudila a šla jsem venčit v dané místnosti kde spala byly poškrábané rámy od okna jak po stranách tak na hoře i dole. Ráno nebo přes den je úplně v pohodě nevyvádí spí nebo dovádí na zahradě prostě normálně jakmile je večer a tma začne zas. Každý večer chodím spát s ošklivými představami hrozně se o ni bojím nejvíc vždy když vím že nevím jak ji pomoci.
Věnuji se ji každý můj volný čas. Mám ji moc a moc ráda hrozně moc měla jsem hodně psů milovala jsem je ale ne tak moc jako Rozu je pro mě jako jedinečný tvor bez kterého neumím žít. Prosím vás moc poradte nechci ji podělat život chci ji moc pomoct aby se měla líp ale rozhodně ji nechci dávat někomu jinému myslím si zcela stoprocentně že není v pořádku a že je ve stresu ovšem nevím co je spouštěč možná tma a noc nevím opravdu nevím co s ní. V půlce února jde na kastraci ale nevím jestli to trochu pomůže. ovšem dělám chybu i já ale nevím kde.
Moc vás prosím o radu děkuji.

Re: prosím poradte

(EVA, 2. 2. 2015 12:55)

Dobrý den, nějak jsem nepochopila, jestli vyvádí o toho rozdělení při hárání, což by bylo celkem pochopitelné, protože nechce být sama, navíc hormony jí velí počít, nebo i prostě každý večer.
Sice dál vyplývá, že každý večer po jídle, tudíž rozdělení zabralo, či ne?
Jedná se asi o labilnější fenku, ohňostroj, bouřka, může jí něco děsit i v místnosti samé. Třeba podnapětí el. proudu. Možná si nechat přeměřit zásuvky by nebylo od věci. Třeba je to vše jednodušší, než se zdá. Uvádíte, jak hodně se jí věnujete, tudíž je na Vás závislák, který je nakrmen a ponechán odpočinku bez Vás:-). Nevynucuje si jen přístup k Vám? Jaký má vztah k druhému pejskovi? Nemohl by si v nestřežené chvíli nějak terorizovat:-)? Nebo nestalo se něco v oné místnosti v minulosti? Někteří psi reagují na změnu energie - duch, velmi citlivě. Těžko se dá něco odhadnout na dálku, jestli to nemáte do Chocerad daleko, vezměte Rozu a přijeďte. Tak se mnohem víc pozná, protože pes je velmi čitelný.

Super článok

(Alica, 20. 8. 2014 10:03)

...čistá pravda. Smutné je, že vačšina majitelov riešu svoju neschopnosť postarať sa o psa tým, že ho dajú preč, prípadne sa dožadujú na veterine antidepresív a sedatív... Keď už, tak prosím používajte homeopatiká, ktoré nemajú vedľajšie účinky ako napr sereneum, prípadne stres pomožu odbárať psie feromony Adaptil. Prvom rade ale zvážiť či nie je chyba v majiteľovi!

Re: Super článok

(Eva, 20. 8. 2014 12:45)

Máte pravdu, v majiteli bývá chyba nejčastěji. Bohužel.