Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam se to mohlo ztratit?

9. 8. 2011

Každý pes si rád schovává věci. Jedno, jestli patří přímo jemu, nebo jsou někoho jiného. Schovky mohou být různé, někdy naprosto neuvěřitelné, že se divíte, jak na to mohl váš pes vůbec přijít. Shromažďovat a schovávat je vlastnost, která přetrvává ještě z doby, kdy by jinak pes třeba nepřežil, kdyby neměl schovanou nějakou potravu. A také je to vlastnost, která ani nám lidem, není cizí.

Jak tedy psa odhalit? Pozorujte jeho chování. Pes ví, kde schovku má a kdykoli se člověk nebo jiný pes přiblíží k inkriminovanému místu, pes sám poběží, aby rychle daný poklad přemístil do bezpečí. Tak většinou stačí chodit po zahradě či bytě a pozorovat. Brzy zjistíte, jak skvěle to funguje.

Své vlastní věci většinou najdete ve spím pelíšku, nebo psí boudě. Chlupatému zloději se zalíbí třeba prádlo sušící se venku, tak ho sundá a odnese do svého prostoru, kde si ho uklidí. Kdysi jsme přestali dostávat poštu a bylo to docela na pováženou. Podezíral se kde kdo. Na vině byla naše jagdteriérka Nelly, která dokázala vybrat schránku tak dokonale, že nikdo nic nepoznal. Jelikož byla poslední podezřelá, otevřeli jsme její boudu a tam pod dečkou byla veškerá pošta pečlivě srovnaná. Nevím, co jí k tomu vedlo, ale později jsme tak objevili i drahý svetr mé sestry, který zmizel právě ze šňůry na prádlo.  Tehdy jsem o chování psů moc nevěděla, ale všimla jsem si, jak při kontrole schránky Nelly běží do boudy.

Jedna moje zákaznice si stěžovala, kdykoliv mají návštěvu, pes tajně odnosí obsah misky a hračky do jejich postele. Zcela logické chování, dobrá schovka, vlastní mu to nevezmou, cizí by mohli. Jednou jsem měla plné holinky míčků. Ten den bylo u nás několik psů na návštěvě a všichni milovníci míčků. Ívy to vyřešila, míčky uklidila, ale neustále se chodila dívat, jestli jsou na svém místě. I můj současný pes Morgan má své schovky. Má však problém, přítelkyně krysařička Ema mu vše odhalí. Vyřešil to po svém. On dosáhne víš, tak některé poklady si nacpal do smrku nebo do keřů

p8090045.jpg

. I tak se však jde  podívat, když se Ema blíží ke schovce, a tak se vlastně prozradí.  Pak jen vidíte hopsající Emu, jak se snaží poklad ukrást. Většinou neustále poklad přemísťuje , a když vidí, že ta malá stíhačka je mu v patách, nakonec vzdychne a poklad jí hodí. Pes je většinou ve svém chování velmi průhledný a je jen na nás, jak se ho naučíme sledovat.  Tak a už nemusíte zjišťovat, kam se ta hračka poděla a kupovat stále nové.  U psů s přístupem na zahradu stačí sledovat jejich nos. Jáma se nekope hluboká, ale nosem se vše přihrne. Špinavý nos, lecos napoví. A ještě jedno tajemství na závěr, pes většinou používá schovky stále stejné, ale pšt.

p8090046.jpg


Autor Eva

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář