Jdi na obsah Jdi na menu
 


100 + 1 triků jak být středem pozornosti

26. 2. 2012

Finta na, kterou často narazíte, se jmenuje „psí hypochondr“. Většinou začíná nějakým drobným zdravotním problémem, následuje návštěva veterináře a péče o psího pacienta. A tahle zvýšená péče a pozornost, která se vašemu psu dostane, se může stát spouštěčem problematického chování. Psi prostě zjistí, že za určitých okolností se jim dostává pozornosti a péče řekněme img_0001.jpgnadstandartní. To je jen krůček k pokusu si tenhle servis užít, a když se to povede, bude pes zkoušet předstírat zdravotní problémy. A máte tu například kulhajícího psa, protože on tak docílí nošení ze schodů nebo snížení tréninkových dávek. Zjištění, že klidné chování, když sedím a jsem hodný, nikdo si mně ani nevšímne, ale když předvedu chorobné příznaky, pán mně bude hladit, chovat a konejšit. Také zvracení a nevolnost a průjem má za následek péči s pozorností majitele a speciální stravy místo běžných granulí. Některým pejskům to skutečně netrvá dlouho, než přijdou na to, jak docílit změnu svého jídelníčku.

Psi jsou mistři v osvojení schopnosti kulhání, záškubů svalů, ochrnutí ale i kýchání, kašlání a permanentní rýmy abych jmenovala alespoň některé z příznaků. Majitelé se domnívají, že jejich mazlíček trpí nějakou strašlivou chorobou a jsou překvapeni, když nečekaně nachytají psa, který když si myslí, že ho nikdo nevidí, tak vesele pobíhá a hraje si. V momentě kdy pes spatří majitele, okamžitě jsou příznaky choroby zpět.

Pomoci si z takového problematického chování psa, je poměrně snadné. Po vyloučení nemoci chorobné chování ignorovat a naopak odměňovat normální chování , třeba když pes v klidu leží na místě. Odbouráte tak odměňované „divadýlko“ a soustředíte se na to, abyste neignorovali správné chování.

Jedním z poměrně častých dalších psích triků je odmítání žrádla. Psa, který odmítá potravu, často majitelé začnou ve snaze, aby alespoň něco pozřel, krmit z ruky. Některým psům se to tak zalíbí, že takový způsob konzumace vyžadují neustále. Pokud majitel podlehne, jeho pes nebude chtít žrát jinak. Někteří psi jsou mistři ve vymýšlení rituálů při podávání potravy, kterým musí býtjackie--2-.jpg vyhověno, aby se konečně uvolil něco spolknout. Existují stovky případů, kdy pes doslova vyhubnul na kost, aby se mu dostalo kýžené pozornosti majitelů. Podobná situace nastane, když pes zjistí, že může svým chováním docílit něco onačejšího k jídlu. Pozná, že když odmítá podávané granule páníček mu přidá do misky nějakou tu laskominu. Ke stupňování požadavků už je jen krůček. Pokud podlehnete, můžete skončit jako majitel jednoho aljašského malamuta, který jako předkrm vyžadoval zmrzlinu s piškotem a menu se po několika dnech muselo obměňovat. Odmítal žrát a čekal, dokud se pro něj nevymyslelo něco dalšího.  Vybíravost v jídle je další trik jak upoutat pozornost a je zapotřebí s tím naložit stejně, jako s každým nežádoucím chováním vedoucím k upoutání vaší pozornosti. Ignorace náznaků takového chování, krmení v pravidelném čase jednou denně, po patnácti minutách pokud nebyla potrava zkonzumována misku nekompromisně odebrat. Za pár dní bývá takový pacient dokonale vyléčen. Někteří sice vzdorují déle, ale nakonec určitě nevyhladoví k smrti, pokud jim majitel neustoupí.

img_0003--2-.jpgPoznali jste sebe a vašeho psa v některých příkladech problémového chování?  Jak říká Stephen Budiansky ve své knize Pravda o psech ze které jsem čerpala, když jim jde o přilákání pozornosti, jsou schopni lecjakých produkcí.  Jejich celoživotní sklony ke hře dávají vzniknout nekonečné paletě triků. Moji psi dělali všechno, říká autor knihy, co jsem uvedl, i když ne všechno se objevovalo u jednoho a téhož psa.  Mám podobné zkušenosti se psy a v některých popsaných příkladech jsem poznávala své mazlíky nebo psy mých kamarádů a známých.

Text Alena foto archiv Hačmor (Nebudete věřitimg_0003.jpg, ale v momentě, kdy jsem Rú omotala obvazem, abych vyfotila psího maroda, nasadila naprosto profesionální výraz trpíciho psiska. Za honorář ve formě pamlsku ilustrační foto psího maroda - Rú. ) 

Stephen Budiansky - Pravda o psech vydal COLUMBUS 2000

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hraboš

(Lucka, 12. 6. 2012 22:01)
Dobrý večer,7let máme Německého ovčáka a poslední 3měsíce dělá na zahradě dost velké díry,nikdy předtím to nedělal a hrabe dost zuřivě,hlína odlétá cca 3m.Naše chování se k němu nijak nemění.Prosím poradˇte,děkuji za odpovědˇ.

Re: hraboš

(Alena Hačmor, 12. 6. 2012 23:06)

Příčina nemusí být jen jedna, a tak hledání příčiny nemusí být hned zřejmá. Pokud se vám podaří zarazit psa hned při náznaku, že chce hrabat. S důrazným fuj a odměnou ve formě oblíbené aktivity. To je ale příliš obecná rada. Lucko, napište nám na mail, probereme to a možná že najdeme nějaké řešení. hacmor@seznam.cz

simulanti

(Lenka a draci, 4. 3. 2012 19:06)

U nás moment, kdy někdo z našich draků nežere, je signálem, že je něco opravdu špatně. Ale Drak, tedy Jord Leptač byl skutečně simulant profesilonál. Občas se mu něco stalo, rozšízl si tlapku a podobně, chvilku byl nemocnej, ale pak operativně vracel kulhání v momentě, kdy něco provedl, nebo měl jít dělat něco, co se mu moc nelíbilo. Jednou proskočiol oknem a uřízl si málem celý polštářek a skoro vykrvácel. Měl tam asi 20 stehů, no prostě marod se vším všudy. Ale svých privilegií se nechtěl vzdát ani potom, co už ho noha nebolela. Ještě za tři měsíce si co chvíli vzpomněl, že vlastně kulhá, zejména v okamžiku, kdy se na něho všichni dívali. No on i Katouš se po operaci střev naučil využívat skutečnosti, že teď je mu všechno povoleno. http://zdraka.sweb.cz

Re: simulanti

(Eva, 5. 3. 2012 10:24)

U ovčounů to taky moc neznám, ale naše jezevčice Dáša byla velká herečka. Nejlepší však byl buldoček Cipísek, který markýroval plno chorob tak věrohodně, že jsme dost často skončili na veterině, kde po důkladných prohlídkách byl prohlášen za zdravého. Vždy se příznaky smrtelných nemocí a úrazů projevovaly, když se po něm chtělo to, co on nechtěl. Po čase, abychom se finančně nezrujnovali, jsme si příznaků přestali všímat a ejhle, zdraví se vracelo samo a rychle. Stačilo říct, že Cipísek je nemocný a tak nedostane najíst. :-))))))