Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvikové pomůcky, nebo mučící nástroje?

25. 3. 2013

Výcvikové pomůcky, nebo mučící nástroje?rotacni-obojek.jpg

Výcviku psů se věnuji prakticky od útlého věku, pamatuji doby, kdy občas zavítal na cvičák nováček a pes měl ostnatý obojek. Takový majitel byl ihned poučen, jak je podobná věc nevhodná a zbytečná. Osobně jsem tuto věc nikdy nepoužila, měla jsem hodně psů, měla jsem dokonce i chovatelskou stanici, nikdy jsem neobcházela chovatelský řád, kdy se se zkouškama kšeftilo, aby se pes do chovu dostal. Vše byla opravdu jen moje zásluha a na své psy jsem byla pyšná, dokonce měli víc zkoušek, než do chovu potřebovali. Dodnes používám vlastní mozek, jak na psa vyzrát, ne, jak ho stresovat a vychovat stroj. Proto mne doslova šokovala stránka, kterou založila na Facebooku majitelka Psí školy Pohoda Mirka Přibáňová z Plzně.

Zde je zkopírovaný úvod k dané stránce paní Mirky:

 Poslední dobou se v kynologii rozmáhá nešvar řešit selhání psovoda ve výchově psa různými novodobými rádoby výcvikovými pomůckami. V parcích tedy velmi často vídáme psy s různými ohlávkami. Na cvičácích lze nezřídka spatřit psa s ostnatým obojkem a EO na krku současně. Viděla jsem už i dobrmana s EO na zadku a hlava mi to prostě nebere. Jaký názor máte na tyto "výcvikové pomůcky" vy?

Své komentáře můžete nechat pod článkem.

Pochopitelně se na Facebooku strhla bouřlivá debata, když zkušení pejskaři, kteří, stejně, jako já, tyto pomůcky nepoužívají, je okamžitě odsoudili.  Mají však i své zastánce, kteří po vzoru například Cesara Millana, toto berou, jako výraznou pomoc. To mne tu zas jeho fanynky napadnou, ale je to jejich právo. Podle mne by se spíš majitelé psů měli zamyslet, proč k použití u nich došlo. Něco je špatně. Něco se pokazilo už při výchově malého psího prcka. Svého psa by totiž měli ovládat už tím, že jsou pro něho nepostradatelní. 


Pes není stroj, který bude plnit vaše očekávání bez toho, abyste se přičinili. To je základ veškerého úspěchu. Další rada, kterou si dovolím dát, je výběr plemene a pohlaví. Zapomeňte, že zrovna frčí to a to módní plemeno, ale sáhněte si do svědomí a do svých fyzických možností. A především si uvědomte, jestli bude ochota věnovat mu veškerý svůj čas. Výmluvy - dneska je hnusně, nebudem nic dělat, jsou hodně špatné. Jste ochotni obětovat své pohodlí? Psa totiž špatné počasí nebere. On chce mít svou porci zábavy a práce. Také si uvědomte, že docházka jednou týdně někam na cvičák nic neřeší. Cvičí se - vychovává, hodně lidí tenhle pojem dělí a to je zase špatně, neustále. I výběr pohlaví je důležitý, fena je daleko vhodnější pro každého začátečníka. A ta módnost, na tu taky nekoukejte, protože tento důvod na pořízení psa, je holý nesmysl. Navíc paní Móda je vrkavá, takže vámi vybrané plemeno vzápětí být módní nemusí. Vím, že bohužel je hodně těch, co módnost považují za důležité, aby sousedi koukali. Vy spíš koukejte, jestli při svých 50 kg zvládnete například 70 kg psa, který poroste, jako dříví v lese, protože venku bylo hnusně;-).

Ono, když je hnusně pár měsíců a  máte štěně, které rychle roste a dospívá, prošvihnete velmi důležitý čas výchovy - výcviku. Na starém hostivařském cvičáku kdysi padla věta:" Je hnusně, že ani úchylové nejsou v parku, jen pejskaři to nevzdají.

Taky si nelžete do kapsy, jak váš pes všechno umí, jen momentálně je mimo, proto neposlechl. Už tam jste zklamali. Nelámejte nic přes koleno, dejte všemu v období dospívání dostatek času, ale buďte svému psovi bohem. Nenechte se nikdy nikým ovlivnit na nákup pomůcek, které zde uvidíte. Opět určitá módnost, ale pomůcky vám k vylepšení vztahu nepomohou.

Tak, a už tu máme rotační obojek s trny. Hrůza, co? Možná vhodné pro sadomaso, ale ne pro psa, kterého snad milujete. Před použitím by si to měl každý zkusit na svém krku. Obrázek výše.

Našla jsem fotku rotvíka, ostnatý obojek na krku, zadek v udělátku,rotvik-s-pomuckou.jpg aby se naučil povel vstaň. Mně k tomu stačí ruka, která lehce v oblasti slabiny a břicha, psa nadzvedne, naznačím krok dopředu a pes automaticky vstává. Pak už se jen povel dovede k dokonalosti. Pokud udělátko sloužilo k odložení ve stoje, ani si nechci představit, když se pes učil odložení v leže.

Ohlávka -  opět jsem nikdy nepoužila, stejně, jako kruh, který zavěšen na krku, překáží lehkým bimbáním do předních nohou, psovi v pohybu. Hladký stahovací obojek, kvalitní nácvik chůze u nohy, později budete mít obojek na nestahovacím očku. Opět je to o zaujmutí psa svou osobou. Ani ohlávka nic neřeší,ohlavka.jpg jen sice sobě procházku asi zpříjemníte, psovi však určitě ne.

Permanetní škrtidlo snad ani nebudu komentovat. Většinou tací pejskaři odsoudí hladký stahovací obojek a škubnutí, ale podobný vynález nosí hrdě. Tedy rádoby pejskaři.

Dost mne šokoval spomalovač na stopu. Opět bych si tuto pomůcku dokázala představit v SM salonu, ale ne u slušného kynologa. Ono vůbec celý nácvik dnešních stop je pro mne samostatná kapitola. Nějak se vytratily poznatky o vlivu větru, místa, kudy stopa vede, atd. Pes má mít hlavu dole, jít určitým tempem. Ten, kdo tahle pravidla vymyslel, asi neznal například protivítr. Spomalovač,spomalovac-na-stopu.jpg když pes zrychlí, mu vrazí trny do zad. Hodně úchylná pomůcka. Škoda, že nelze udělat rozhovor s takovým psem.

Mučících pomůcek je určitě více, zapomněla jsem na elek. obojek, jasný důkaz, že psovi na vás nezáleží. Jeden pejskař kdysi pravil, pes, který by mi utekl, není psem pro mne, tak ať si klidně jde, hledat ho nebudu. Co já vím, nikdy mu žádný neutekl.

V závěru bych chtěla apelovat na kolegy obchodníky, aby podobné výrobky do prodeje nebrali, i když chápu, že peníze jsou silný motiv. U mne na prodejně je nikdy nenajdete, jsem totiž pejskař.

Také, když na podobné praktiky narazíte kdekoliv v různých psích školách a bohužel i na některých cvičákách, hledejte jiný zdroj mouder v místě, kde jsou opravdoví pejskaři. Ušetříte nejen svého psa, ale svou peněženku, ne každý módní vynález je totiž k užitku.

Buďte prostě vynalézaví a chytřejší, než váš pes, vaše soužití bude pak jen hezké.

 

 Autor Eva

foto internet

A po pár dnech, po vyjití tohoto článku, vyšel článek v časopisu Pes přítel člověka:

Stop násilí při výcviku!

Používáte při výcviku ostantý či elektrický výcvikový obojek? Pak čtěte pozorně. FCI komise pro pracovní kynologii vypracovala tento návrh pro předsednictvo FCI


Majitelé a držitelé psů, trenéři, výcvikáři, kteří prokazatelně (např. video, fotografie, potvrzená svědectví…) cvičí psy pomocí zakázaných pomůcek, jako je např. ostnatý obojek, elektrické pomůcky nebo se dopouští jiného týrání psa, budou mít na 24 měsíců zakázáno závodit, startovat soutěžit. Tento zákaz startu platí pro všechny závody pořádanými FCI a členskými organizacemi a kluby FCI.
Pro rozhodčí a funkcionáře, kteří prokazatelně (např. video, fotografie, potvrzená svědectví…) cvičí psy pomocí zakázaných pomůcek, jako je např. ostnatý obojek, elektrické pomůcky nebo se dopouští jiného týrání psa, budou s okamžitou platností všechny oficiální závody FCI uzavřeny (nebudou moci závody posuzovat, organizovat je atd.). Tento zákaz platí i pro závody pořádanými  členskými organizacemi a kluby FCI. Dále se tento zákaz vztahuje i na všechny chovatelské a výcvikové akce a i na bonitace. Dále po dobu 24 měsíců od doby provinění bude zakázáno zapsat chovného psa v jejich vlastnictví do plemenné knihy. A u fen se tento zákaz bude vztahovat na jejich připuštění.
Zákaz začně platit ode dne zveřejnění na na národních oficiálních webových stránkách  nebo na webu FCI.

Pokud se majitel psa, cvičitel, trenér, výcvikář či funkcionář ve své zemi proviní proti  zákonu na ochranu zvířat a bude podle trestního práva země odsouzen, platí pro takového jedince výše uvedené zákazy a to minimálně po dobu 36 měsíců.

Tato ustanovení začnou platit rozhodnutím předsednictva FCI od 1. následujícího měsíce.
Důvodem tohoto návrhu je, aby se ve psím sportu používaly pozitivní výcvikové metody. Metodiky výcviku nevyžadují žádná násilí, tento trend je podepřen vědeckým výzkumem o chování psa. Výkony psů při závodech a soutěžích FCI musí ukazovat pozitivní obrázek, který bude vypovídat i o použitých pozitivních metodách výcviku. Rozhodčí budou jak národní tak i mezinárodní úrovni školeni a následně i žádáni, aby dokázali dobře pozitivní chování rozeznat, posoudit a ocenit.


Rozšíření pozitivních metod  z velké části pomohou špičkoví výcvikáři, tento trend se postupně dostává i do ostatních sportovních aktivit, nevhodné chování je potřeba potrestat a distancovat se.
Fungovat se psem, cvičit ho – v souladu, v souznění se psem, to je smyslem našeho psího sportu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

souhlasím i nesouhlasím

(Jindřiška, 21. 3. 2019 8:22)

Sama jsem velkým odpůrcem všech pomůcek, které mají za úkol zvířeti způsobovat bolest, ale teď jsem byla i já nucená sáhnout po ostnatém obojku. Dříve jsem měla vždy psy od štěněte a tam s výchovou nebyl problém ale teď jsem si přivezla 3letého labradora z útulku kterého nikdo nikdy necvičil a ani pořádně neslyší na jméno. Za měsíc co ho mám doma jsme sice udělali velký pokrok ale procházky jsou stále velkým problémem, protože stále hodně tahá . Rozhodně jsem ho nechtěla ochudit o dlouhé procházky, které oba milujeme. Obyčejný stahovací obojek vůbec nebral na zřetel a abych pravdu řekla tak po vyzkoušení ostnatého obojku si myslím že na konec pro něj byl i pohodlnější, jelikož s obyčejným stahovacím kolikrát tahal až tak že jsem měla obavy aby si neublížil. U ostnatého nebylo potřeba ani pět minut na to aby si uvědomil že pokud přizpůsobí rychlost mě bude to pro něj mnohem pohodlnější a už teď vím že ho nebudu muset používat dlouho. Ale samozřejmě je to případ od případu a člověk musí přemýšlet jestli je to opravdu nezbytné nebo jen taková zkratka kvůli vlastní lenosti. Každopádně používání něčeho takového u štěňat, kdy má člověk možnost ovlivnit jejich chování už od útlého věku jednoduchým ale samozřejmě pravidelným tréningem je zbytečné barbarství.

Re: souhlasím i nesouhlasím

(EVA, 29. 3. 2019 9:49)

Nebudu Vám brát iluzi. Celý komentář je o blahu ostnatého obojku, ale nikde jsem nečetla, jakým způsobem jste postupovala. Vlečení se dá zvládnout docela rychle. Píšete po měsíci......, co jste dělali celý měsíc? Tady a nyní je pro psa, co si uloží do paměti, ne, chudák si prožil. Už zde byla první chyba.

výcvikový obojek

(Gabriela, 22. 3. 2019 11:59)

Dobrý den, pokud má člověk rozum a obojek používá s mírou, rozhodně ničemu neublíží. Naopak, kupovali jsme obojek https://www.elektro-obojky.cz/vycvikove-obojky/ kvůli vybíhání psa na auta.. měsíc jsme trénovali s obojkem a problém se vyřešil ;) lepší, než se strachovat, že vám psa někdo srazí.

Re: výcvikový obojek

(EVA, 29. 3. 2019 9:43)

Dobrý den, když máte pocit, že takový obojek řeší Váš problém, nebudu Vám ho brát, protože jinak je to o hodinách a hodinách věnování se psovi tím správným směrem, kdy Vy budete tak zajímavá, že z Vás oči nespustí.
Eva

Problém je v lidech ne v pomůckách

(Kittanya, 23. 11. 2018 18:41)

Hezký pozitivní článek. Já bych teda tak rychle neodsuzovala používání pomůcek, pokud přesně nevím, za jakým účelem a jakým způsobem se používají. A to je celý problém. Lidi sami o sobě prostě neví a proto se jakákoli chovatelská pomůcka může stát tryzní jakéhokoli zvířete. Když je člověk hňup, tak i základní pomůcka jako je vodítko se může pro psa stát tryzní. Když je člověk hňup, tak i obyčejné sedlo se může stát pro koně tryzní. Když je člověk hňup, tak i šidítko pro kočky se může pro ně stát tryzní. Největším mučícím nástrojem pro zvířata je sám člověk. Kór moderní člověk v dnešní době. Dnešní moderní člověk se vyznačuje těmito nešvary:

1. nemá čas.
2. nemá trpělivost.
3. dá přednost módním trendům před svými psychickými, fyzickými a materiálními možnostmi.
4. postrádá cit a nebo ho má naopak přespříliš.
5. Plete si psa s člověkem a tak si ho pořizuje místo dětí (místo manžela).
6. Je mu líto investovat do zvířete (nebo naopak investuje přespříliš).
7. Své mindráky si vylevuje na zvířeti.
8. A nebo je úplně totální trotl, který si není schopný ani zavázat tkaničku u boty.

Tak já osobně si myslím, a mám osvědčeno praxí, že pokud se pomůcky k výcviku používají s rozmyslem, v pravou chvíli a pouze jako výpomoc či doplněk pozitivního výcviku, určitě mají smysl.

Pokud ale někdo nasadí ostnatý obojek štěněti, které při výchově nezvládl (nebo se na výchovu úplně vykašlal), pokud někdo používá jakoukoli pomůcku (včetně vodítka) dřív než vydá konkrétní a jasně definovaný povel, pokud si pomůckou kompenzuje své nízké IQ (nebo cokoli jiného), pak je u mě ten člověk totální trotl a neměl by chovat ani achatinu (obří africký šnek, oblovka).

Za mě je rozhodně lepší jednou nebo dvakrát přiměřeně při výcviku dospělého psa pocuknout ostnáčem, než škrtit psa na vodítku většinu výcviku a smýkat s ním jak při muškaření (metoda rybolovu).

Kdo musí používat na štěně jakoukoli omezovací pomůcku (ostnáč, zpomalovač, elektriku, halti ohlávku apod.), pak je to výsledkem toho, že selhal při výchově. Tečka. Pokud se dostatečně a vhodně věnuju mláděti, není pak žádných pomůcek potřeba. Naučit různé povely jde i jen zvukem (hlasem) a holýma rukama.

Něco jiného pak je, když se vám do ruk dostane totálně socializačně zanedbaný dospělý pes a vy ho máte usměrnit tak, aby byl schopen existovat v normálním reálném světě.Takový pes je neustále ve stresu a tady se hraje o to, čím dřív a šetrněji, tím líp.

Abych to shrnula, jsem názorem toho, že největším problémem nejsou konkrétní výcvikové pomůcky, ale samotný člověk.

Re: Problém je v lidech ne v pomůckách

(EVA, 24. 11. 2018 9:59)

Ano, s tím naprosto souhlasím.

Dotaz

(Jana, 4. 3. 2017 23:02)

Dobrý den,
"zdědila" jsem psa mého syna (tříletý Akita Inu). Je nevedený k ničemu, můj syn se sice trochu o jakousi výchovu snažil, ale byl nedůsledný. Mám ještě nějakou šanci psa vychovat? Celá situace je asi ztížená i tím, že cca po 14 dnech syn přijíždí, takže pes má asi zmatek v tom, kdo je vlastně jeho pán. Děkuji

Re: Dotaz

(EVA, 7. 3. 2017 15:50)

Dobrý den,
určitě ano, měl by ale mít prioritu, koho má pokládat za pána. Syn to rozhodně nebude, záleží to tedy na vás. Máte to sem daleko? Klidně mi písněte na mail: eva.slivanska@seznam.cz

dotaz

(Šárka, 29. 10. 2016 12:01)

Dobrý den,
zajímal by mě Váš názor na to jak byste řešila situaci ve které jsem se před 6 lety ocitla já... Po psovi jsem nikdy moc netoužila, a najednou po smrti mého bratra jsem přišla jako slepá k houslím k APBT, který byl agresivní (nejen vůči psům), neposlouchal a tudíž zdrhal při sebemenší nepozornosti... Začali jsme tedy s převýchovou a ano EO a ostnatý obojek nám velice pomohli při učení (samozřejmě, že nejdříve jsem se musela učit já)... Dnes mám z bestie super kámoše a parťáka... Ovšem jinou cestu si neumím představit... Jaké by bylo Vaše řešení tohoto problému???

Re: dotaz

(EVA, 5. 11. 2016 11:34)

Dobrý den,

opravdu agresívnímu psovi byste ani žádný obojek nenasadila. Já bych volila ten přístup jiný. Ukecání:-), fixování na svou osobu, tím, že pro něho budu zajímavá, budu s ním trávit dlouhé hodiny hrou, aby v jeho hlavě nastalo tady a nyní. Obojek bych použila jen hladký stahovák. Zeptám se také:-). Párkrát jsem pracovala se psy, na které se bál sáhnout vlastní majitel, jídlo bylo přistrkováno hráběma a rada, musíte si ho odvázat, mne by sežral. Poseděla jsem u takového psa, pokecala, rozdělila se o jídlo a pak už to šlo samo. Pak nastala dodatečná socializace a nastavení pravidel jeho chování. Nikdy jsem nepoužila nic z toho, co je dnes jen móda, která sice funguje, ale jen psy, kteří v podstatě agresívní nejsou. A řeči, že se podobné pomůcky musí umět používat........, jen výmluvy. Půlka začínajících pejskařů pak má pocit, jací jsou borci, když psa zastrašili a tím si myslí, že zmákli. Asi se Vám má odpověď líbit nebude, ale vztah mezi člověkem a psem se nebuduje na ostnatém obojku a EO, ale na souznění.

pomucky

(kaca, 23. 5. 2016 18:48)

my doma pouzivame ele. obojek, nase fena furt bezduvodne steka, honi nam kocky kraliky a slipky. Parkrat sme ho pouzili od te doby ji staci mit ho na krku a nic z toho nedela

Re: pomucky

(EVA, 27. 5. 2016 11:36)

Ano, je to rychlý prostředek, jak zabránit nežádoucímu chování, ale jde to i jinak, jen pomaleji. Každé nežádoucí chování má někde svou příčinu.

výcvikové pomůcky

(Jára, 5. 4. 2016 9:25)

Souhlasím s názorem, že el. obojky mohou při výcviku určitě pomoci.. Jen se nesmí dostat do rukou "špatných" lidí, kteří by je používali, tak jak nemají. Myslím, že je dost důležité informovat se u odborníka.. Ten Vám poradí, jaký obojek je pro Vašeho pejska vhodný a jak ho vlastně správně používat. :) Také je známo, že obojek by pro pejska neměl být v žádném případě bolestivý, spíše nepříjemný..
elektronickyobojek.cz
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že fungují a to celkem rychle. Pejsek brzy pochopí, o co nám vlastně jde.. a naučí se pomocí obojku poslouchat. :)

Pomůcky

(Lucie B, 15. 3. 2016 23:47)

Nikdy jsem se nesetkala s ohlávkou nebo s udělátkem a ostnatým obojkem, také elektrické obojky jsem odsuzovala. Dnes však vím, že elektrický obojek někdy opravdu pomůže. Pes sice ví co znamená sedni, lehni, zůstaň, ale ke mně, když je mladý a vše ho kolem zajímá je těžké. Ví co to znamená, ale přiběhne až když se mu to hodí. Učila jsem ho doma na pamlsek, pak na dlouhém vodítku, neuteče nikam aniž by mě neměl ve výhledu, ale na zavolání na 100% prostě nepřijde.Přítel začal s el. obojkem jelikož ho to štvalo. Minulého psa, kterého jsme si vzali již odrostlého jsme to nenaučili a srazilo ho auto. Viděla jsem to a není to nic na co je majitel psa připraven.Přítelův otec v tu dobu měl Labradora skříženého s Ohařem a řeknu Vám je to celkem oříšek povaha. Poslouchal na slovo, jeho otec je velmi dominantní (měl již v minulosti psy), ale ho ne a ne naučit na 100% ke mně. Použil elektrický obojek a pomohlo to. Ano odsuzuji lidi co ho neustále používají, ale našemu psu stačily i vibrace a pomohlo to. Tento obojek není pro hlupáky, co jinak nedonutí psa aby k nim přišel, ale když už není prostě zbytí...? Raději ho použiji jednou něž abych ho zase viděla pod koly auta. A dívat se jak Váš labrador, kterého jste jednou zachránili před utracením umírá a nemá ani 3 roky v náručí je lepší udělat aspoň toto, třebaže se to plno kynologickým "špičkám" nezamlouvá.Naučit ho to jen povely trvá déle a na to nemusíte mít dost času.

Re: Pomůcky

(EVA, 22. 3. 2016 15:36)

Příběh pejska je smutný, přesto, když si vše po sobě přečtete, vidíte, že výchova neprobíhala až tak, jak by měla. Pes je učen doma na pamlsky, i ty se musí používat uváženě, já je nepoužívám vůbec, nezačíná se přivoláním, ale to je odsunuto, až půjdem ven. Tahání dlouhého vodítka za sebou - proč? Nic se tím nedocílí. Když pes nereaguje na osobu nejbližší, přijde přítel a nasadí el. obojek. Psu vždy velí jen pán, ten si s ním musí vybudovat vztah. Chyba na chybě. A vymlouvat se na nedostatek času, to už by vůbec neměl ten, co si psa pořídí a chce ho vychovat. El. obojek je jen berlička, která ale nikdy nebude fungovat tak, jako to správné souznění, o kterém kynologie je.

??

(Renata, 2. 11. 2015 16:46)

Souhlasil u nás na ulici maji křížence akity -inu a australského ovčáka dávají mu ostnatý obojek a pes kvůli tomu nechce vůbec chodit ven podle me si pes musí myslet ze udělal něco špatně ze je to pro něj spis trest než zábava a procházka
Myslíte ze když jim to řeknu tak toho nechaj?
Děkuji

Re: ??

(EVA, 4. 11. 2015 13:53)

Bohužel, asi ho budou dávat psovi dál. Dá se normálně koupit, tudíž to není zakázaná pomůcka. Můžete si s majitelem zkusit promluvit, ale pochybuji, že to pomůže.

vycvikove-obojky

(Alex, 28. 5. 2015 12:09)

Ahoj, taky jsme váhali, ale teď nedáme na výcvikový obojek dopustit! Úplně koukáme, jak perfektně funguje. Prostě bomba! Doporučuju tady ty značkové https://www.elektro-obojky.cz/vycvikove-obojky/, protože u nich máte jistotu, že jsou kvalitní. Nikdy bych nešel do nějakých podezřele levných a nekvalitních!

Re: vycvikove-obojky

(EVA, 2. 6. 2015 11:35)

Tohle mi zavání reklamou:-), ale nechám to tu pro ty, co se nesnaží být chytřejší, než jejich pes. Dle mého to nic nevyřeší, ale to si musí každý poznat sám.

EO nebo ostnatý obojek

(Michaela, 25. 2. 2015 22:54)

Dobrý den, já se teda EO nebo ostnáčům nebráním. Bohužel už mi selhaly všechny výchovné metody (pamlsek, pohlazení, hračka) na pejska který byl týrán. Je to notorický útěkář a už nám na vesnici vyhrožovaly, že ho zabijí když znovu uteče. Už nevím co bych vyzkoušela, na vodítku tahá jako blázen i když cvičíme s pamlskem. Proto bych se zeptala zkušenějších, je lepší EO nebo ostnatý oboje, či snad elektrický ohradník? Už si opravdu nevím rady, ale tohle beru jako tu nejposlednější možnost. Jestli máte jiný nápad, návrh nebo radu co ještě zkusit, jsem otevřená :) Předem děkuji